Jak bojovat s nevolností při cestování?

Radí PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárník BENU Lékárna Mladá Boleslav

Dobrý den, na dovolenou se každý rok těšíme, ale hodně nám to kazí fakt, že mně i synovi se dělá v autě či v autobuse špatně. Co je možné s tím dělat? Je možné nevolnosti předcházet?


Nevolnost při cestování, tzv. letadlová či mořská nemoc, neboli kinetóza postihuje asi 5 % cestovatelů. Kromě nevolnosti a nucení na zvracení se může objevit i závrať, vyčerpanost, bledost, nadměrná tvorba slin, studený pot a ospalost.

K prevenci lze podat přípravky potlačující zvracení a závrať, které se liší dobou a nástupem účinku. Lék obsahující moxastin s kofeinem se podává 1 hodinu před začátkem cesty. Pokud cesta trvá déle, opakuje se podání léku každé 2-3 hodiny. Dále je možno použít žvýkačku obsahující látku dimenhydrinát, kterou je doporučeno žvýkat asi 15-30 minut před začátkem cesty přibližně 10 minut.

K dispozici jsou i homeopatické přípravky, které je však nutno užít již den před plánovanou cestou a pokračovat v den cesty.

Jsou doporučovány i výtažky z kořene zázvoru.

Kinetózám lze někdy předejít dodržováním obecných pravidel. Mezi ně patří: před cestou se najíst, nikoli však příliš, necestovat nevyspalý, sedět blízko tzv. těžiště dopravního prostředku (v autě a autobuse vpředu, uprostřed lodi, v přední části kabiny letadla), nečíst, nedívat se na video, pohled fixovat na vzdálený předmět, který se nepohybuje.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Florián
    Florián (anonym)

    Dnes byl na internetu rozhovor s nějakou těhotnou pornoherečkou. A ta říkala, že každý den dvakrát až třikrát zvrací. A tak mne napadlo, jestli si u toho zvracení i pořádně krkne.

    Říj 13, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama