Reklama

Vědci varují před přílivem chaluh a medúz k italským břehům

Zvyšování teploty moře obklopujícího Itálii znepokojuje místní vědce, kteří varují před znovu se objevujícími medúzami a toxickou tropickou chaluhou, kvůli níž bylo již v předchozích letech v italských letoviscích několikrát zakázáno koupání. Informovala o tom agentura EFE.

Oteplování moře se projevilo už v zimě, kdy byly teploty horních vrstev vody o 1,8 až 2,5 stupně vyšší, než bývá v tomto období obvyklé, uvedl expert italského institutu pro výzkum moře Silvestro Greco. Teplejší voda je podle něj jak u pobřeží, tak i v hluboké vodě, kterou se k břehům dostávají živné substance pro mořskou faunu a flóru.

V roce 2004 byla registrována u ostrůvku Lampedusa jižně od Sicílie nejvyšší teplota hlubokých mořských vod v Itálii za posledních 30 let.

Vědci se obávají, že se za takových podmínek k pobřeží dostanou medúzy a především mikrochaluha tropického původu Ostreopsis ovata, která je zvláště nebezpečná. Tato chaluha může způsobit otravu projevující se vysokou teplotou, kašlem, podrážděním očí, vyrážkou a střevními potížemi. V červenci 2005 muselo být kvůli této chaluze na několik dní uzavřeno pobřeží v délce 15 kilometrů u Janova na severu Itálie a stovka lidí byla hospitalizována.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama