Co všechno kryje cestovní pojištění?

Co všechno zahrnuje cestovní pojištění v základní podobě?

Každým rokem během zahraniční rekreace onemocní, utrpí úraz či zemřou řádově stovky Čechů, přičemž příčiny přirozených i nepřirozených úmrtí jsou různé.

Podle Kateřiny Petříčkové, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), se v případě nemocí nejčastěji jedná o trávicí a žaludeční potíže, průjmy a nemoci dýchacích cest, u starších lidí pak převládají zástavy srdce. Příčinou zažívacích potíží bývá neomyté ovoce a zelenina, pouličně prodávaná zmrzlina, voda nebo stánky s rychlým občerstvením s nedostatečnými hygienickými podmínkami pro přípravu pokrmů. Jsou typické především pro země severní Afriky, kde jsou přezdívány „faraonova kletba“. Vážné úrazy s trvalými nebo dokonce smrtelnými následky způsobují dopravní nehody či provozování sportovních aktivit včetně plavání. Podle údajů ze statistik AČCKA a jednotlivých pojišťoven ročně zemře v zahraničí zhruba 400 Čechů.

Cestovní pojištění je nutnost

I když výše uvedeným situacím nejde zcela předejít, můžete se na ně alespoň připravit s cestovním pojištěním, a tak minimalizovat peněžní výlohy na zdravotní péči, léky, hospitalizaci nebo případný převoz do vlasti. Na co se cestovní pojištění v základní podobě vztahuje a proti jakým rizikům je třeba se dodatečně připojistit? „Z pojištění se poskytuje úhrada nezbytných nákladů na ošetření, kterému se byl pojištěný nucen podrobit v důsledku úrazu či nemoci. Tyto nezbytné náklady, nazývané též léčebné výlohy, standardně zahrnují lékařské ošetření, pobyt v nemocnici, léky předepsané lékařem, přepravu do nejbližšího zdravotnického zařízení a náklady na repatriaci pojištěného, příp. jeho tělesných ostatků,“ vysvětluje Ing. Tomáš Voharčík, jednatel internetového srovnávacího portálu Top-Pojištěni.cz. 

„Nesmírnou výhodou v podobných situacích je i nonstop dostupná asistenční služba v českém jazyce, která vám poradí s dalším postupem v situaci, kdy si často vlivem stresu nevíme rady a nejsme schopni racionálně uvažovat,“ doplňuje Voharčík k tomu, co je součástí základního balíčku cestovního produktu. Základní balíček tedy zahrnuje pokrytí léčebných výloh a konzultaci asistenční služby. Doplňkové typy pojištění mimo základní rozsah zahrnují například úrazové připojištění, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti.

Jak postupovat při onemocnění či úrazu v cizině?

Ze všeho nejdříve vyhledejte nejbližšího lékaře. Pokud jste ubytováni v hotelu, obraťte se na hotelového lékaře, pokud máte zajištěno vlastní ubytování, vyhledejte pohotovost, která se nachází v dostupné vzdálenosti v každém turistickém středisku. Lékaři se prokažte pojistkou či informační kartičkou, která slouží jako důkaz o uzavřeném pojištění. Je třeba počítat s tím, že zejména soukromí lékaři mohou požadovat za poskytnuté ošetření peníze v hotovosti. V takovém případě si nechte na zaplacenou částku vystavit účet. Totéž platí při nákupu léků v lékárnách. Bude-li nutná hospitalizace, pak se nemusíte o nic starat, neboť vše potřebné si nemocnice vykomunikuje přímo s asistenční službou.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele sarkamivojova
  sarkamivojova

  Hodně dobrý článek, taky si cestovní pojištění srovnávám na https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni, mohu jenom doporučit

  Led 02, 2018
 • Obrázek uživatele Alice
  Alice (anonym)

  Poradíte mi, u které pojišťovny sehnat výhodné cestovní pojištění? Jakou máte zkušenost?

  Feb 13, 2022
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  V posledních pár letech mám zkušenost, že nejlepší je se podívat na srovnávač pojištění. Tak si můžete během pár kliknutí zjistit nabídky pojištění téměř od všech pojišťoven a nemusíte kvůli tomu nikam chodit. Pojištění jsem už také dvakrát přes srovnávač pojištění vyřizovala a nemusela jsem tak osobně vůbec nikam chodit. Dá se to celé zařídit online nebo po telefonu.

  Feb 15, 2022
 • Obrázek uživatele Alice
  Alice (anonym)

  A dá se takto opravdu výrazně ušetřit? Se kterým ze srovnávačů pojištění máte takto dobrou zkušenost?

  Feb 16, 2022
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Jestli se chcete podívat, tak si otevřete stránky srovnávače pojištění Klik.cz, kde si najdete nabídky pojištění během chvíle. Hned na úvodní stránce si vyberete pojištění, o které máte zájem a pak už vyplníte jen pár údajů a uvidíte nabídky. Zařízení pojištění je pak online velmi jednoduché.

  Feb 18, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama