Objevte podzimem obnažené krásy Kokořínska

Hluboký podzim má jednu výhodu: díky opadanému listí lze v přírodě nejlépe obdivovat obnažené skalní útvary. Na sever od Mělníka se rozkládá Kokořínsko, v létě ráj tramp

Zdejší chráněnou oblast tvoří různé skalní útvary a rokle, k nimž vedou turistické značky nebo jen pěšinky. Asi nejznámějším přírodním útvarem jsou Pokličky, pískovcové sloupy s tzv. poklicemi jižně a západně od obce Vojtěchov, které připomínají tvaem několikametrové hřiby. K nejznámějšímu útvaru vede od silnice s parkovištěm upravená cesta s dřevěnými schody. Pokud není zem? namrzlá nebo naopak blátivá, lze se vydat i na náročnější výlet do n?kterého skalního m?sta.
Šikovným vstupním místem do zdejšího kraje je m?sto Mšeno, Pak už lze jít objevovat. Známá místa, jako je skalní m?stečko Bludiště nebo Prolézovačky, které milují děti, jsou zhruba dva kilometry odsud.

Ke Špičáku bez značky
Méně známá přírodní památka je Střezivojský Špičák, zvaný také Jehla nebo Čerťák. Najdete ji východně od Střezivojic a je to pískovcová skalní jehla s velmi efektními železitými inkrustacemi. Skála měří asi šestnáct metrů na délku, je šest metrů široká a třináct vysoká, před necelými třiceti lety byla i s nejbližším okolím prohlášena za přírodní památku. Horolezci si tu tedy na své nepřijdou, zato fotograf určitě ano.
Turistická značka sem nevede, takže je nutné zapojit orientační smysl. Z východního okraje vsi se vydáte polní cestou rovně, pak doleva a dojdete k nenápadné, v létě zarostlé vyvýšenině. Tady už se dívejte po informační tabuli.

Pohled z výšky
V létě je ve Mšeně velkým lákadlem výjimečně hezké, nově opravené koupaliště ve stylu art deco, na podzim lze naopak ocenit nedalekou restauraci a pension V Ráji. Až do prosince je v provozu a kromě noclehu nabízí třeba saunu nebo horkou koupel v kádi ? same příjemné zážitky pro unavené turisty.
V okolí jsou k vidění nejen siluety hradů Kokořín a Houska, ale take velmi početné ukázky zdejší lidové architektury. Typické jsou pro zdejší kraj patrové roubenky, buď typicky české nebo nebo hrázděné domy západoevropského typu. Jsou velmi malebné na pohled, s krásně vyřezávanými pavlačemi, většinou z přelomu 18. a 19. století.
Pokud dáváte přednost pohledu z ptačí perspektivy, ? je tu Vrátenská hora, vzdálená leží šest kilometrů severovýchodně od Mšena. Moderní stavba je vlastně telekomunikační věží s vyhlídkovou terasou, která slouží jako rozhledna přístupná o víkendech a svátcích po celý rok, v létě každodenně. Ovšem s podmínkou dobré viditelnosti. Je vysoká 42 metrů a k vyhlídkovému ochozu zhruba v polovině výšky vede 127 točitých schodů.
Přístup k rozhledně je nejlepší z obce Nosálov, odkud už musíte necelé dva kilometry pešky. Výhled, který ale nabízí, rozhodně stojí zato.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Alex
    Alex (anonym)

    Přímo pod Vrátenkou je parkoviště,vede k němu cesta z Libovic.

    Říj 10, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama