Gotika - architektura pozvedávající mysl

Vznosně působící lomený gotický oblouk má podivuhodný účinek jako geometrický zářič pozvedávající hlavu a mysl člověka k nebi, narovnávající jeho páteř a uklidňující rozervanou či roztěkanou mysl před vstupem do svatostánku.

Opakovaná měření virgulí prokazují, že kamenný lomený oblouk je skutečně účinným zářičem pozitivní složky terestrické energie, kterou je člověk harmonizován a připravován k hluboké kontemplaci uvnitř chrámu. Pečlivým rozborem architektury gotického chrámu nakonec docházíme k závěru, že jde o promyšlenou koncepci účinného působení pozitivní složky terestrické energie (tzv. "bílé energie") na vědomí člověka a propojení jeho vědomí s Universem.

Konstrukce chrámu jako kondenzátoru a emitoru pozitivní energie je provedena tak, že soustředěný paprsek této energie prochází místem obvykle ve středu chrámu vyznačeném kresbou připomínající labyrint nebo spirálu. Takové místo bývá i místem kontemplace. Vůbec není hrou náhody, že naprostá většina gotických chrámů je postavena nad intenzívním zřídlem pozitivní terestrické energie, obvykle provázeným studánkou poskytující vodu s prazvláštními léčivými účinky.

Teprve nejnovější poznatky kvantové mechaniky naznačují, že každý gotický chrám je podle tajných závazných architektonických regulí postaven tak, aby přesně dodržoval zákony kvantové struktury prostoru a v něm obsažené energie. Stavitelé gotických chrámů znali jen jiné vyjádření týchž zákonů, podle kterých se řídila architektonika buddhistického kláštera Takht i Bahi nedaleko Gandhary nebo architekt pradávné megalitické stavby Stonehenge či Velké pyramidy v Gíze a podobně.

Na rozdíl od působení prvků gotické kultury zaměřujících vědomí člověka do vyšších duchovních sfér působí románská, renesanční a koneckonců i barokní architektura zcela opačně, protože obrací vědomí člověka k pozemskému životu, k plnému prožití radostí a slastí krátkého života, aniž čímkoliv přispívá k pozvednutí lidského ducha.

Ověřte si to tak, že přeplněni starostmi, stresem a tíží neúspěchu či zklamání vstoupíte se zavřenýma očima pod střed lomeného gotického portálu a poddáte se působení jím vyzařované energie. Po chvíli pocítíte, jak starosti i bolest mizí a kamsi odplývají, jak se začíná s radostným očekáváním tetelit každičká buňka vašeho těla, jak se skloněná hlava pozvedává a vplouváte do té přátelské řeky dobré energie.

Autor: t.j

Zdroj: Ivo Wiesner - Poutníci do země andělů

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele kulicka
  kulicka (anonym)

  no tak sem se sem podivala a zadny konkretni stavby z gotiky tady teda nejsou no jinak to docela de

  Bře 29, 2006
 • Obrázek uživatele wellow raven
  wellow raven (anonym)

  Gotika? Ta je dobra leda tak pro bezduche pabickare!! Dekuji nechci!!

  Bře 29, 2006
 • Obrázek uživatele Miroslav Provopd
  Miroslav Provopd (anonym)

  Éter, aura a kosmická energie V době, kdy Aristoteles seznámil svět fyziky s novým názvem

  Dub 26, 2006
 • Obrázek uživatele Pepa z depa
  Pepa z depa (anonym)

  Krátké příspěvky si přečtu rád,ale dlouhé mě unavují a nečtu je.Pisateli radím dej se přezkoumat budku na šaškárně.

  Čer 10, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  HFDFHSHDSGHGHDGHBDHSCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

  Lis 06, 2007
 • Obrázek uživatele Kid Lomihnát
  Kid Lomihnát (anonym)

  Tady se někdo zbláznil.

  Lis 06, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama