Chyby během dovolené

Tohle jsou chyby, kterých se při trávení dovolené dopouštíme nejčastěji:

Ponocování a dlouhé dospávání

Tvorba mnohých hormonů (pohlavní hormony, hormony nadledvinek, apod.), tvorba moči, regulace příjmu potravy, sexuální funkce, imunitní systém- to všechno podléhá 24-hodinovému cyklu, který je ve velké míře řízený spánkovým rytmem. Narušení spánkového stereotypu a nedostatek spánku během dovolené "rozhází" regulační mechanizmy často na dlouhé období. ( Vzpomínáte, jak těžce se vám přestavuje na normální režim po návratu?)

Přejídání

Švédské stoly jsou sice plné jídla, ale kolik tlustých Švédů jste už viděl? Nepřejídejte se jen proto, že nabídka je velká a lákavá. Nemusíte přece jíst pokaždé ze všeho a pokaždé něco jiného a obrovskou porci. Snídaně je důležité jídlo, ale opravdu potřebujete najednou tři nožičky pečené klobásy, omeletu se šunkou, broskvový kompot a croissanty s nutellou? I doma sníte tolik? Už o tom píše i pan Viewegh:

A večeře? Nedivte se, že za dva týdny přiberete i 4 kilogramy, když se hostíte do půlnoci tím nejmastnějším a nejsladším, co je na stole anebo po ruce a po tom do rána popíjíte místní vína nebo nějaký tvrdší drink. O tom, že srdce a játra jenom čekají na konec tohoto útoku "zbraněmi cíleného ničení" ani nemluvě.

Celodenní pasivita

V noci jste spal málo (důvody znáte nejlépe sám :), v 10. hodin jste dojedl svoji obrovskou a těžkou snídani. Co teď? Lehátko čeká, větřík pofukuje, je nejvyšší čas položit se a nepohnout se, až dokud vás nevzbudí vykřikování plážového prodavače nanuků anebo nějakých pořádně sladkých a sluncem "unavených" dezertů. Případně se na chvíli přesunete do samoobslužné restaurace a vyplníte mezičasem vzniklý prostor po odeznívající snídani. V lepším případě jste ještě stihnul chvíli postát u bazénu nebo na břehu a zkontrolovat děti.

Nadměrná fyzická aktivita


Na druhé straně, ideální není ani to, když si z ničehož nic z dovolené uděláte reprezantační soustředění před olympijskými hrami. Nemusíte přece stihnout všechny druhy sportu, které se vám nabízejí a nemusíte se každý den zničit tak, že se sotva vlečete na večeři? Jasně, že někomu to může chutnat, a dokonce to potřebuje, ale většina mužů šesti hodinami fyzické aktivity může přivodit při nejmenším svalovou horečku anebo poranění z únavy. ( Doufám, že jsem právě nevyvolal ve vás potřebu dokázat sobě- a mně aspoň na dálku- že vy patříte k těm druhým.) takže, buďte aktivní, ale podle svých možností a zdravotního stavu.

Spálení pokožky slunečním zářením

Udělejte všechno, abyste si nespálil kůži. Ochráníte se nejen před rakovinou, ale také před probdělými nocemi. Opravdu se špatně spí člověku, který nemůže ležet ani na břiše, ani zádech a každý pohyb ho bolí až do kostí. Nevyspalý člověk je otravou pro celé své okolí. pokud se chcete dobře vyspat, nespalte se. (V kapitole "Kůže" najdete podrobné informace o tom, jak si účinně chránit kůži vidličkou.)

Dehydratace

Hodně se potíte, pijete málo tekutin- také to samé sladké nealko, ale dopřejete si i alkohol a kávu. Výsledkem bude úbytek tělesné vody- a to je dobrá zkratka k migrénovým bolestem hlavy, slabosti, únavě apod. Dejte si záležet na pitném režimu, ale bez takových jakože vtipů, že také pivo, víno a pálenka je tekutina.

Střevní infekce

Snědl jste něco, co se jíst nemělo, anebo jste byl neopatrný ve styku s exotickým prostředím? Vždyť víte, že jíst vajíčka, zmrzlinu a majonézu v létě je nebezpečné. Měl byste také vědět, že cesta do exotických zemí (Afrika, Asie apod.) se spojuje s nezbytností udělat důsledná hygienická opatření, která mají zamezit přímí kontakt s jinou mikroflórou, což může neopatrnému rekreantovi pořádně zkomplikovat život. Je dobré několik dní před cestou do rizikových oblastí začít užívat probiotické bakterie ve formě výživového doplňku, protože probiotické mléčné výrobky nestačí.


Zdroj: MUDr. Igor Bukovský - Návod na přežití pro muže

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  Výborný příspěvek! Opravdu se někdy chováme, jak utržení ze řetězu. Dík za úvahu.

  Čer 21, 2007
 • Obrázek uživatele Libor
  Libor (anonym)

  Taky souhlasim s Monikou. Ja pouzivam treba ruzne produkty s Aloe-vera napr. samoopalovaci krem, betakaroten atd.

  Čer 21, 2007
 • Obrázek uživatele Jamaica
  Jamaica (anonym)

  Pokaždé, když někam vyjedu na dovolenou , beru nezbytné serepetičky. Přesto se mi stává, že něco potřebuji, co zrovna nemám. Jak jste na tom vy? Naposledy to byla mast do očí Opthalmoseptonex na zánět spojivek.

  Črv 02, 2009
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  já to tak u moře nějak dodržuju. snažím se nespálit, zpočátku se mažu vysokým faktorem a pak ubírám. ale člověk se tomu občas nevyhne. U jídla vybírám hlavně zeleninu. Piju spousty vody, to i doma, alkohol až odpoledne, třeba pivko a s ním si sednout na svažující se dno bazénu:-) Neponocuju, protože většinou bývám utahaná že jdu spát v deset. Vstávám tak v osm, abych stihla na pláž dokud není moc horko. A sem tam si dám pár bazénu a pokud je v nabídce animačních programů aquaerobic, chodím. Tedy s rodiči to tak mám. Te´d pojedu s přítelem, to bude boj. Určitě bude chtít vyspávat, ponocovat, u jídla bude žrát jak protrženej a divit se, že se živí převážně zeleninou. Naštěstí cvičit si můžu jít sama, ale jinak sladit moje ranní vstávání a jeho vyspávání bude horší. Pařit večer s ním budu, ale dospím se třeba na pláži, než v posteli.

  Srp 31, 2009
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  *oprava: u jídla se bude divit, že se ŽIVÍM zeleninou.

  Srp 31, 2009
 • Obrázek uživatele Bearnsdorf
  Bearnsdorf (anonym)

  Na dovolene nam vzdy rikali - nevynaset nic z restauraci, nejist vlastni stravu atd. My jako ostatni poctivi Cesi jsme poslechli, ale kdyz jsme si dalsi dny vsimali tech vzorbych nemcu, ktere vzdy cisnici posadili k oknum s lepsi vyhlidkou k mori, jak si cpou rano do tasek rohliky, salamy, syry, jogurty atd, tak jsem si rikal, ze stale delame chyby a mame se furt co ucit.

  Srp 31, 2009
 • Obrázek uživatele Poserův průvodce cestováním bez cestovek
  Poserův průvodc... (anonym)

  http://www.slasti.cz/cz/poseruv-pruvodce-cestovani-bez-cestovek-levne-a-nezavisle.php

  Led 10, 2011
 • Obrázek uživatele Chyba během dovolené
  Chyba během dovolené (anonym)

  http://diskuse.doktorka.cz/unos-ceskych-turistek-v-pakistanu/archiv/30/

  Bře 22, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama