Mexická střediska na pobřeží v šoku po vlně útoků žraloků

Turistická střediska na tichomořském pobřeží Mexika jsou v šoku poté, co za necelý měsíc zde žraloci třikrát zaútočili na člověka a dvakrát svou oběť zabili. Nikdo totiž nepamatuje, že by v této oblasti, kterou mají v oblibě surfaři i příslušníci hollywoodské elity, někdy žralok na člověka zaútočil, napsala agentura AP.

Zatím poslední útok se odehrál v sobotu, kdy se žralok zakousl do paže nadšeného surfaře Bruce Grimese, amerického usedlíka, který má v mexickém turistickém středisku Zihuatanejo obchod s potřebami pro surfaře. Ležel na břiše na prkně, když cítil, jak ho něco nadzvedlo. Povedlo se mu udělat asi pět temp, ale pak už se mu do paže zakously zuby. "Žralok!" zaječel, vytrhnul ruku ze sevření a povedlo se mu dostat na břeh.
"Ani jsem neměl čas zpanikařit," řekl novinářům. "Pomyslel jsem si: 'Nechci umřít. Nechci přijít o ruku.'" Až pak se dozvěděl, že u sousední pláže o den dříve zemřel při útoku žraloka devětačtyřicetiletý Mexičan. A před měsícem zabil žralok u jiné pláže mladého surfaře ze San Franciska.
Předtím tu o útocích žraloka nikdy nikdo neslyšel. Na místo už dorazil odborník Floridské univerzity George Burgess, aby zjistil, proč u Mexika najednou začali být žraloci tak agresivní. Burgess spravuje záznamy o všech útocích žraloka na světě na internetových stránkách International Shark Attack File (ISAF) a podle nich každý rok dojde na světě průměrně jen ke čtyřem smrtelným případům. Letos byl mimo Mexiko zatím zabit žralokem jen jeden člověk - šestašedesátiletý triatlonista u kalifornské Solana Beach.

Vlna útoků kolem Zihuatanejo nejen odrazuje turisty a škodí místním podnikatelům, ale především mate experty, na které se úřady obracejí pro radu, jak dalším útokům zabránit. Námořní biolog Chris Lowe, který je odborníkem na žraloky na Kalifornské univerzitě a sám je nadšený surfař, soudí, že je možné jen lidem radit, ať do vody jednoduše nechodí. Snaha žraloky lovit obvykle mnoho úspěchů nepřináší. A navíc je podle něj třeba vidět žraločí útoky v širší perspektivě. "Lidé mají mnohem větší šanci, že při cestě do Mexika umřou na otravu jídlem, než že je pokouše žralok," říká. "Jet autem na pláž je mnohem nebezpečnější než vlézt do vody."

ISAF zjistil, že za poslední století útoků žraloka na člověka přibylo, ale především proto, že stoupla obliba vodních sportů, jako je právě surfování. Také proto odborníci tvrdí, že lov žraloků nepomůže - i když bude počet žraloků v moři klesat, počet lidí koupajících se v moři bude dál stoupat. "Na každého žraloka, kterého vytáhneme z vody, do ní vleze dalších deset lidí," vysvětluje Lowe. Čím víc lidí je podle něj ve vodě, a čím odlehlejší oblasti oceánu vyhledávají, tím nevyhnutelnější útoky jsou. "Oceán je prostě divokým prostředím a lidé tedy musejí přijmout rizika, když do něj vstupují."
Mexičtí odborníci nicméně chtějí vypracovat studii, jež má zjistit, které druhy žraloka na člověka útočí. A oficiální činitelé slíbili, že zajistí námořní a letecké hlídky pátrající po žralocích v blízkosti pobřeží. Hodlají také vztyčit výrazné varovné cedule u pláží, kde žralok už zaútočil, což je opatření, kterého se obávají místní podnikatelé.

"Bude to pro nás to nejhorší, co se může stát," říká Herberto Pérez Yáňez, který učí surfování a půjčuje lodě u pláže Troncones, kde 28. dubna zabil žralok čtyřiadvacetiletého Adriana Ruize ze San Franciska. "Spousta rybářů tady loví žraloky. Ekologové říkají, že to není dobré a chtějí jejich lov zastavit. Ale oni si sedí ve svých kancelářích, oni nemusejí být tady," dodává rozhořčeně během krátké pauzy ve výuce páru z Texasu, který se chce naučit surfovat. Padesátiletá Lisa Rabonová a její manžel jsou jediní, kdo je v tu chvíli ve vodě u pláže Troncones a pro Péreze Yáňeze jsou prvními zákazníky od Ruizovy smrti. Předtím obvykle učil tři skupiny týdně.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele lucie
    lucie (anonym)

    je to opravdu hrozne ja bych dalaastronickou klec ktera by zabranilak utoku zraloku

    Pro 13, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama