Reklama

V zájmu zdraví je lepší sedat si v letadle na sedadlo u uličky

Hloubáte nad tím, zda se v letadle uvelebit u okénka nebo na krajním sedadle u uličky? Zvolte raději druhou možnost, protože se tak s větší pravděpodobností vyvarujete nebezpečných krevních sraženin ucpávajících cévy. K takovému závěru dospěli podle agentury Reuters američtí vědci.

Při studiu medicínských otázek spjatých s komerčními lety badatelé zjistili, že výskyt nenadálých zdravotních problémů na palubě letadel je stále častější, protože letecké dopravy využívá stále více starších lidí a osob s podlomeným zdravím, a lety také trvají déle.

Vědci z amerického ústavu Lahey Clinic Medical Center potvrdili, že sezení v letadle na sedadle u uličky může pomoci předejít potenciální trombóze hlubokých žil či krevním sraženinám. Zjistili také, že 75 procent případů ucpání cévy krevní sraženinou měl na svědomí fakt, že se pasažéři v letadle dostatečně nepohybují a že většinou zmíněné problémy sužují lidi sedící jinde než na krajním sedadle u uličky, protože ti mají tendenci méně se hýbat.

Podle šéfa vědeckého týmu Marka Gendreaua nehraje v této souvislosti žádnou roli, zda pasažér cestuje nejlevnější či nejdražší cestovní třídou.

Zjistilo se, že nošení tlakových punčoch toto riziko snižuje, konstatuje zpráva uveřejněná v odborném britském časopise The Lancet. Příznivý vliv mají také další rozumná doporučení jako zvýšený příjem tekutin a omezení pití alkoholu a nápojů obsahujících kofein.

Reklama

Podle studie riziko vzniku krevních sraženin během letu stoupá až čtyřnásobně. Nebezpečí začíná hrozit při letech delších než čtyři hodiny a vrcholí při letech déle než osmihodinových.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Murphy (St, 29. 7. 2009 - 16:07)
Jakýkoliv výzkum prováděný v dostatečném rozsahu bude vždy směřovat k podpoře vaší teorie.
Kolík (Po, 28. 6. 2010 - 09:06)
Jakýkoliv výzkum...Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
lemra (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
Reklama