Nebezpečné chaluhy u italských břehů

Itálie je znovu v pohotovosti před jedovatou chaluhou, která vyvolává u lidí zdravotní potíže. Chaluha se rozšířila z francouzského Azurového pobřeží až k italským břehům a ohrožuje především ligurské pobřeží u Říma. Informoval o tom dnes

Přípustná koncentrace chaluhy byla překročena v letoviscích Chiavari, Diano Marina a San Bartolomeo al Mare. Lidé zde mohou mít po koupání vysokou teplotu, kašel, podráždění očí, vyrážku a střevní potíže.


Jde o mikrochaluhu tropického původu Ostreopsis ovata, která se již rozšířila ve Středozemním moři. Prospívají jí podmínky, které tu panují, tedy vyšší teploty vody, která nyní dosahuje přes 25 stupňů Celsia, klidné moře a vyšší koncentrace dusíku a fosforu.


Před dvěma lety bylo kvůli této chaluze zakázáno koupání u severoitalského Janova a jedenáct lidí muselo být s příznaky otravy a alergie převezeno do nemocnice.


V roce 2005 bylo v Janově kvůli stejné chaluze jen za jeden den hospitalizováno 180 osob. Tehdy úřady zakázaly koupání na plážích v délce 15 kilometrů.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama