Jak co nejlépe využít dovolenou k odpočinku

Abychom se na dovolené co nejlépe zrekreovali, je nezbytné se na dovolenou pečlivě připravit. Neváhejme a sestavme si podrobný seznam, co všechno musíme udělat než odjedeme, ať už v soukromí nebo v zaměstnání. Dejme do pořádku kancelář i počítač, abychom se mohli vrátit v klidu a pozvolna se zapojovat do pracovní činnosti. Ponechme si den či dva na to, abychom se v klidu mohli pustit do práce.

Čtete neustále e-maily a odpovídáte na telefonáty? Možná máte strach, že něco zmeškáte? V angličtině se tomu říká Fear of Missing Out (FOMO). Tato sociální úzkost je charakterizována neustálým strachem z toho, že zmeškáte informace či události, zejména pak na sociálních sítích. Na dovolené může být obzvláště užitečné udělat si “digitální“ pauzu. Určete si třeba některou hodinu na to, že budete dosažitelní a přečtete si e-maily.

Neváhejte využít volného času na nějakou příjemnou činnost: na zahradničení, sport nebo třeba četbu. Nemusíte se nutně oddávat technologické askezi. Nic vám nezakazuje publikovat selfies na pláži nebo vyprávět o vašich dobrodružstvích na druhý konec světa přes twitter, jestliže po tom vaše srdce touží. Jde spíše o to, abyste se odpoutali od svého zaměstnání.

Abychom se po dovolené nevraceli vyčerpanější, než jsme byli předtím, je dobré udělat si z dovolené skutečný čas pro sebe. Jsou tři parametry, které během roku ignorujeme: fyzická aktivita, spánek a strava. Můžeme se věnovat fyzické aktivitě, která nás baví, a stanovit si hodinu, kdy se budeme odebírat na lože.

Dopřávejme si potěšení, ať už z procházek s milovanou osobou nebo z příjemných večerů s přáteli. Důležité je zaujímat pozitivní postoj a uvolnit se. Naučme se odložit agresivitu, stres či chronickou nespokojenost, která nám může celý rok ztrpčovat život. Můžeme se například naučit meditovat nebo se věnovat józe.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jana
    Jana (anonym)

    jj, odpočinek je důležitý, strasně dobře se mi relaxuje se zavřenýma očima vyvalená na sluníčku.. jen někdy do až zbytečně přeháním, ale když to přeženu používám Panthenol Swiss mléko po opalování, to cestuje se mnou. Je nejlepší!

    Čer 28, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama