
Může postihnout kohokoliv v autě, na lodi či v letadle. Častěji jí trpí děti. Projevuje se bolestí hlavy, nadměrnou tvorbou slin, studeným potem, závratí, nevolností a zvracením. Je způsobena tím, že oči nám tvrdí něco jiného než kinetický orgán ve vnitřním uchu.
Zatímco z vnitřního ucha přicházejí do mozku přesné signály o pohybu, oči často zaznamenávají pouze nepatrný pohyb. Nejmarkantnější je tento rozdíl, pokud si například v autobusu začneme číst knížku. Oči vidí jen řádky knihy, kdežto vnitřní ucho registruje neustálý pohyb. V tomto případě se nám může s velkou pravděpodobností udělat nevolno.
Aby byl rozdíl mezi informacemi přicházejícími z očí a vnitřního ucha co nejmenší, doporučuje se sedět v autobuse na předních místech v blízkosti řidiče a pozorovat ubíhající krajinu. V letadle je dobré sedět blízko křídla a při plavbě uprostřed lodi či člunu. Jako další řešení se nabízí vyřadit zrakový orgán úplně ze hry - zavřít oči a spát.
Před cestou, ani během ní nekonzumujte kořeněná, těžká, tučná, smažená, zpracovaná nebo konzervovaná jídla. Mohou přispět k dávivým pocitům. Vyhněte se též alkoholu, který narušuje procesy probíhající ve vnitřním uchu.
V dopravních prostředcích seďte klidně a dýchejte zhluboka. Především se snažte nepohybovat hlavou. Pokud možno, snažte se zajistit přívod čerstvého vzduchu.
Jako prevenci kinetózy můžete použít homeopatický přípravek Nux vomica či zázvor.U běžně dostupných léků v lékárně je třeba si dát pozor na to, že mohou způsobit ospalost.
Pokud jste kinetózami nikdy netrpěli a náhle se v dopravních prostředcích objeví dávivé pocity, může to signalizovat oslabenou funkci jater.
Autor: mk
Komentáře (8)
- odpovědět
Črv 09, 2007- odpovědět
Črv 09, 2007- odpovědět
Črv 09, 2007- odpovědět
Zář 24, 2007- odpovědět
Dub 21, 2008- odpovědět
Dub 21, 2008- odpovědět
Kvě 23, 2008- odpovědět
Čer 04, 2009Přidat komentář