Reklama

Vyšetření na přítomnost exotického viru zika v krvi

S probíhající turistickou sezónou v oblastech, které jsou zasaženy epidemií virového onemocnění zika, se zvyšuje také počet lidí, kteří se obrací na laboratoře společnosti synlab se žádostí o vyšetření krve. Společnost synlab proto do svého portfolia laboratorních vyšetření zařadila také speciální sady na přímý průkaz viru zika v krvi.

„Pacienti, kteří se na nás obrací, sice nemusí mít ještě všechny specifické příznaky, ale přesto si chtějí být jistí, že po návratu z rizikových oblastí nemají virus v krvi, že nejsou nemocní, ani přenašeči,“ vysvětluje Mgr. Ing. Bc. Libor Staněk, vedoucí Laboratoře molekulární diagnostiky společnosti synlab. Právě molekulární vyšetření krve, které mohou pacienti i bez objednání či žádanky od lékaře podstoupit formou samoplátcovského testu v kterémkoli odběrovém pracovišti společnosti synlab, je cestou, jak získat jistotu, že virus zika v krvi nemají, a to již v  prvním týdnu, kdy se příznaky objeví. Zájem o toto vyšetření přitom roste.

„Pro zjištění přítomnosti viru zika v krvi využívá společnost synlab nejmodernější molekulární metodu PCR, neboli polymerázovou řetězovou reakci, která je velmi spolehlivá a lze ji použít již v prvních dnech projevu onemocnění. Naproti tomu sérologická diagnostika je poněkud obtížná, protože virus může zkříženě reagovat s jinými flaviviry a také protilátky se začínají tvořit až po týdnu probíhajícího onemocnění. Výsledek laboratorního rozboru metodou PCR obdrží pacienti do dvou pracovních dnů. Případný pozitivní výsledek vyšetření pacientům neprodleně telefonicky hlásíme, případně informujeme také jejich praktického lékaře,“ popisuje Ing. Staněk.

Laboratorní vyšetření na přítomnost viru zika v krvi je vhodné absolvovat při prvních příznacích po návratu z destinace s výskytem viru zika. Pacienti by neměli podceňovat projevy trvající několik dní, jako jsou únava, bolesti hlavy a kloubů, přetrvávající zvýšená teplota nebo kožní vyrážka. Zvýšenou pozornost by vyšetření měly věnovat těhotné ženy. Cena vyšetření je 1 450,- Kč.

Zika virus patří do čeledi Flaviviridae. Ohniska možné nákazy jsou v Africe, Asii, Tichomoří a Americe. Hlavním přenašečem této infekce je komár egyptský. Virem se lze však nakazit i krví infikovaného člověka nebo jeho spermatem. Virus způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot, bolestí hlavy a kloubů projevuje také kožní vyrážkou. „Vysoké riziko představuje především pro těhotné ženy, protože je pravděpodobným původcem vývojové vady způsobující mikrocefalii. Léčba ani vakcinace doposud neexistuje, nicméně informace o možné přítomnosti viru v těle může pomoci při ochraně dalších osob a nenarozených dětí. Může také pomoci nasměrovat farmakoterapii, protože v případě infekce virem zika se nedoporučuje užívat volně prodejné léky proti bolesti, které obsahují jako účinné látky ibuprofen či naproxen,“ vysvětluje Ing. Staněk ze společnosti synlab.

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama