Jak se chovat za bouřky

Blížící se bouřky zatěžují hlavně lidi s nemocným srdcem, vysokým tlakem, epileptiky a astmatiky. Změny atmosférického tlaku před bouří působí i na psychiku, je více nervozity, lidé se snáze dostanou do sporů a reagují zkratkovitě.

To je nebezpečné hlavně na silnicích, hrozí víc dopravních nehod, řekl ČTK praktický lékař Jan Jelínek, který právě jel po silnici jižními Čechami.

    “Situace těsně před bouřkou je nebezpečná z řady důvodů. Přetěžuje lidi, kteří trpí oběhovými poruchami, kardiaky, vadí astmatikům a zvlášť upozorňuju i na to, že je poněkud nebezpečno na silnicích a že jsou časté konfliktní situace, protože někteří lidé se před bouřkou ne tak zcela dobře ovládají,“ řekl lékař.

    Po příchodu bouřky se lidem začne ulevovat, nastává ale další nebezpečí, a to blesky. Jelínek radí neschovávat se pod stromy, nebýt na místech, kde člověk vyčnívá nad reliéf krajiny. Pokud jede na kole či na koni, měl by zastavit, slézt a najít si místo, kde nebude vyčnívat. Úrazy bleskem jsou na koni prý dokonce častější než na kole, protože kůň je vodivý, je dokonale uzemněný a jezdec na něm funguje jako hromosvod.

    Za bouřky je vysoce rizikové koupání v plastikových bazénech, které nejsou uzemněné. Naproti tomu v přírodních nádržích by se člověku nic stát nemělo. V každém případě ale je lepší vrátit se na břeh.

    Odborníci radí za bouřky neutíkat, nebezpečí zásahu bleskem tím stoupá. Nejlépe je zalehnout do nějaké prohlubně, aby tělo nevyčnívalo. Tak je nutno setrvat, dokud se bouře nevzdálí alespoň deset kilometrů. V této vzdálenosti je, když se dá napočítat mezi blesknutím a hromem do třiceti.

    Venku za bouřky je nebezpečné držet delší kovové předměty, mohou působit jako hromosvod. Kovové chodecké hole je lepší odhodit. Od vysokých stromů, skal či sloupů by člověk měl být nejméně dva metry, ale raději mnohem dál.

    Člověk zasažený bleskem zpravidla potřebuje masáž srdce a umělé dýchání. S oživováním se musí začít hned a provádět je až do chvíle, než dorazí lékař. Zasažený člověk umírá prý až v 80 procentech případů, ve zbylých 20 procentech je zraněn a hrozí trvalé následky.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Klas Jaroslav
  Klas Jaroslav (anonym)

  Lumpové,kteří se po komunistech prolhali k moci a tuto zemi zbídačili by se měli za bouřky modlit,aby do nich hrom bacil a tak měl národ od nich pokoj.

  Srp 05, 2013
 • Obrázek uživatele Jonka
  Jonka (anonym)

  No,já to zažila v lese.Šílenou bouřku,mám z ní stresy ještě dnes.

  Srp 18, 2013
 • Obrázek uživatele Jonka
  Jonka (anonym)

  Ven,ven,ven,co jsem se nazmatkovala v tom lese,jenže jsem i voheň , červenej bod zářivej viděla,takovej jemnej,nicméně jsem zazmatkovala,nic podobnýho jsem neviděla nikdy,tak jsem v lese bloudila hodinu,promočená na kůži,jak sněžilo.Mám z toho bloky.

  Srp 18, 2013
 • Obrázek uživatele Jenom
  Jenom (anonym)

  blbec jako byl Zoubele v bouřce utíká.....

  Srp 18, 2013
 • Obrázek uživatele ZOUBELE
  ZOUBELE (anonym)

  Za to nemoh! JÁ HO CHÁPU..TAKY BYCH ZDRHLA,SEM VYCHOVANÁ SLUŠNĚ!V SEDMIČCE,OSMIČCE,DEVÍTCE JSEM MUSELA BÝT DOMA V 18 HOD.A BĚDA,JAK NE! OSTATNÍ SE UŽ FYZICKY PÁŘILY JAK PRASATA! JÁ SI RAČI ČETLA MALÉHO BOBŠE A ANIČKU A JEJÍ PŘÁTELE! Dej mi pokoj,říkala mamka maňa,mám toho z práce plný zuby,dones ze sklepa vodu,uvař brambory,dej králikům,di krůtám na řebříček,jo a králikum nasbírej jabka,ježíši,aničko!honem di do krámu,mlíko neni,chleba kup,máslo a sodovky,a napřed přilož,pak postav na polívku,dem s tátou na dřevo! 610,,,2208!!!

  Srp 23, 2013
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Moje rada vlezt pod postel nebo pod perinu.

  Srp 23, 2013
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jak se provádí masáž srdce ženě, která je těhotná?

  Zář 24, 2013
 • Obrázek uživatele Dezo.
  Dezo.

  za bourki je tseba se schovat but byt doma nebo nekam pot strom se schovat nebo pot desnik dokramu nebo do ma auto ale venku se asi moc bejt nema.

  Zář 24, 2013
 • Obrázek uživatele Poeta
  Poeta (anonym)

  Strašlivou bouřku zažil jsem v les, mám z toho stres ještě dnes.

  Zář 25, 2013
 • Obrázek uživatele Joska Děsivec
  Joska Děsivec (anonym)

  Strašlivou bouřku zažil... bouřka mě nahází strach tak veliký že si musím měnit prádlo

  Dub 08, 2016
 • Obrázek uživatele merry39
  merry39

  Proti bouři a hromu-blesku zapaluji do okna svíčku - Hromničku .

  Dub 08, 2016
 • Obrázek uživatele srandanapalm
  srandanapalm (anonym)

  já zapaluji svíčku - Blbničku

  Dub 08, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama