Reklama

Jak reagovat na žihadla

Lidé alergičtí na bodnutí včely nebo vosy by neměli otálet s přivoláním lékařské pomoci. Nezbytné je to i v případě, že člověk, který alergií netrpí, dostal žihadlo do krku nebo úst. K lékaři patří i dítě, které bodl sršeň. V ostatních případech stačí žihadlo odstranit, postižené místo potřít cibulí nebo octem a přiložit na otok ledový obklad.

"Před příjezdem sanity je třeba uvést pacienta do klidu, nepokládat, ale nechat ho sedět ve stínu, lépe se mu tak dýchá," sdělila ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Otok dutiny ústní, krku a hrtanu po bodnutí zmírní podle ní cucání ledu nebo zmrzliny.

Alergikům pomůže v méně závažných případech lék zmírňující alergickou reakci. Pacienti, kterým hrozí prudká reakce na bodnutí, by měli od svého alergologa být vybaveni injekcí s obsahem adrenalinu, který si aplikují do svalu.

Podle Janečkové by lidé především měli udělat opatření, aby je hmyz nebodl. Na procházky do přírody by měli chodit obuti a měli by poučit děti, že nemají rýpat do vosích a sršních hnízd. Hmyz nesmějí dráždit rychlými pohyby. Pokud se začnou vosy rojit, nejjistější je utéci. Chataři a chalupáři, kteří najdou ve svém obydlí hnízda vos nebo sršňů, by měli přivolat hasiče, aby je odborně odstranili.

Riziko bodnutí omezí i repelenty, které hmyz odeženou. Na výlet do přírody není vhodné oblečení žluté nebo oranžové barvy, které hmyz lákají. Vhodná je bílá barva. Lidé by neměli v přírodě používat parfémy, zvláště ne s květinovými vůněmi, protože jsou pro hmyz lákavé.

Reklama

Cyklisté by si místo plandavých triček, pod něž může vletět včela a bodnout, měli vzít přiléhavé oblečení. Otvory v helmě by měli mít chráněné síťkou proti hmyzu.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

patricie (So, 19. 9. 2009 - 17:09)
píchla mě vosa do jazyku,co mam dělat
jiji (So, 19. 9. 2009 - 18:09)
určitě dát led .pokud se ti bude zdát ,že natekáš
ihned k Dr.
Kolda (Po, 28. 6. 2010 - 10:06)
Ať cestuju kamkoliv, vždycky si kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
Bearnsdorf (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Kdyz uz tuto diskuzi ten blboun Kolda otevrel, poskytnu radu od stareho prektickeho doktora, ktera mi asi zachranila zivot.
Po druhem pichnuti vosou mi poradil, abych na vpich co nejblize priblizil rozzhavenou cigaretu, treba i 10s a muze to i trochu palit. To teplo by melo ten biologicky jed rozzlozit, a nemelo by to tolik otect. Bolet to ale bude. Pri tretim pichnuti do nosu, jsem sice dostal anafylakticky sok, ale nos nenatekl ale mohl jsem normalne dychat.
Reklama