
Při cestě na jih začne snad každý cestovatel oceňovat technickou vymoženost, kterou klimatizace bezesporu je. Její účinek však nejvíce pocítí každý, kdo cestuje vyprahlými oblastmi a zvláště pak pouští. Mnozí si však neuvědomují, že za jejími pozitivními účinky se skrývá také jedno nebezpečí, které sice neohrozí život, ale dokáže nepříjemně potrápit.
Při opuštění příjemně vychlazeného autobusu či hotelového pokoje dojde k teplotnímu šoku, který působí na organismus negativně. Jedete-li totiž několik hodin v autobuse, ve kterém je pouze něco přes dvacet stupňů a pak během přestávky najednou přejdete do teploty kolem padesáti stupňů, tak může dojít k oslabení organismu v důsledku teplotní změny.
Já jsem narazil na tento problém během přejezdu íránské pouště. I přesto, že jsme se vyskytovali v oblasti s teplotami okolo čtyřiceti stupňů, tak mě po několika dnech začala silně bolet hlava a v krku. V běžných podmínkách je takové onemocnění maličkost, na cestách může být prvotní komplikací, která ovlivní celou cestu. Dochází k oslabení organismu a s tím spojená zhoršená obranyschopnost. Zprvu slabé nachlazení se po dalších několika dnech cesty změnilo v silnou angínu. I přes aplikaci vhodných léků a vyléčení jsem měl po zbytek cesty díky oslabené imunitě neustále větší či menší zdravotní problémy, které mě velice vyčerpávaly.
Jednou z příčin prochladnutí je také nepřiměřené oblečení v autobusech. Cestující nemá během jízdy přistup k zavazadlům a samozřejmě nemůže ovlivnit teplotu v autobuse. Při nastupování se v horkem rozpáleném dopravním prostředku cestovatel cítí příjemně, ale po několikahodinové jízdě může při stejné teplotě začít pociťovat chlad. Nedostatečný oděv způsobí prochladnutí, což se může zdát vzhledem k venkovním teplotám kuriózní. Dále dochází převážně v pouštích během noci k výraznému ochlazení, s čímž se také musí počítat.
Proto při cestování do teplých krajin tuto záležitost nepodceňujte a snažte se její riziko co možná nejvíce minimalizovat. Do klimatizovaného autobusu nastupujte dostatečně oblečeni, v autech a hotelích to s nízkou teplotou také nepřehánějte nebo alespoň před opuštěním klimatizovaných prostor teplotu částečně vyrovnejte v teplotou venkovní. Klimatizace je samozřejmě neocenitelná. Já sám jsem projel marockou poušť v neklimatizovaném automobilu a tuto zkušenost bych nikomu příliš nedoporučoval. Jestliže ovšem takovou cestu podniknete, tak musíte velmi dbát na pitný režim a předzásobit se pitnou vodou (zvláště v odlehlých oblastech).
Zdroj: www.czechaid.cz, (Martin Rampula)
Komentáře (11)
- odpovědět
Led 04, 2002- odpovědět
Kvě 29, 2007- odpovědět
Čer 01, 2007- odpovědět
Čer 01, 2007- odpovědět
Čer 01, 2007- odpovědět
Čer 02, 2007- odpovědět
Čer 02, 2007- odpovědět
Čer 28, 2010- odpovědět
Dub 01, 2014- odpovědět
Led 27, 2015- odpovědět
Bře 20, 2017Přidat komentář