Lékaři bez hranic: Uprchlíci z Mali žijí v děsivých podmínkách

Uprchlíci z Mali v táboře Mbera v sousední Mauritánii údajně trpí nedostatkem a nemocemi. Životní podmínky zhruba 70.000 lidí v uprchlickém táboře popsala zpráva Lékařů bez hranic, podle nichž jsou tyto podmínky často děsivé. Například o jednu toaletu se tam dělí 3000 lidí. Mají málo vody a sužují je nemoci.

 Celkový počet uprchlíků ze severozápadního afrického státu dosahuje asi 100.000. Jejich počet se zvýšil po lednové intervenci Francie, která přišla maliské vládě na pomoc s rebely na severu.

    Většina uprchlíků jsou kočovní Tuarégové či Arabové. Domovy opouštěli často preventivně, a to ze strachu, že budou spojováni s islamisty nebo separatisty.

    Ti, co se dostanou do uprchlických zařízení, ale musí často i měsíc čekat na stavební materiál, ze kterého by si postavili příbytek. Většinou jsou to různé klacky a kusy hadrů.

    Lékaři bez hranic vyzývají humanitární organizace, aby se uprchlíkům snažily víc pomáhat. Nutné jsou například stany, čistá voda, latríny nebo jídlo, a to i minimální kvality.

    Uprchlíci bojují s nedostatkem vody, které dostávají pouze 11 litrů denně. V 50 stupňovém vedru si s ní musí vystačit na pití, vaření i pro osobní hygienu. Mnoho uprchlíků tak po příjezdu do tábora rovnou onemocní. Medicínští pracovníci teď každý týden ošetří na 2500 pacientů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Razovity ostravski kmotr z ODS...
    Razovity ostrav... (anonym)

    Když mají svobodu pohybu a banány každý den, pak nechápu o jakých úděsných podmínkách hovoří ti lékaři. Kdyby museli chodit povinně do prvomájového průvodu, tak to bych věřil, že jim je špatně, ale jinak absolutně nesouhlasím...

    Kvě 09, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama