Reklama

Těhotné ženy by měly jet do zemí EU jen s pojištěním

V těhotenství by ženy při cestě do zemí EU neměly zapomenout na Evropský průkaz zdravotního pojištění a měly by také mít komerční cestovní pojistku. Všeobecná zdravotní pojišťovna to radí na svém webu. Podle předsedy České gynekologicko porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka ale musejí ženy počítat s tím, že například v Británii pokrývá pojištění mnohem méně péče.

VZP připomíná, že český pojištěnec má právo být při turistickém či služebním pobytu v EU bezplatně ošetřen v rozsahu nezbytné zdravotní péče, a to podle předpisů platných v dané zemi. Nezbytnost péče v Británii posoudí ošetřující lékař. "Obecně lze ale říci, že do ní patří i péče v souvislosti s těhotenstvím, případně neplánovaným porodem, ovšem poskytnutá podle anglických předpisů, tedy za stejných podmínek jako u tamních pojištěnek," uvádí VZP.


"Ze zkušeností pacientek, které za mnou cestují z Británie, vím, že běžná těhotná (žena) gynekologa během těhotenství v Británii obvykle nevidí," řekl ČTK Dvořák. O těhotné ženy se podle něj starají praktičtí lékaři nebo porodní asistentky.


"Prenatální péče je tam výrazně jednodušší a méně komplexní než v Česku. To znamená, že v žádném případě nemůže žena počítat s tolika ultrazvukovými vyšetřeními jako v Česku, nebo že by jí od 35. týdne udělali záznam činnosti srdce plodu. U porodu možná uvidí doktora, možná ne," shrnul Dvořák.


Dodal, že v Británii je gynekologů méně a pracují jako specialisté, nejsou jako v Česku součástí primární péče. "I na prevenci tam chodí ženy ke svému praktikovi, a ne ke gynekologovi," popsal Dvořák. Ke gynekologovi se žena v Británii dostane jen v případě, že "zaplatí a hodně zaplatí".


Češky, které v Británii pracují v rodinách, vítají podle Dvořáka, že v této zemi je antikoncepce zadarmo. "Když tam ale vstoupí na kliniku, rozhodnou se raději přijet na ošetření a porod domů," řekl.


Svým pacientkám, které hodlají cestovat do Británie, radí, ať počítají s tamními specifiky. EU nemá jednotné směrnice pro zdravotní systémy. Systém péče v Británii je odlišný od Česka, naproti tomu v Německu a Francii je situace Česku podobná.


VZP na svých stránkách rovněž informuje, že zdravotní péči v Británii musí žena vyhledat v zařízení navázaném na systém národního zdravotního pojištění. Kontakty získá v Anglii na všech hlavních poštách, ve Skotsku u takzvaných Health Boards a v Severním Irsku v Central Service Agency.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

petra (So, 1. 9. 2007 - 20:09)
péče o těhotnou v Británii, je naprosto otřesná, odlítala sem z Anglie asi ve 26týdnu těhotenství bez jaké koliv gynekologické prohlídky, když sem žádála o prohlídku mého praktického lékaře, řekl na vás není co prohlížet vy jste těhotná.Stačilo mu jen moje slovo,později mi brali krev ale to sem byla už ve 12týdnu.
Bez prohlídky sem samozřejmě nebyla. Navštívila sem mého gynekologa v Čechach a celou prohlídku zaplatila.Nenechám přeci ohrožovat život sobě a svému dítěti.
vladka (Ne, 29. 8. 2010 - 02:08)
Hlavně si nezapomeňte vyřídit mateřskou v Anglii. Zde http://lochneska.cz/category/finance naleznete informace jak v Británii pobírat dětský přídavek, rodinné přídavky, mateřskou (mateřská dovolená plus příspěvek apod). V dalších kategoriích naleznete také info jak obstarat rodný list a pas dítěti a další informace pro těhotné či maminky v Anglii.
Vera (Ne, 29. 8. 2010 - 04:08)
pred asi dvema lety jsem se dala do reci u kozniho s jednou pani co uz mela asi 3/4 roku stareho chlapecka a rikala, ze otehotnela, kdyz byla s pritelem v Irsku a taktez tam aji porodila. Pry priserne podminky po tehotne i cerstve rodicky. Pracovala v hospode jako servirka vic jak rok kdyz otehotnela - mam predstavu zakoureneho a hlucneho prostredi prostredi, jak je to ve skutecnosti nevim, ale pani nevypadala stastne z te doby. Navic popisovala, ze asi v 6 nebo 7 mesici dostala nejakou nemoc virozu nebo neco podobneho - teklo ji z nosu, byla unavena, bolave telo, zvysena teplota mozna i horecka, tak sla za doktorkou anglicko-asijskeho puvodu. Ta ji rekla, ze tehotenstvi neni nemoc ..???? a pani ji na to rekla, ze k ni nejde kvuli tehotenstvi ale protoze se citi spatne a nechce tim ohrozit sve prvni dite. No tak se teda na ni podivala, neco ji napsala a sla do lekarny. Tam ji lekarnik pri vydeji upozornil, ze tyto leky se nemaji brat pri tehotenstvi - jestli to vi. samozrejme ze nevedela a to same nevedela ani doktorka. Tak lekarnik volal doktorce co ji ma dat jako nahradu (a to ze volal lekarnik doktorce byla nadstandartni pece, to se bezne nedela, at si pacienti litaj sami). Potom kdyz sla rodit, tak pry jeden den porodila a druhy den uz ji propoustely z porodnice domu. Hrozinka na dortu vseho bylo, ze ona po porodu (teda kazda maminka po porodu je unavena) byla unavena a na pokoj pro rodicky tam bezne poustely cele rodiny, aby s podivali na svoje potomky a vnoucatka a netere nebo synovce. Ramus, nehygienicke ...??? Tam vubec nejak nerespektuji, ze maminy by mohli mit po porodu klid a jakesi soukromi. Mili pribuzni jinych zen tam byli pry dost dlouho - navstevy se stridali, a nejake poporodni prohlidky gynekologicke a nebo novorozenecke prohlidky to tam ani neznaji. Nikoho nezajimalo, jestli nahodou dite nema nejakou novorozenckou zloutenku, nebo oba nahodou nemaji problem s diabetem. Jeste po tak dlohe dobe pani vypadala z toho zazitku s doktorkou a porodnici dost prepadle - ze to jeste nestravila. Zadne dobre zkusenosti co se tyce teto veci v tamnejsi kulture.
vladka (Po, 30. 8. 2010 - 03:08)
Naleznete zde informace na téma dětský přídavek v Anglii, rodinný přídavek http://lochneska.cz/pridavkyrodiny-anglie, porod v Británii, těhotenský přídavek, anglický rodný list, registrace dětí a další informace pro těhotné ženy v Anglii.
Reklama