Reklama

Jak se v létě chovat na horách

Horská služba návštěvníky hor nabádá k opatrnosti, protože horská turistika znamená zvýšené riziko úrazů. V létě tradičně přibývá například zranění cyklistů.

“Důrazně varujeme všechny cyklisty před podceňováním horských tras. Považujeme za absolutní nutnost dodržovat bezpečný způsob jízdy a především používání ochranných přileb u všech dospělých,“ uvedl náčelník Horské služby Jiří Brožek. Připomněl, že během předminulého víkendu zahynuli v Jizerských horách a Beskydech dva cyklisté, kteří neměli přilbu.

Z dosavadního počtu 84 prázdninových zásahů bylo 26 právě u nehod cyklistů, což je ze všech kategorií nejvíce. Časté jsou v takových případech například zlomeniny, ale i bezvědomí, tržné rány nebo podezření na poranění páteře.

Značný počet zásahů Horské služby je způsoben i poraněními či vysílením při turistických výletech. Lidé podle záchranářů často podceňují, že se počasí v horách může velmi rychle změnit. Někdy také nerespektují značení. “Turisté v mnoha případech špatně naplánují trasu a pustí se do terénu, který je příliš obtížný vzhledem k jejich aktuálnímu zdravotnímu stavu,“ uvedl Brožek.

V létě roste také počet pátracích akcí. “V době houbařské sezony často pátráme po zbloudilých houbařích. Vzhledem k většímu množství dětských hromadných akcí pak také po ztracených dětech,“ dodal Brožek.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama