Desatero zdravé dovolené

Aneb jak se připravit na dovolenou a vše správně naplánovat tak, abyste si dovolenou letos opravdu užili.

1)      Neudělejte si z dovolené další úkol na seznamu

Již při plánování je dobré řídit se pravidlem, že dovolená není jen další úkol na seznamu, který musíte splnit. Jednoduše řečeno, dovolená je něco, co si sám sobě „dovolujete, povolujete nebo umožňujete“. Vy jste pány své dovolené, nikoli ona vaším pánem.

2)      Respektujte vlastní potřeby

Dovolená je dárek, který dáváte sami sobě. Může jít třeba jen o drobné překročení hranic každodenního rytmu. A protože je to dárek pro vás, měli byste v rámci plánování stylu dovolené respektovat především své vlastní potřeby, respektovat sami sebe.

3)      Naplánujte si změnu aktivit oproti každodennímu životu

Stylem dovolené byste měli změnit druh aktivity, kterou děláte každý den. Mělo by to tedy být něco jiného oproti každodennímu zaměstnání a životu, přestože vás tyto aktivity mohou naplňovat. Dlouhodobě jimi totiž býváte vyčerpáni, a to buď po stránce fyzické, emoční či rozumové. Proto by bylo vhodné dovolenou promýšlet v kontrastu k běžným každodenním aktivitám.

4)      Odpovězte si na otázku s kým, kde a jak chcete dovolenou trávit

Do plánování stylu své dovolené musíte také zahrnout s kým, kde a jak ji chcete trávit. Zda zvolíte cestování na vlastní pěst, či zájezd ušitý na míru vašim požadavkům. Jinak se asi bude odvíjet romantická dovolená pro dva, rodinná dovolená s malými dětmi, poznávací zájezd od památky k památce či adrenalinově laděný vysokohorský výstup se spaním na ledovci. Důležité je znát svá přání, potřeby a požadavky a dle nich volit styl vysněné dovolené.

5)      Zvolte správnou délku dovolené

Délka dovolené často vychází z našich možností a okolností, nicméně pro duševní zdraví je potřeba udělat si čas alespoň na jednu dovolenou za rok v délce nejméně 14 dnů.

6)      Při načasování myslete na své síly a adaptaci po návratu z dovolené

Důležité je celé načasování, kdy si dovolenou dopřejete i vzhledem k vašim silám. Neboť například aktivně laděnou dovolenou v sedle kol lze podniknout jen za předpokladu, že nejste na prahu vyčerpání. K časovému rámci a rozvržení dovolené patří čas přípravy, přesunu (aby nás nezaskočil například jet lag), adaptace na zvolené místo, samotný čas dovolené, cesta zpět, ale i adaptace po návratu.

7)      Myslete na zdravotní prevenci a vybavte se potřebnými dokumenty

Vzhledem ke zvolené destinaci si musíte být vědomi faktu, že čím větší exotika, tím delší bude vaše příprava. Pomineme-li nezbytné vybavení formálními dokumenty a náležitostmi, je nutné se seznámit s tamním prostředím, s místními zvyklostmi a kulturou. Vybavte se vhodným typem oblečení, obuvi, opalovacími prostředky, repelenty apod. Obstarejte si nutné mapy a průvodce. Důležité je nepodcenit přípravu i po stránce zdravotní - výbavu léky a náležitým, mnohdy nezbytným očkováním. Poctivou přípravou předejdete mnoha možným komplikacím během dovolené.

8)      Připravte si seznam věcí k zabalení

Pro balení bez stresu máme jedno praktické doporučení: v klidu si sedněte přibližně čtrnáct dní před odjezdem a udělejte si seznam. Začněte životně nezbytnými věcmi, teprve pak se zaměřte na ostatní. Nejlépe se vám bude seznam vytvářet, když si budete představovat jednotlivé situace dovolené a sebe v nich, třeba i s tím, jaký kousek z šatníku byste v tu chvíli měli rádi na sobě, co je pro danou chvíli nutné, vhodné a příjemné. Vytvořeným seznamem se zbavíte starostí, zda zabalíte vše potřebné.

9)      Dovolenou plánujte s rozvahou

V neposlední řadě je namístě zvážit vnitřní a vnější limity - co je reálné stihnout za danou dobu a neuštvat se. Odpovězte si na otázku, jaký je váš aktuální zdravotní stav, co zvládnete a zároveň si to dokážete i užít. Zvolte si formát na míru. Aneb jak se říká: někdy méně znamená více.

10)   Dovolenou si užívejte plnými doušky

Pro samotnou dovolenou by pak mělo být podstatné jediné - dovolenou si užít, nikoli dovolenou přežít. Být v danou chvíli opravdu teď a tady, v danou chvíli na daném místě. Možná není třeba nafotit tisíce fotek a strávit dovolenou za sklem hledáčku, a pak teprve doma nad fotkami zjišťovat, kde jste to byli. Hlavní je daný okamžik prožít. Tedy dovolenou žít, nikoli ji mít někde vedle sebe.

Pro odborné dotazy:

MUDr. Daniela Fránová

Očkování a cestovní medicína

E-mail:daniela.franova@zu.cz

 

Mgr. et Mgr. Lucie Čelikovská

Psycholog a psychoterapeut

E-mail: celikovska.lucie@seznam.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele ivulenka
  ivulenka (anonym)

  Líbí se mi, že je tu jasně popsáno, co máme a nemáme dělat, abych si užili dovolenou. V Komunitě 111 řešíme podobná praktická témata a hlavně zdravý životní styl.

  Čer 16, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Pokud čerpáte informace z doktorky.cz, tak pánbůh s vámi.

  Čer 16, 2012
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  jo, neskutečný bláboly, dobrej kšeft to ale je tyhle články

  Čer 16, 2012
 • Obrázek uživatele No comment
  No comment (anonym)

  http://diskuse.doktorka.cz/unos-ceskych-turistek-v-pakistanu/archiv/30/

  Bře 22, 2013
 • Obrázek uživatele Jane
  Jane (anonym)

  Naprosto souhlasím, přijde mi naprosto nezodpovědné chování některých lidí, kteří odjedou do těch nebezpečných zemí, kde je možné chytit vážnou nemoc, bez toho, aby se očkovali. Nejenže tím ohrožují sami sebe, ale hlavně všechny kolem sebe, když se vrátí. Takhle zrovna jedna známá odjela před týdnem kamsi do tramtárie, teď nám posílá fotky šílených chatrčí, jí s domorodci a stěžuje si, že jsou všude krysy, radila jsem jí, ať si dojede do Avenieru, protože pobočka je kousek od nás, a domluví se na očkování, ale byla neoblomná, takže nakonec neodjela s ničím a upřímně jsem zvědavá, s čím se vrátí.

  Dub 23, 2014
 • Obrázek uživatele kačka
  kačka (anonym)

  Jelikož mám práci náročnou časově a tím, že jsem věčně ve stresu, takže většinou vybírám takovou dovolenou,abych si hlavně odpočinula a nabrala síly. Takže nejezdím do míst, kde je hlava na hlavě a není tak klid.A nejčastěji jezdím na 14 dnů. Týden je dle mě málo na odpočinek. Zase celé dva dny neležím - snažím se tu danou zemi poznat,takže neležím jenom na pláži na sluníčku. Ale pospím si delší dobu, ochutnám místní dobré jídlo a užívám si to. S balením se taky nestresuju, beru jen to nejnutnější. víc se věnuju tomu, co mám v lékárničce, kdyby mi něco bylo.A v jiných zemích se třeba nedá sehnat to, na co jsem zvyklá. Hlavně před odjezdem užívám probiotika,abych se vyhnula střevním potížím, ty mě většinou potrápí každou dovolenou.

  Srp 06, 2014
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Lidé by neměli zanedbávat očkování. Pak přinášejí ledajaké choroby ze zahraničí a možná ani nevědí z čeho nebo jak je mohli chytit. Když jsme jeli loni do Turecka, očkovali jsme se v Avenier. Lékaři nám vysvětlili, jaké jsou potřebné očkování. Bydlíme kousek od Brna, takže to bylo poměrně snadné se tam dostat. Nevím, proč jsou někteří tak nezodpovědní. Když jsme přišli z výletu, tak jsme se dozvěděli, že známá tam chytla nějakou virózu. Léčila se z ní, myslím, že asi měsíc, ale i tak je to podle mě dlouhá doba.

  Srp 30, 2014
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Je mi to trapné ale tento článek jsem vyhledala proto, že příští rok letím poprvé na zahraniční dovolenou. Je mi 26 a přítel mě bere na Kanárské ostrovy. Neptejte se proč až teď, prostě jsem až do nedávna neměla v životě moc štěstí... Každopádně si svou první dovolenou hodlám náležitě užít a hlavně ve zdraví!!! Přítek už má něco z cestování za sebou a mluvil i návštěvě Avenier očkovacího centra, takže ho poslechu a nechám se před cestou očkovat. Naprosto se nemůžu dočkat!!!

  Říj 05, 2014
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Je mi to trapné ale tento...Ahoj Denisko, nemusí ti to být vůbec trapné, spíš naopak, je obdivuhodné, že to takhle naplno přiznáš a hlavně že se zajímáš jak se vlastně v dnešní době cestuje. Hlavně bezpečně a předem připravená, to je důležité a ktomu patří i očkování!!! Já chodím do očkovacího centra u nás v Pardubicích, vždy jdu do Avenieru na konzultaci a tak na určené vakcíny, podle toho kam cestuji. Musím říct, že přítel ví co dělá!

  Říj 08, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama