Reklama

Eutanazie ve světě

Vybrané údaje o eutanazii ve světě k 20. výročí (1. dubna) vstupu v platnost zákona legalizujícího eutanazii v Nizozemsku, které se stalo první zemí na světě s možností eutanazie:

- Eutanazie obecně znamená možnost úmyslně usmrtit na jeho žádost pacienta s nevyléčitelnou nemocí za účelem zkrácení jeho utrpení. Ve většině zemí světa je nezákonná, uznává ji jen málo států: Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Kolumbie, Kanada, Nový Zéland a od loňska Španělsko. Eutanazii povolují také některé australské státy.

- Jako první země na světě legalizovalo eutanazii v dubnu 2002 Nizozemsko. Belgie, která jej následovala v témže roce, se v roce 2013 stala první zemí na světě, kde byla legalizována dětská eutanazie bez ohledu na věk. V Lucembursku je eutanazie legální od března 2009 a ve Španělsku od loňského roku. Novozélandský parlament odhlasoval v listopadu 2019 návrh zákona, který by legalizoval eutanazii nevyléčitelně nemocných. Konečné slovo pak měli v roce 2020 v referendu voliči.

- V Kolumbii je eutanazie legální od roku 1997, kdy ji ústavní soud vyškrtl z výčtu trestných činů.

- V Portugalsku prezident Marcelo Rebelo de Sousa na konci loňského roku podruhé odmítl podepsat zákon o eutanazii, který už loni jednou parlamentu vrátil k přepracování. Konzervativní prezident měl opět výhrady k některým pojmům v zákoně, které podle něj nejsou dostatečně přesně definované. Zákon o eutanazii a asistované sebevraždě, který má trpícím smrtelně nemocným lidem umožnit ukončit život za odborné asistence lékaře, schválil portugalský parlament poprvé loni v lednu. Také v Chile je eutanazie nyní v procesu schvalování. Eutanazii tam zatím schválila loni v dubnu dolní poslanecká komora.

Reklama

- Ve Francii je od roku 2005 přípustná pasivní eutanazie spočívající v odpojení od přístrojů a nepřímá eutanazie, při níž silné léky tiší bolest a zároveň jako vedlejší účinek urychlují umírání. V Británii je přerušení péče v některých případech povoleno od roku 2002.

- V některých dalších státech je legální takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Může se jednat o laika, nebo o lékaře. Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám.

- Asistovaná sebevražda je podle údajů Světového sdružení společností práva na smrt (WFRtDS) nyní legální například ve Švýcarsku, Německu, Rakousku nebo v některých státech USA a Austrálie. Ve Švýcarsku je asistovaná sebevražda legální již od roku 1942. Země také toleruje nepřímou eutanazii a pasivní eutanazii.

- Italský ústavní soud minulý měsíc zamítl návrh na vypsání referenda o eutanazii, jehož zastánci sesbírali potřebný milion podpisů. Podle soudců je nepřípustné zcela dekriminalizovat zabití pacienta na jeho vlastní žádost, protože by tím bylo porušeno ústavní právo na ochranu života. V Itálii se v posledních letech intenzivně debatuje o tom, zda povolit nevyléčitelně nemocným pacientům asistovanou sebevraždu. Ústavní soud v roce 2019 rozhodl, že za splnění určitých podmínek ji lze provést. Loni v listopadu dostal souhlas s jejím provedením první člověk. Návrh zákona, který nevyléčitelně nemocným umožní požádat italský zdravotnický systém o asistovanou sebevraždu, nyní projednává italský parlament.

- Ostře odmítavé stanovisko má proti eutanazii a asistované sebevraždě Vatikán. Tyto praxe označil za neospravedlnitelný "akt vraždy". Uzákonění eutanazie je podle Vatikánu důkazem "úpadku právních systémů". "Musíme ale být opatrní, abychom si tuto pomoc nepletli s nepřijatelnými odchylkami vedoucími k zabíjení. Smrt musíme doprovázet, ne ji přivolat nebo pomáhat jakémukoliv způsobu sebevraždy," uvedl papež František také možnosti asistované sebevraždy. Podobně odmítavě se k této praxi staví i tradičně katolické země, Polsko a Irsko.

- V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální není. Novou snahu o legalizaci eutanazie, kterou předložili mimo jiné poslanci ANO a Pirátů, odmítla vláda v červenci 2020. V Česku se nyní eutanazie trestá jako vražda. Mezi odpůrce snahy uzákonit v tuzemsku usmrcení pacienta lékařem patří i prezident Miloš Zeman. "Budeme směřovat k uzákonění práva na eutanázii u nevyléčitelně nemocných osob," měla loni v předvolebním programu sociální demokracie, která se nakonec do parlamentu nedostala.

ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama