Epidemií horečnatého onemocnění chikungunya v severní Itálii

Před epidemií horečnatého onemocnění chikungunya v severní části Itálie varuje české turisty hlavní hygienik ČR Michael Vít. Nákazu přenáší z člověka na člověka moskyti, cestovatelům lze tedy doporučit důsledné používání repelentů, uvedl Vít. Až dosud byla infekce rozšířena pouze v některých částech Afriky, jihovýchodní Asie a na indickém subkontinentu.

Infekce se většinou projevuje akutní horečkou, bolestmi svalů a kloubů. Inkubační doba se pohybuje průměrně od pěti do sedmi dnů, v ojedinělých případech může dosáhnout až 12 dnů.

Během prázdninových měsíců bylo v blízkosti města Ravenna zaznamenáno 197 případů onemocnění chikungunya. "Jelikož tuto oblast často navštěvují čeští turisté, je potřeba na toto onemocnění myslet i u nás, u lidí vracejících se z dovolené v inkriminované oblasti," informoval Vít.

Tropická horečka chikungunya je přenášena z nemocného na dalšího člověka sáním krve komárem rodu Aedes Albopictus. Mezilidský přenos nebyl nikdy prokázán. Turistům proto hygienik doporučuje důsledné používání repelentů a sítí, zejména ráno a večer, v období největší aktivity moskytů.

Těhotné ženy a děti mladší 12 let by měly před použitím repelentů kontaktovat svého lékaře nebo lékárníka, novorozenci do tří měsíců by repelent neměli používat vůbec. V případě poštípání by měli lidé po inkubační dobu věnovat pozornost výše uvedeným projevům a v případě jejich objevení kontaktovat svého praktického lékaře.

O pomoc při varování turistů požádal Vít i Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur. "Naše asociace ihned o tomto faktu informovala všechny naše cestovní kanceláře a agentury," sdělil dnes ČTK Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí asociace. Podle něj je Itálie pro Čechy po Chorvatsku a Slovensku třetí nejpopulárnější turistickou destinací. Letos ji navštíví více než půl milionu českých občanů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama