Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Italští manželé žádají o zdravotní azyl ve Švýcarsku

Z obav o vlastní zdraví požádal italský manželský pár žijící v "trojúhelníku smrti" nedaleko Neapole na jihu Itálie, kde se nelegálně hromadí tuny toxického odpadu, o "zdravotní" azyl ve Švýcarsku, aby si "zachránil vlastní život" i život svého budoucího dítěte, napsala agentura AFP.

"Nemám jinou možnost než se pokusit odejít a přežít. Říká mi to můj instinkt. Stát nezajišťuje mé právo na zdraví a v tomto kraji lidé umírají na rakovinu vyvolanou tunami chemického a toxického odpadu, který se tu nelegálně uskladňuje více než 20 let," prohlašuje Sergio Sedia. Zároveň přiznává, že jeho snaha sotva bude úspěšná.


Sergio a jeho žena Giulia žijí ve Cimitile, v srdci zóny, kterou v roce 2004 pojmenoval vědecký časopis The Lancet "trojúhelník smrti". The Lancet tehdy také zveřejnil údaje ukazující, že se u obyvatel v této oblasti vyskytují v mnohem větší míře rakovina a deformace plodu než v jiných částech Kampánie, kde Neapol leží.


V tomto kraji vymezeném městy Nola, Marigliano a Acerra, který kdysi patřil k nejúrodnějším na Apeninském poloostrově, byly podle sdružení na ochranu životního prostředí od 80. let minulého století nelegálně pohřbívány statisíce tun průmyslového odpadu. To má na svědomí především mafie.


"Tato země je téměř plně zemědělská, nejsou tu továrny, a přesto je zde úmrtnost na rakovinu vyvolanou znečištěním mnohem vyšší, než činí celostátní průměr. Zde se neumírá na infarkt nebo na silniční nehodu, ale na nádory," lamentuje čtyřiatřicetiletý Sedia, jenž pracuje ve finančnictví.


"Všechno, co denně jím a co musím dýchat, mi nahání strach, protože to obsahuje azbest, olovo, dioxin. A ty jsou všude, ve vzduchu, v zemi, ve volné podzemní vodě," vysvětluje.


Regionální agentura na ochranu životního prostředí v Kampánii zveřejnila v březnu analýzy ukazující, že četné parcely v Aceře obsahují olovo, dioxin a deriváty uhlovodíků v takovém množství, které značně překračuje normy.


"Rozhodli jsme se požádat o ochranu v zahraničí a zvolili jsme si Švýcarsko. Chceme si zachránit život a v tom mám může pomoci jedině stát. Neboť je-li odpad jeden nepřítel, pak je italský stát druhý nepřítel, když stále popírá, že je v této oblasti problém," zdůrazňuje Sedia.


První žádost o azyl zaslaná kantonu Ticino, kde se hovoří italsky, byla zamítnuta, poněvadž "úřady usoudily, že neexistují oficiální důkazy o znečištění a že Itálie je právní stát", uvádí budoucí otec.


Nedal se odradit a podal v kantonu další žádost, k níž přiložil údaje Světové zdravotnické organizace (WHO), svědectví a reportáže."Italské úřady se tváří, jakoby problém kontaminace neexistoval. Mafie uložila takové množství odpadu na utajená místa, že dokonce není jisté, zda tato půda bude moci být jednou sanována, i kdyby se do toho hodně investovalo," konstatuje trpce Sergio Sedia.


"Nemám příliš velkou víru v budoucnost," přiznává. "Zvláště když vidím, že úřady zadávají analýzy mozzarelly v souvislosti se znečištěním dioxinem, protože to je výrobek, který je třeba dále prodávat, ale neobjednává si žádné analýzy na nás, občanech, protože my nemáme žádnou obchodní hodnotu, tím spíše, že nás odpad postupně otravuje."


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Mike
  Mike (anonym)

  No apk že je bordel jenom u nás

  Čer 25, 2008
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Jenže na rozdíl od nás, kteří tu sice nadáváme, ale skutek utek, tak obyvatelé Neapole demonstrovali proti hromadění odpadu a skládkám v blízkosti jejich domovů a dosáhli alespoň toho, že odpadky z Neapole už zmizely, ačkoliv půda bude asi kontaminovaná hodně dlouho. A při tom si obyvatelé platí odvoz odpadu. Opravdu za to mohla mafie, která se nedohodla s radnicí na poplatcích a odnesli to obyvatelé Neapole. Mám tam kamaráda, ten ale má štěstí, protože bydlí v čisté zóně, ale byl z toho velmi smutný. A navíc, když jsem se ptala na spalovny, dověděla jsem se, že jsou tři na celou Itálii, měly se stavět další, protože peníze na ně byly, ale zmizely. Nepřipomíná vám to něco? A od dubna se má stavět další spalovna. Takže demonstracemi dosáhli alespoň nějakého výsledku.

  Črv 30, 2008
 • Obrázek uživatele dada
  dada (anonym)

  ano,taky uvažuji o azylu ale nevím zda uspěji-důvod jsou samozvaní čeští politici kteří nejsou schopni odejít přes protesty občanů a dát šanci erudovaným.

  Kvě 04, 2012
 • Obrázek uživatele Lidé probuďte se!
  Lidé probuďte se! (anonym)

  ano,taky uvažuji o azylu ale...Atˇjdou oni. Tento klerofašistický režim, který pro ddůchodce peníze nemá, ale pro církve ano, je potřeba svrhnout. Nechme samet sameten, pánové a dámy, buďto s nima zametem nebo oni s námi.

  Kvě 05, 2012
 • Obrázek uživatele Ale
  Ale (anonym)

  Atˇjdou oni. Tento...oni s námi už zametli, za našeho lhostejného přihlížení.

  Kvě 05, 2012
 • Obrázek uživatele Lidé probuďte se!
  Lidé probuďte se! (anonym)

  oni s námi už zametli, za...A jak dlouho ještě sebou zametat necháme?

  Kvě 05, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama