Reklama

Uštknutí zmijí

Uštknutí zdravého mladého člověka většinou neznamená ohrožení na životě. Vyšší riziko ale hrozí lidem se závažnými srdečními, plicními či jinými onemocněními, a to především ve vyšším věku. Pozor by si měly dávat také malé děti.

Závažné komplikace však nelze vyloučit ani u lidí mladých a zdravých. Proto je po uštknutí hadem nezbytné lékařské ošetření včetně hospitalizace.

    Uštknutí zmijí se projeví okamžitě krvavým otokem. Může se také objevit nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.

    Při poskytování první pomoci je nutné končetinu znehybnit, nad místem uštknutí přiložit elastickou bandáž. Rozhodně by se končetina neměla zaškrcovat, rána se také nemá rozřezávat a vytlačovat z ní jed. Důležité je rovněž postiženého člověka uklidnit a psychicky podpořit. Protože nelze vyloučit komplikace, je v každém případě nutný rychlý převoz postiženého do nemocnice.
    David Moravec - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

loijhgfggh (Po, 26. 4. 2010 - 16:04)
je to dobré doporučuji všem
Petr (Po, 26. 4. 2010 - 18:04)
Zmije jsou u nás stále vzácnější a uštknutí zmijí je rarita. Většina zdravotnických zařízení ani sérum proti zmijímu uštknutí nevlastní.
Nina (Po, 26. 4. 2010 - 23:04)
U nás na chalupě je každý rok zmijí hodně.Dokonce lezou až k baráku.Slyšela jsem,že sérum se už nepoužívá,prý na uštknutí používají něco jiného.Ale co,to nevím.
krá.... (St, 15. 12. 2010 - 10:12)
takcomám sakra dělat??!!!???.....§§§§§§§§§§§§§
Reklama