Cestovní lékarnička aneb bez čeho nevyjíždějte na dovolenou

Lékárnička by měla být naší povinnou cestovní výbavou. Její obsah musíme přizpůsobit místu, které hodláme navštívit, i osobám, se kterými cestujeme.

V žádném případě bychom neměli zapomenout na:

1. Léky proti bolesti: Každého někdy něco zabolí. Pokud bolest nepolevuje, je třeba s ní bojovat, abyste neměli zkaženou dovolenou. Velice nepříjemná umí být bolest zubů, migréna či například bolest svalů a kloubů. Kromě tablet si přibalte i nějaký krém nebo gel na tlumení bolesti a otoku pro lokální použití.

2. Léky proti horečce: Horečka (teplota vyšší než 38 °C) zvyšuje rychlost a sílu imunitní odpovědi a omezuje množení některých patogenů. Může ale představovat zátěž pro starší pacienty a pacienty s nemocí srdce.

3. Léky proti kašli a nachlazení: Takové nachlazení umí pořádně znepříjemnit dovolenou, proto bych nezapomínala na léky proti bolesti v krku, proti rýmě a kašli.

4. Léky proti průjmu: Průjmová onemocnění jsou strašákem většiny cestovatelů. Někdy jim stačí předejít dodržováním hygienických zásad. Ale pokud problém nastane, je třeba jej co nejdříve řešit. Hrozí totiž dehydratace, ztráta minerálů a oslabení organismu. V této skupině bychom kromě tradičních léků neměli opomenout ani probiotika pro zachování správné střevní mikroflóry.

5. Léky proti zácpě: Může se projevit při změně prostředí a často ji doprovází nadýmání a bolest hlavy. Pro rychlou úlevu a uvolnění zácpy můžeme použít glycerinové čípky, nebo přípravky ve formě kapek či tablet.

6. Léky proti cestovní nevolnosti: Pokud při cestování trpíte nevolnostmi, je dobré s sebou přibalit vhodné tablety, nebo přírodní přípravky s obsahem zázvoru.

7. Antibiotika: Jedete-li do míst, kde je špatná dostupnost lékařské péče, měli byste do své lékárničky zařadit i antibiotika. Je třeba mít na paměti, že antibiotika zabírají pouze na bakteriální infekce, nikoli na infekce virové. Nejvhodnější je mít s sebou antibiotika širokospektrá, která pokryjí největší škálu bakteriálních infekcí. Předpis na antibiotika vždy zkonzultujte se svým lékařem. Dejte si pozor na nežádoucí účinky jednotlivých antibiotik a na možnost alergické reakce.

8. Léky proti alergii: Pokud na alergii trpíte, nebo víte, že vám nedělá dobře bodnutí hmyzu, je dobré se vybavit potřebnými léky. Nezapomeňte na gely, které pomohou při svědění a kopřivce.

9. Dezinfekční prostředky: Dezinfekční prostředky vždy uvítáme, pokud se odřeme, nebo se nám například strhne puchýř. Proto nesmíme zapomenout na peroxid vodíku, nebo na přípravky s obsahem jodu, pokud na ně nejsme alergičtí.

10. Oční kapky: V oblastech s vysokým obsahem prachu a jemných částic, případně v suchém prostředí si můžeme přivodit zánět spojivek. V tomto případě by nebylo na škodu mít s sebou kapky k dezinfekci očí.

11. Léky proti kvasinkám a plísním: Jsou to onemocnění, která se projevují svěděním, začervenáním, popraskáním či olupováním kůže. Zpravidla se objevují po čase stráveném na koupalištích, v bazénech, ve společných sprchách, nebo při zvýšeném pocení, zapaření v uzavřené a neprodyšné obuvi a při nošení oděvů z nevhodného materiálu.

12. Opalovací kosmetika: Pokud cestujete za sluníčkem, nezapomínejte přibalit kvalitní opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem a přípravky vhodné pro léčbu popálenin.

13. Prostředky na zakrytí rány: Určitě nezapomeňte přibalit obvazy, gázy a náplasti s polštářkem i bez polštářku, případně obinadlo.

14. Repelentní přípravky


Další vybavení: Podle typu dovolené můžeme zařadit ještě přípravky k dezinfekci vody, antimalarika, léky proti křečím, rehydratační a iontové roztoky, léky na nespavost, případně na horskou nemoc. Dále se nám může hodit teploměr, spínací špendlík, nůžky, jehla, škrtidlo, sluneční brýle, moskytiéra a jiné.
Na své cesty si přibalte v dostatečném množství také léky, které pravidelně užíváte. Před odjezdem zkontrolujte exspirační lhůty. Pokud je to možné, nechte všechny léky v originálním balení, kde najdete i příbalovou informaci. Během cestování nezapomeňte chránit léky proti slunci, vlhku a mrazu. Zdraví máme jen jedno, proto si nezapomeňte před cestou lékárničku zkontrolovat, ať vás na cestách nic nezaskočí.

Mgr. Martina Urbánková - Alphega lékárna Frýdlant, Frýdlant nad Ostravic

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  My bez probiotik už ani nevyrážíme

  Črv 14, 2016
 • Obrázek uživatele Leo
  Leo (anonym)

  My taky ne, ale začínáme už třeba dva měsíce před odletem. Nebo spíš měsíc. Jak to vyjde. Většinou moc ne. Kupovali jsme teď prolacton.

  Črv 15, 2016
 • Obrázek uživatele Lida
  Lida (anonym)

  My taky ne, ale začínáme...Taky máme prolacton. Doporučili mi to v lékárně

  Črv 18, 2016
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Taky máme prolacton....Díky za dporučení, taky se chystáme na dovču. Můžu jíst sice víc jogurty, ale bojim se, že v cizině to není úplně dobrý nápad :-)

  Črv 22, 2016
 • Obrázek uživatele Kiness
  Kiness (anonym)

  Díky za dporučení, taky se...Hlavně v těch potravinách nedostanete tolik probiotik co v těch z lékárny

  Srp 01, 2016
 • Obrázek uživatele Olda
  Olda (anonym)

  My bez probiotik už ani...Letošní dovolená díky probiotikům v pohodě.

  Srp 02, 2016
 • Obrázek uživatele Alčaa
  Alčaa (anonym)

  A co máte na cesty v lékárničce pro děti? Na různé poranění, odřeniny atd?

  Srp 03, 2016
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  A co máte na cesty v...Betadin a náplast. Ono se zhojí samo.

  Srp 03, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama