10 tipů na nezapomenutelné prázdniny a výlety pro děti

Většina rodičů o prázdninách vymýšlí, kam s potomky za zábavou či poznáním. Abychom vám ušetřili čas, vybrali jsme pro vás deset zajímavých míst, na která budete s potomky zaručeně ještě v zimě vzpomínat.

Pohodlí koupališť nebo dobrodružství řek
V teplém počasí potěšíte potomky nejvíce pobytem u vody. Komu by se totiž chtělo šplhat na hrady a zámky, když teploměr ukazuje tropické teploty. Pokud si chcete spíše odpočinout, volte raději veřejná koupaliště či aquaparky. Díky množství atrakcí se děti zabaví samy a vy budete mít čas si přečíst knihu nebo nachytat trochu bronzu. Pokud ale ratolesti zdědily dobrodružnějšího ducha, vybírejte raději přírodní koupání bez stánků se smaženým sýrem. U řek či rybníků budete moct pořádat průzkumné výpravy a užijete si čerstvého vzduchu. U přírodního koupání ale vybírejte raději předem ověřená místa. Řeky by měly být mělčí, aby děti dosáhly na dno. U rybníků se zajímejte především o kvalitu vody. Na stránkách hygienických stanic obvykle najdete aktualizované informace o kvalitě vody v přírodních koupalištích. „Důležité je nepodcenit také ochranné pomůcky, jako jsou nafukovací rukávky, kruh a další doplňky, například matrace,“ říká Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským a kojeneckým zbožím  Funbaby.cz.

Zpět na Divoký západ
Milovníci dobrodružství a období westernu jistě ocení návrat do dětství, které doprovázely hry na kovboje a indiány. V České republice nalezneme hned několik westernových městeček, které návštěvníkům nabízejí množství různorodých aktivit. Můžete se projet na koních, zažít atmosféru života na Divokém západě se salóny a pouličními přestřelkami nebo si vyzkoušet svůj um s bičem, lasem a colty nebo svou sílu a stabilitu na elektrickém býkovi.

Vyzkoušejte si život na farmě
Pokud mají vaše děti rády zvířata a zoologické zahrady už vás omrzely, vydejte se na víkend na některou z českých farem, které nabízejí ubytování i atrakce pro děti. Na rozdíl od zoo si totiž děti budou moct zvířata i nakrmit, pohladit či za nimi vlézt do výběhu. Pokud navíc žijete ve městě, pro řadu dětí bude pobyt na českém venkově příjemná změna. Možnost pohladit si kůzle či se projet na oslovi totiž vydá za deset zábavních parků.

Za deště do muzea
I za deštivých dnů se dá zažít s dětmi množství zábavy. Na upršené dny si naplánujte například návštěvu muzea. Nemusí se přitom jednat o klasické umělecké výstavy, které můžou na děti působit nudně a zdlouhavě. V současnosti existuje řada netradičních výstav, mezi které patří například návštěva muzea lega, muzea loutek, hraček a cirkusu či muzea panenek a medvídků. Stejně jako dospělé, i děti baví především místa, kde si místo dlouhých odborných výkladů mohou na exponáty sáhnout či si je vyzkoušet. „Díky interaktivní formě si děti budou snáz pamatovat cokoliv, co se naučí. Nejen proto se v současnosti přechází k interaktivním hračkám a hrám,“ uvádí Lukáš Fiala z Funbaby.cz. „Oblíbené jsou rovněž různé technické herny, kde si mohou děti vyzkoušet nejrůznější fyzikální experimenty,“ dodává Fiala

.
Prázdiny v korunách stromů
Léto je ideální období, kdy potomky přimět k troše pohybu a fyzické námahy. Existuje ale řada aktivit, u kterých si ani nevšimnou, že jsou celý den v pohybu. Jednou z nich je šplhání do korun stromů. Po republice najdete řadu lanových center, kde děti opatří helmou i jištěním. Bez obav tak můžete své ratolesti pustit do výše několika metrů nad zemí a nechat je při zdolávání lanových překážek rozvíjet sílu i rovnováhu. Obvykle máte navíc na výběr z několika lanových tras různé obtížnosti, takže snadno zabavíte jak menší, tak i starší a zdatnější děti.

 

Výlet do zoologické zahrady

Zoologických zahrady jsou pro děti zajímavé snad vždy. Doporučujeme vyhledat lokální chovatele v místě vašeho bydliště. Zoologické zahrady ve velkých městech jsou sice obrovské a můžete tam obdivovat spousty zvířat a zvířátek, ale vstupné je většinou předražené, návštěvnost obrovská a není tam k hnutí. Malé zoo či farmy oproti tomu nabízejí přátelštější přístup a možnost si zvířátka pohladit či nakrmit, což děti jistě ocení.


Zažijte středověk

Neobyčejný zážitek prožijete ve středověkém areálu Dětenicích, kde každé úterý a středu platí speciální akce pro děti do 14 let. Ty mají, jsou-li v doprovodu rodičů, vstup na zámek, do zábavného pekla, do pivovaru i na rytířský turnaj zdarma. Prohlídka celého areálu je tak nejen poučná, ale navíc můžete zažít jedinečnou atmosféru středověku kompletně zadarmo. Dětenice se nacházejí nedaleko Mladé Boleslavi, je proto lepší vyrazit autem, ale ani vlakem či autobusem není dostupnost nejhorší.

Městská pohoda

Jsou prostě věci, jež si nelze vychutnat lépe než v teplých dnech. K nim patří například popíjení vychlazeného drinku na zahrádce oblíbené restaurace, plovárny anebo... kina. Obrovským hitem posledních letních sezón jsou venkovní bijáky. Promítání pod širým nebem má své jedinečné kouzlo, které ještě umocníte, vezmete-li s sebou milou společnost a do jedné ruky dáte popcorn, do druhé typicky letní drink, jako je Aperol, cider či domácí limonáda. Za letními kiny se nemusíte vydávat do větších měst. Jejich rostoucí popularita zapříčinila, že vyrostla i v těch menších. Dokonce existují i pojízdná letní kina, která mohou zavítat i do menších obcí.

Festivalové šílenství

Další velký fenomén posledních let. Jejich oblíbenost je tak enormní, že se počet pořádaných festivalů nejen navýšil, ale také žánrově a typově rozrůznil. A to natolik, že snad není možné, aby každý neobjevil alespoň jednu takovou akci „na míru“. Už dávno nejde jen o záležitost pro hudební fandy, pořádají se i festivaly gastronomické, kulturní, dětské, zábavné... Tip! Řeč tu není pouze o velkých, zavedených a dobře známých festivalech, které zná každý a kdekdo je navštíví. Zapátrejte v místě bydliště po menším, lokálním festivalovém dění. Informace hledejte na webu nebo prolistujte místní zpravodaj.

Lázně a wellness pobyty

Pokud jste spíš upracovaní, ubití pracovní rutinou a nepřejete si více, než být hýčkáni, ideálním řešením je odpočinkový pobyt v blízkosti takových zařízení jako bazén, sauna, vířivka, masáže, solné jeskyně a lázně. I do takových míst můžete pohodlně vyrazit s přáteli, rodinou nebo partnerem a užívat si všechno to rozmazlování společně.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele pavla
    pavla (anonym)

    Přes prázdniny jezdíme každoročně pod stan do kempu a děti to milují. Nemyslím si, že se musí nutně jezdit hned do zahraničí k moři. Ne, že by tam naše děti nebyli, ale i u nás je spoustu krásných míst. Nejdřív se v začátcích báli tmy v přírodě, ale to vyřešila manželova nitecore čelovka, kterou bereme vždycky sebou. Tak ji dokážu ocenit, když si v noci musím jít odskočit - aspoň vím,kam jdu :) Jinak děti pravidelně jezdí k oběma babičkám - jedna bydlí na valašsku, chovají se tam ovce, krůty nebo slepice a druhá je zase u brna. Příští rok ale asi stan vynecháme a pojedeme zase pro změnu k moři

    Kvě 29, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama