
Moderní lékařství nám v dnešní době nabízí mnohé zázraky. Složité operace nám vymění ucpané části věnčitých cév srdce, dokážeme transplantovat i životně důležité orgány, čteme si v lidském genetickém kodu. Tato lékařská péče je však dostupná sotva 20% obyvatel této nádherné "modré" planety.
V chudých zemích tak žije 80% populace Země, kterým však zbývá jen 30% jejího bohatství a pouze 44% potravinářské produkce, takže jsou vlastně z nutnosti částečnými vegetariány. Dokonce ani ty nejbohatší státy na světě nemají léky pro všechny natož pak zajištění i těch nenáročných lékařských zákroků.
Přitom existují i vědecky dokonale ověřené studie, že ucpávání věnčitých cév srdce lze zastavit i vyléčit přísnou vegetariánskou stravou spojenou s cvičením. Jak nazvat tuto propast, kde na jedné straně umírají lidé na "přejídání" a na druhé podvýživou?
A přitom tu máme nejlidnatější stát na světe, kde se zástupci alternativního, tradičního lékařství dokáží domluvit se svými moderními kolegy. V Číně mají totiž dva směry lékařství. Oba se studují šest let na vysokých školách, které si v ničem nezadají s těmi našimi a kde se všichni studenti seznámí i s možnostmi a úspěchy oboru "protilehlého". Tradiční čínské lékařství tu totiž má třitisíce let trvající písemné záznamy a rozsáhlá díla systematizující jeho zkušenosti na základě jedné starověké teorie.
Pokud by jste ho však chtěli v čínštině nazvat alternativním, nikdo by Vám nerozuměl, toto slovo jsme totiž marně vysvětlovali, zřejmě ho nemají. Tam je zcela normální, že na zubní operaci Vás pošlou do nemocnice "západní" ale na revmatizmus do stejně moderní, přístroji vybavené nemocnice ale tradiční čínské medicíny, s odborníky na akupunkturu, dietu, bylinky, masáže i cvičení. Nemocnice tradiční čínské medicíny jsou totiž ve svém provozu až desetkrát levnější se stejnými léčebnými výsledky jako zařízení západního typu. Přitom lékaři obou typů mezi sebou čile spolupracují a pro blaho a zdraví svého nemocného zkoumají srovnávací studie účinnosti. Podaří se někdy něco takového u nás?
Zdroj: www.tcm.cz
Komentáře (4)
- odpovědět
Bře 01, 2006- odpovědět
Bře 02, 2006- odpovědět
Čer 28, 2010- odpovědět
Pro 19, 2010Přidat komentář