Kvalita vody v koupalištích se na řadě míst Česka zhoršila

Kvalita vody v přírodních koupalištích se na řadě míst Česka koncem prázdnin zhoršila. Jednotlivé krajské hygienické stanice zaznamenaly na mnoha vodních plochách zdraví nebezpečné sinice.

Hygienici hodnotí kvalitu vody pěti stupni. První značí nejčistší vodu, zatímco pátý zákaz koupání. Třeba ve středních Čechách je zhoršená kvalita vody na všech koupacích lokalitách Slapské přehrady a Novou Živohošť, Starou Živohošť a Županovice hodnotí hygienici čtvrtým stupněm. Voda je tam nevhodná ke koupání a představuje zdravotní riziko hlavně pro těhotné, děti nebo jinak citlivé jedince. Nevhodná ke koupání je také voda v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku.

Za nevhodnou ke koupání označili hygienici také vodu v přehradě Seč v Pardubickém kraji. Zhoršená je kvalita i v přehradě Pastviny a již od července je zakázáno koupání v rybníku Rosnička. V Královéhradeckém kraji nedoporučují hygienici koupání těhotným, dětem a citlivým lidem na koupališti Dolce, v Oborském rybníku v Jinolicích by se měli lidé po koupání osprchovat. V nádrži Rozkoš u autokempinku zaznamenali hygienici naopak zlepšení kvality vody, která je nyní vhodná ke koupání.

V Libereckém kraji je stále zhoršená kvalita vody v Máchově a Hamerském jezeře nebo na koupališti v Chrastavě. Lidé by se tam měli po koupání sprchovat. Krajští hygienici prověřili mimořádně i 13 vodních ploch, které sice nemonitorují, ale lidé se v nich koupou. Kvůli vysokým hodnotám sinic a chlorofylu pak zakázali koupání v rybníku Kačák, Malém Písečáku, Chrastenském rybníku, na koupališti v Jindřichovicích pod Smrkem, v nádrži Horka, Milčanském rybníku a na bývalém koupališti Dubice v České Lípě.

V Ústeckém kraji se nově objevil vyšší obsah chlorofylu v Nechranické přehradě nebo v jezerech Benedikt a Matylda, ale voda je ve všech třech nádržích stále vhodná ke koupání. Na koupališti ve Vysoké Peci by se měli lidé po koupání osprchovat. V Plzeňském kraji hygienici nedoporučují koupání v nádrži České údolí, rybníku Valcha a části nádrže Hracholusky. V Karlovarském kraji je zákaz koupání ve Velkém rybníce u Hroznětína a nádrži Skalka, voda nevhodná ke koupání je u mola a pláže na Rolavě.

Moravskoslezští hygienici zakázali koupání v rybníku Bohušov na Bruntálsku a nedoporučují koupání v nádržích Baška a Brušperk. V platnosti zůstávají již dříve vydané zákazy koupání v rybníku Kachlička na Vysočině, v Plumlovské přehradě v Olomouckém kraji a v Luhačovické přehradě či ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek ve Zlínském kraji.

V Jihomoravském kraji se po několika týdnech zlepšila kvalita vody v přírodních koupalištích na Brněnské přehradě. V první půli srpna měla mírně zhoršené vlastnosti, nyní je zase zcela v pořádku.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama