Epidemie západonilské horečky v USA

Spojené státy se potýkají s dosud nejhorší epidemií západonilské horečky. Oznámilo to americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), podle něhož lékaři letos zaznamenali čtyřikrát víc případů než obvykle.

Odborníci navíc varují, že vrcholu epidemie tradičně dosahuje na přelomu srpna a září.

 Více než polovinu případů nákazy hlásí stát Texas, především pak Dallas a jeho okolí. Dallaský starosta Mike Rawlings  kvůli epidemii dokonce vyhlásil ve městě stav nouze a nařídil rozprašovat chemikálie, jež zabíjejí komáry, kteří virus západonilské horečky přenášejí. Rozptylování chemických prostředků je přitom kontroverzní krok, někteří vědci varují, že by tyto látky mohly mít vliv na lidské zdraví.

    Zatím není jasné, zda rozprašování chemikálií Dallasu pomohlo. Podle lékařů ale trvá až 14 dní od štípnutí nakaženým komárem, než se nemoc u člověka objeví.

    Západonilská horečka byla poprvé diagnostikována v Ugandě v roce 1937. Ve Spojených státech lékaři tuto nemoc poprvé objevili v roce 1999. Nemocí se každoročně nakazí kolem 700 obyvatel USA, v polovině srpna bývá hlášeno kolem 300 případů. K letošnímu nebývalému rozšíření západonilské horečky podle CDC zřejmě přispěly mírná zima a horké léto, které vytvořily příhodné podmínky pro rozmnožování komárů přenášejících virus.

    Virus západonilské horečky přenášejí komáři, kteří dříve sáli krev nakažených ptáků. Nemoc se nemůže šířit přímo z člověka na člověka nebo z člověka na zvíře.

    Virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu nebo meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama