Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Jarní lyžování v italském Benátsku

Benátsko nejsou pouze pláže, moře a starobylá romantická města. Málokdo ví, že skoro tři čtvrtiny Dolomit se nachází právě v tomto italském regionu. A jaro je pro lyžování v Itálii nejvhodnější doba.

Díky skvělému umění zdejších „snowmakerů“ je sněhu dostatek a přitom se teploty za slunečného počasí šplhají pořádně nahoru. A že si na nedostatek jarního sluníčka zdejší Italové stěžovat opravdu nemohou.

Přibližně sedmdesát procent Dolomit leží v provincii Belluno. Zde se v okolí hlavního střediska Cortina d'Ampezzo tyčí světlé a bizarní masívy, které patří mezi nejkrásnější vrcholy světa: Tre Cime, Marmolada, Civetta a Cristallo. Většina z nich dosahuje výšky více jak
3 000 metrů nad mořem. Horolezecké terény, pěší turistické trasy, lyžařské sjezdovky a běžecké tratě lákají do této nádherné horské scenérie po celý rok sportovně založené turisty. Přestože Dolomity jsou jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Alp, najdete zde ještě spoustu neobjevených koutů.

Italové berou lyžování stejně jako život – jsou uvolnění, nedisciplinovaní a požitkáři, to znamená, že jim vůbec nestojí za to hoblovat sjezdovky od rána do večera. Hlavní je užít si legraci, slunce a radost ze života. K pobytu na horách patří neodmyslitelně odpočinek, pravá italská káva, sklenka vína nebo grappa.

  Alpago – ideální místo pro běžkaře, přes
40 km tratí, které vedou nedotčenou přírodou, Italové také rádi říkají, že v tomto místě jsou nejkrásnější lesy v celé Itálii. Celý areál se chlubí silnou gastronomickou tradicí. Tambre–Pian Cansiglio je nejvýše položený turistický rezort v rozlehlé Alpago kotlině, Transcavallo event – extrémní závod ve ski alpinismu (prezentace http://www.youtube.com/watch?v=BKs2QeQ61Ew ), túry pro alpinismus různých kategorií, jednoduché cesty jsou v okolí Monte Guslòn a nedaleko Cima delle Vacche. Středně těžké trasy vedou na Crep Nudo. Oblast Cansiglio nabízí také možnost vyzkoušet si jízdu se psím spřežením nebo túru s průvodcem na sněžnicích.
www.infodolomiti.it

AltoCadore – Pro lyžaře je oblast San Vito skvostná svojí panenskou přírodou a úchvatnými výhledy. Sjezdovky jsou připravené od prosince do března a jsou vhodné zejména pro začátečníky nebo nezkušené členy rodiny. Ti zkušenější si mohou zajet do nedaleké Cortiny. Běžkaři si užijí trasy na pláních Senes a Pian de
la Graes. Jedinečným zážitkem je běžkařská cesta na Passo Cibiana, která je v noci osvětlena.
 Nelyžaři mohou navštívit bezpočet muzeí, podnikat procházky nebo túry na sněžnicích, velmi oblíbené je i sáňkování nebo návštěva kulturních událostí. San Vito di Cadore a celé údolí nabízí velký počet ubytovacích kapacit – od hotelů až po cenově dostupné apartmány. Milovníci jídla uspokojí své chuťové buňky v bezpočtu typických restaurací a horských chat.
www.altocadore.it

ArabbaMarmolada
– lezení po ledu, The Searrai di Sottoguda Gorge – nejznámější lokace pro lezení po ledu, najít tu lze velké množství zmrzlých vodopádů (některé lokality jsou určeny přímo pro nezkušené borce, kteří si lezení po ledu chtějí poprvé vyzkoušet) a úchvatnou divočinu.  Skvělé terény pro běžkaře všech úrovní vedou z údolí Malga Ciapela a jsou certifikované Italskou federací pro zimní sporty. Využít lze i speciální program pro děti - “The fox is watching you”, což je asi
4 km dlouhá trasa, které se budou chtít zúčastnit hlavně děti. Lišky a další roztomilá zvířátka čekají na vás. 

“Snow White’s Enchanted Cottage“ je další lákadlo pro děti, které je nedaleko spodní stanice první lanovky v Malga Ciapela. Děti si tam mohou užít magického a pohádkového světa a setkat se se Sněhurkou a sedmi trpaslíky.

V lyžařských školách v Arabbě učí lyžovat děti již od 2 let (jazyk přitom nehraje roli). Centrum střediska nabízí možnost bruslení, nad vesnicí je fantastický motorized sledging circuit (sáňkařský okruh)

Aurunzo – Misurina

Příroda a relaxace, to nabízí údolí Marmorale a Tre Cime. Misurina je ideální pro zimní dovolenou, protože díky jedinečnému mikroklimatu garantuje dostatek sněhu a hlavně teplotu, která ho udržuje v ideálních podmínkách. Mezi zajímavé aktivity patří polo na sněhu nebo výlet na saních tažených koňmi.

Aurunzo je zajímavé jak v létě, tak i v zimě, a to hlavně díky výborné rovnováze mezi starým a novým. Můžete si prohlížet románské archeologické vykopávky nebo závodit na místní rychlostní dráze.
www.auronzomisurina.it

Civetta

Pohádková krajina s malými romantickými vesničkami, pozoruhodnými horami, velkolepými údolími a tichými lesy. Civetta, Arabba a Marmolada jsou pravými hvězdami, které dohromady tvoří Dolomiti Stars skiing complex , což je vlastně část slavné houpačky Dolomiti Superski. Alleghe, Selva di Cadore, Zoldo and Palafavera jsou hlavními středisky v oblasti, ve které lze najít
80 km vždy velmi dobře upravených sjezdovek, které spojuje 28 moderních lanovek a vleků pokrývajících tři údolí. Běžkaři mají k dispozici
50 km stop mezi Zoldanem a Val Fiorentinou. Vzrušení si lze užít i na
5 km dlouhé osvětlené sjezdovce ve středisku Val Zoldana . Bezplatné skibusy spojují Dolomiti Stars resort se zbytkem Dolomity Superski.

Děti si dozajista užijí spousty zábavy ve zcela novém zábavním parku v Piani di Pezzè.

Ti, kteří upřednostňují jízdu a triky na snowboardu by měli zamířit do Alleghe a Zolda, kde naleznou vše, co hledali. Ve skvěle připraveném snowparku mohou trénovat nebo si vyzkoušet nové akrobatické kreace.

Alleghe je také výchozím bodem pro tzv. Great War Ski Tour, což je cesta která prochází historicky a kulturně významnými místy, ve kterých se odehrávaly boje během první světové války. Můžeme zde vidět pevnosti, zákopy a další dochované vybavení na úpatí nejkrásnějších vrcholků v Dolomit - Civetta, Pelmo, Cinque Torri, Tofane, Marmolada…

Ve střediscích Selva di Cadore a Zoldo jsou další možnosti trávení dovolené. Ať se již jedná o trasy pro túry na sněžnicích, nebo množství terénů pro snowboarding či jízdu telemarku. Velmi oblíbenou aktivitou jsou také výlety na sněžných skútrech nebo disco na ledě.

Comelico a Sappada

Střediska ležící na severovýchodě provincie Belluno se od sebe velmi liší. Vyplývá to z historického hlediska. Zatímco v Comilicu se mluví italsky, Sapada je německy mluvící enkláva nabízející zimní radovánky. Comelico je spíše zajímavé bohatou tradicí. Lze zde najít spousty řemeslnických dílen a obchodů se starožitnostmi. Jedinečnou zajímavostí jsou místní dřevěné masky nošené během karnevalu. Ve městečku Padola pak můžeme najít lázně Valgranda, které jsou nejvýše položené v Evropě.

Sappada’s
Nevelandia Park je největší snow-park pro děti v severovýchodní Itálii, který najdete hned vedle historického centra města. Rodiny s dětmi určitě uvítají širokou škálu možností a zábavy – tady lze naprosto bezpečně vyzkoušet, jaké je to skákat na lyžích, jezdit na závodních saních nebo si jen tak zabruslit. 

Cortina d’Ampezzo

Královna Dolomit, která je srdcem celých Dolomit a hor v regionu Veneto. Údolí Ampezzo hostilo v roce 1956 olympijské hry a je jedna z turisticky nejznámějších destinací světa. Krása přírody je ozbrojující jak pro ty, kteří si sem přijedou pouze odpočinout od stresu, tak i pro milovníky zimních sportů. Titul královny Dolomit si zaslouží nejen pro okolní přírodu, ale také pro skvěle upravené tratě, které jsou pro lyžaře připraveny od listopadu do dubna. Cortina je neutuchající zdroj zážitků a zábavy. Vedle lyžování nabízí mnoho aktivit, které udrží návštěvníky v dobré náladě. Po těžkém dni na sněhu se můžete nechat rozmazlovat v útulném hotelu tradičního alpského střihu nebo navštívit řemeslnou dílnu či luxusní obchod. Ostatně těch je na nákupní třídě bezpočet.

Sjezdaři mají k dispozici 51 lanovek a vleků, které je vyvezou na celkem 101 sjezdovek. Asi třetina z nich je modrá, 60 procent je červených a zbytek tvoří černé. V lyžařských školách pracuje přes 300 kvalifikovaných instruktorů.

V Cortině stojí za to určitě vyzkoušet lyžovaní na panenských pláních v hlubokém prašanu nebo podniknout túru s cílem dosáhnout jednoho z vrcholků s lyžemi na zádech a pak si užít freeride. Na speciální přes
1 km dlouhé sáňkařské dráze se jezdí ve sněžných bobech a nahoru vás vyveze vlek. Při nepřízni počasí můžete vyzkoušet bruslení na olympijském zastřešeném stadionu, kde se dají zapůjčit kameny pro velmi oblíbenou večerní hru curling.
www.cortina.dolomiti.org

Val Biois

Nádherné a široké sjezdovky jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi. Falcade je jedním z nejromantičtějších sportovních středisek. “Lovers’ Skitour” a “Emotions’ Trail” je dlouhý
12 km , vede z Col Margherity (2513m) do Falcade/Molina (1100m) a jezdí se na jeden zátah.

O regionu Veneto

VENETO, neboli Benátský region, nejsou jen kilometry zlatých pláží, romantické vesničky nebo významné umělecké a kulturní dědictví, ale také hory a přírodní parky pro všechny milovníky přírody. Více než dvě třetiny plochy Dolomit se nachází právě v Benátsku a nabízí výborné možnosti pro zimní sporty. Za zmínku stojí především Cortina d´Ampezzo nebo Marmolada. Města umění, jako např. Verona, Vicenza, Padua, Treviso, Bellunonebo Rovigo, která se nachází v okolí jen
100 kilometrů , vlastní významné umělecké poklady a kulturní vrcholy, které si zaslouží více než jen jednu návštěvu. V benátských kostelech a muzeích se nachází obrazy a fresky slavných malířů, mezi které patří např. Tizian, Tintoretto, Bellini, Canaletto a Mantegna . Benátský kalendář akcí je velmi rozmanitý. Jen Benátky jsou -  karnevalem počínaje, přes regatu gondol v létě, po bienále na podzim - jedním jediným pódiem. Ale také ostatní města jsou neméně zajímavá. V červenci a v srpnu na sebe svými slavnostními hrami upozorňuje např. Verona .
Zdroj: www.veneto.to

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Dobry den shanim boby s volantem nevite kde na internetu je sehnat diky?

  Říj 18, 2016
 • Obrázek uživatele jarka
  jarka (anonym)

  Hele ja jsem je videla na sport365 webu :)

  Říj 25, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama