Podzimní víkend v oblacích

Nevlídné podzimní počasí ještě neláká na lyžování, ale přesto má jednu výhodu. Tam, kde v zimě zůstanete na lákavé sjezdovce a nemáte chuť objevovat okolní krásy, můžete v těchto dnech poznat mnohé zajímavosti a zvláštnosti v nejbližším okolí lyžařského areálu. Jako v případě Ještědu u Liberce.

Vypravit se na výlet v době, je počasí víc než nevyzpytatelné, může být báječné dobrodružství, podobně jako cesta raketou do vesmíru. To není žádný oslí můstek, ale pravda pravdoucí: Výlet na vrchol Ještědu tak s trochou obrazotvornosti kosmicky působí. Architekt Hubáček svůj projekt na stavbu horského hotelu a vysílače tak zamýšlel a stavba, otevřená pro veřejnosti, získala jednu z nejprestižnějších mezinárodních ocenění za architekturu, Peterovu cenu. Dodnes je mnohé z původního zachováno a stojí nejen za vidění, ale hlavně za přespání.

Na vrcholek Ještědu je možné se vypravit lanovkou, která jezdí od úterý do neděle v době od 9 do 19 hodin, jen v pondělí první kabina vyjede až odpoledne ve 2 hodiny. Nahoru je však možné vyšplhat autem i romantickou silničkou se střídavým provozem v obou směrech. V případě, že se na vrcholku ubytujete, nemá to chybu. Pokoje jsou stejně jako ostatní interiéry hotelu uchovány téměř dokonale v původním stylu, včetně závěsných sedaček na chodbě. Ty využijí zejména kuřáci a děti. Restaurace i pokoje mají nádherný výhled, který působí romanticky snad v každém počasí kromě husté mlhy. A z místního jídelníčku si vybere určitě každý, milovník pravého hovězího guláše i specialit, jak je pstruh s ořechy a karamelem.

Za obhlídku stojí i nejbližší okolí stavby, stejně jako malá výstava o jejích technických parametrech, okolnostech výstavby a dalších osudech. Nazítří se pak můžete vypravit o něco dál, na svazích Ještědu je totiž chráněná přírodní oblast s desetikilometrovou okružní naučnou stezkou. Informační panely seznamují návštěvníky i s historií lanovky na Ještěd, ještědských chat a hotelů, pomníčků, jedno zastavení je věnováno i spisovatelce Karolině Světlé. Většina zastávek je však zaměřena na geologii a geomorfologii Ještědského hřebene. Turisté tak mají možnost projít si zdejší skalní útvary včetně toho nejkrásnějšího - Kamenných vrat.

Pokud ale počasí náročnější vycházce nepřeje, nevadí. V blízkosti je známý liberecký aquapark Babylon, Zoologická zahrada nebo méně proslulá, ale neméně zajímavá botanická zahrada.
Vyhlášená liberecká ZOO na 13 hektarech soustřeďuje přes 170 druhů zvířat a odborníci ji oceňují například za odchov mláďat oslů somálských, orlosupů bradatých nebo krokodýla čelnatého. ZOO je otevřená po celý ok, i když teplomilná zvířata ve svých zimních pavilonech a příbytcích. Kdo by si ale chtěl dopřát přímo expedici do tropů, stačí ujít jen pár kroků do sousedící botanické zahrady, která se rozkládá na 3000 metrech čtverečních a nabízí devět pavilonů obsahujících 13 samostatných botanických témat. Za vidění určitě stojí pavilon masožravých rostlin a na své si přijdou i milovníci orchidejí.

Tramvají do Jablonce
Autem nebo třeba příjemnou tramvajovou linkou se pak lze přemístit do Jablonce, který nabízí pro změnu kulturní vyžití. Veřejnosti přístupná expozice Muzeum skla a bižuterie umístěná v historické secesní budově je moderně a efektně pojatá ? a hlavně právě tak rozsáhlá, aby ji zvládly i děti. Laického návštěvníka uvedou obě stále expozice Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada ? České sklo sedmi století buď jen do rámcového obrazu, nebo mu svým pojetím umožní nahlédnout do hlubších souvislostí zdejší slavné sklářské minulosti.
Jablonec je také slavným centrem výroby prodeje foukaných a ručně malovaných skleněných vánočních ozdob. Na závěr výletu si tedy můžete udělat radost tím, že přivezete suvenýr pro svůj vánoční stromeček. Některé dílny i velkoobchody, jako je například obchod Marie Kittlerové v Bažantí ulici, lze navštívit nejen ve všední den, ale po telefonické dohodě téměř kdykoli. Navíc vám tu rádi a ochotně poradí, které tvary a barvy budou letos o Vánocích frčet nejvíc.

Zdroj. Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele JC
  JC (anonym)

  Dobrý den .Vzhledem k tomu ,že pocházím z Liberce a jsem patriot dovolil jsem si udělat propagaci Ještědu formou suvenýrů ,které navrhuji .Přiblížím na www.jestedms2009.cz

  Lis 11, 2008
 • Obrázek uživatele JC
  JC (anonym)

  Pan arch.Hubáček nezískal Peterovu cenu ale tuším Perretovu cenu. Jinak Liberec je opravdu nádherné město až na některé stavby obchodních domů které kazí kulturní památkya jejich dojem . Říkám si zaprodanci kšeftu a penězům .Liberec má nadbytek obchodních domů a kupní síla lidí tomu neodpovídá.V každém případě má město co nabídnout .

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele JC
  JC (anonym)

  Ve snaze se připojit k dopisovateli s nabídkou suvenýrů použil jsem www /nemám za potřebí si tímto způsobem dělat reklamu/ abych se připojil ,že město má skutečně co nabídnout.Je zde plno starých obchůdků respektivě starých budov kde ještě je České zboží.Bohužel ani město Liberec se nevyhnulo přívalu nekvalitního zboží z Číny (viz.varování v novinách)

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele Tchang Noin
  Tchang Noin (anonym)

  Ty seš trapnej.Reklamu si děláš,ale stejně na tebe každej sere.Posral sis to na cigárách.A nepomlouvej číňany.

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele JC
  JC (anonym)

  Zrovna včera jsme se s Martinem vsadili ,která trubka se ozve ,nezklamal jsi mě svoloč zůstane svoločí a nevydávej se za čínánka. Ty a tobě podobní nedokáží se za své pomluvy podepsat. Až nebudeš mít co do huby tak si na šikmooké vzpomen. Naše zboží je vše atesty ale čínské i pro děti bez atestu jsi stejná svoloč jako oni.Každý druhý čínan se tak jmenuje . Dám ti hádanku víš proč sem vietnamci a čínani už nepřijedou -odpovím za tebe nulo :protože už jsou tady všichni ty šikmooký trubko .Běž si kouřit na cigarety a mě neoslovuj anonyme

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele ml
  ml (anonym)

  No jasné.Jendo hleď si našeho zboží a na ty blby se vyser.Už v Praze vyhořeli.A pohoří všude.

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele JC
  JC (anonym)

  Ahoj Martine jseš frajer přestal jsi kouřit sám jako já tenkrát.Mám rád silné osobnosti a ne pomlouvačné nuly. U se těším až sem do Liberce zavítáte s chotí. Máte dvě lůžka v "Babylonu" zaplacená.Jinak chce to aspon tři dny k prohlídce Liberecka .Máš zde blízsko i zámek Sychrov zámek a hrad Frýdlant v.Č .ZOO A botanická zahrada .To zakladatel (schoval reklamu dozačátečních písmen) má pravdu .Liberecko je ráj na turistiku. Zde je výhoda ,že se prolíná příroda a terén .Kopce, roviny na své si přidou lyžaři ,na kole krásná projíždka ano v tomto směru Liberecko má prim.Také je kraj hojně navštěvován.Vybudovány nové silnice ,stezky pro cyklisty .Ano Liberec je přívětivý a má co nabídnout. Babylon byl jako první v republice příkladem jak pomoci regionu pro zvýšení návštěvnosti. Osobně jsem mu vděčen za turisty ,které sem přilákal .Můj obchod navštěvují cizinci pravidelně každý rok a kupují novinky ,suvenýry České a hlavně tématické k regionu. Myslím ,žei díky tomu je Liberec v zahraničí znám.Ale takových lidí kteří propagují Liberecko je více a je to dobře. Popsat všechna místa Jablonecko ,Turnovsko nedaleký Český ráj. Ano Liberecký kout je hezký a má co nabídnout .

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele JC
  JC (anonym)

  Pane ceskí Tchang Noin. Každý druhý obchodník z číny nemá atesty (proto levné zboží) Po dotazu na inspekci do Prahy mi bylo sděleno ano čínani předloží dva hrnky s atesty ale dvacet kamionů bez atestu projedou .Český narod kupí je to levné a je toho hodně . Nejhorší jsou takový zaprodanci českého zboží jako ten příspěvek toho primitiva Tchanga mina hočimina .Češi sami si serou do gatí .Nastane doba ,že u nich v práci jim oznámí jste propuštěni netřeba vašich rukou máme křunt z číny a to stačí. Tak bude .Trapnej si ty sám ty čínaně český

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele ml
  ml (anonym)

  No,JC,bude nás víc,a kam dáme mimino?

  Lis 13, 2008
 • Obrázek uživatele JC
  JC (anonym)

  Martine budeš na chalupě neboj a ahoj

  Lis 14, 2008
 • Obrázek uživatele kva,kva
  kva,kva (anonym)

  Neagituj JC s pitomejma hrnkama, čongové mají potřebnější zboží než ty tvý kravinky na chytání prachu...

  Lis 17, 2008
 • Obrázek uživatele kva,kva
  kva,kva (anonym)

  Neagituj JC s pitomejma hrnkama, čongové mají potřebnější zboží než ty tvý kravinky na chytání prachu...

  Lis 17, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama