Náplně do ostřikovačů mohou ovlivnit dechovou zkoužku

Falešně pozitivní výsledky měření koncentrace alkoholu dechovými analyzátory jsou často předmětem bouřlivých diskuzí nejen odborníků, ale zejména řidičů, kteří se často snaží zdůvodnit výsledky měření různými výmluvami.

Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dlouhodobě spolupracuje                 s Odborem služby dopravní policie Krajského ředitelství Zlínského kraje, a tak se odborníci rozhodli pro společný experiment. „Podnětem k němu byl zápach/vůně z nemrznoucí směsi, který každý řidič i spolujezdec vnímá, směs obsahuje mimo jiné etanol, glykol a vyšší alkoholy, a který se snadno v podobě etanolových par dostává do kabiny vozu. Cílem experimentu bylo ověřit, zda tyto páry mohou ovlivnit výsledek dechové zkoušky, event. míru a trvání takového ovlivnění“, sděluje Miroslav Hirt, přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. 

Experimentu předcházely předběžné zkoušky, které potvrdily, že v krátké době po použití ostřikovače byla orientační zkouška ve všech případech pozitivní. K experimentu bylo použito 10 různých osobních automobilů, různé typy neředěných, běžně na trhu dostupných nemrznoucích směsí určených pro použití při teplotách od -19°C do -35°C, 2 typy dechových analyzátorů. Zúčastnilo se ho 13 osob (ženy a muži), u kterých byl sledován také věk a pohlaví. Tyto při pokusu  seděly vždy na předním sedadle vozu a to proto, že je běžným postupem policie provádět dechovou zkoušku u sedícího řidiče, kterému je analyzátor podán do kabiny vozu přes stažené okno. Bylo provedeno 34 experimentů. Naměřené hodnoty a rychlost jejich poklesu k nule byla různá v různých automobilech, ale ani v jednom případě nebylo nulové hodnoty dosaženo před uplynutím 4 minut  od použití ostřikovače, pozitivita zkoušky přetrvávala nejdéle 13 minut (Škoda Superb s automatickou klimatizací a Škoda Octavia). Byly dosaženy hodnoty dosahující až 0,71 promile.   

Je tedy nesporným faktem, že použití nemrznoucí směsi obsahující etanol k ostříknutí skla automobilu zkreslí výsledek dechové zkoušky ve smyslu falešné pozitivity.  Proto je třeba na tuto záležitost myslet jak ze strany policistů provádějících dechovou zkoušku, tak by o ní měl být informován sám řidič, protože výsledek zkoušky může být ovlivněn v jeho neprospěch. Lze doporučit zcela jednoduchý, rychlý, naprosto spolehlivý, a hlavně zbytečné diskuze vylučující postup. Stačí, aby řidič vystoupil z kabiny vozu, asi 2-3x se nadechl čerstvého vzduchu, a pokud skutečně alkohol nepožil, zkouška bude okamžitě a s absolutní jistotou negativní, doplňuje Štěpán Zachara, vedoucí odboru služby dopravní policie ČR, Krajského ředitelství policie ČR Zlínského kraje.

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Guy
  Guy (anonym)

  Už se to zkouží, a až se to vyzkouží, bude zkoužka hotová.

  Feb 16, 2012
 • Obrázek uživatele Zyxel
  Zyxel (anonym)

  teda fuj, pít takový svinstvo

  Feb 16, 2012
 • Obrázek uživatele Zekon
  Zekon (anonym)

  teda fuj, pít takový...Zyxeli nejde o to pít ten brajgl,ale o to jesli často šplícháš skla a vdechuješ výpary z nemzrnoucí směsi. Je tu mýtus o nadýchání se alkoholem a náslené naměření alkotestrem. Slyšel jsem o tom,že policie zastavila invalidu-abstinenta,dala mu fouknout a muž nadýchal téměř půl promile. Chvíli před tím ostřikoval přední sklo a dopadl jako já kdysi-bez not a s hrozbou 3 let basy+1000000 pokuty.

  Feb 17, 2012
 • Obrázek uživatele Major
  Major (anonym)

  bez not a s hrozbou 3 let basy+1000000 pokuty - to muselo asi být v jiné zemi, né?

  Feb 17, 2012
 • Obrázek uživatele Co to je?
  Co to je? (anonym)

  http://cestovani.doktorka.cz

  Feb 18, 2012
 • Obrázek uživatele guy
  guy (anonym)

  Už se to zkouží, a až se...zdravím guy, taky mě zkoužka praštila do očí, chtěl jsem jim to napsat, ale Vy jste byl rychlejší

  Feb 20, 2012
 • Obrázek uživatele Guy
  Guy (anonym)

  zdravím guy, taky mě...I když v CZ nežiju, hodně čtu, takže tohle mě fakt praštilo do očí. Také zdravím. :-))

  Feb 26, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama