Pojišťovny nepojistí do ciziny psychicky nemocné klienty

Pojišťovny vesměs nevyplácejí škody v cizině turistům, jimž pojistné události vzniknou následkem jejich psychických problémů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami. Většina pojišťoven za tyto škody zaplatí pouze těm klientům, kteří jsou více než rok bez psychických potíží. Pojišťovny si však nezjišťují zdravotní stav pojištěnců předem, ale až zpětně v případě vzniku pojistné události. Psychickými poruchami trpí v Česku stále více lidí.

"Psychické problémy českých turistů v zahraničí jsme v hlášení škod prakticky zatím nezaznamenali, podle všeobecných pojistných podmínek nejsme povinni plnit v případě duševních a psychických nemocí či poruch," uvedla mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.


Pojišťovna Kooperativa by podle mluvčího Marka Vícha zaplatila škodu pouze v případě náhlého akutního onemocnění, pokud by byl klient v ohrožení života. Kooperativa stejně jako ostatní pojišťovny má ve výlukách z pojištění náklady vynaložené za psychoanalytickou a psychoterapeutickou péči, dále náklady vynaložené v souvislosti s duševní poruchou nebo poruchou chování pojištěného, dodal.


Evropská cestovní pojišťovna takovéto škody zaregistrovala. "Obvykle jde o jednotlivé případy, jejichž počet ale poměrně výrazně roste. Někdy jsou to významné a exponované osobnosti," řekl ČTK člen představenstva ECP Ondřej Rušikvas. Průběh těchto případů je prý komplikovaný a většinou znamená zaslání ošetřujícího lékaře z ČR. Ten pak zajišťuje nezbytnou péči při cestě zpět. Letecká společnost totiž nemusí z rozhodnutí kapitána přijmout psychicky nemocného klienta na palubu letadla. ECP hradí jak pobyt v nemocnici, tak převoz do ČR, dodal.


Ani ECP ale nehradí případy, kdy byla osoba chronicky nemocná a stejně vycestovala. Výluka platí pro nemoc, která se rozvíjí a existovala v okamžiku uzavírání pojistné smlouvy. Zdravotní stav přitom nebyl stabilizován a potřeba léčby mohla být předvídána před nastoupením cesty zahraničí, tj. pokud nemoc během předchozích šesti měsíců vyžadovala hospitalizaci či způsobila podstatné změny v užívání léků, vysvětlil Rušikvas. Ostatní pojišťovny ale podle něj vyžadují minimálně jeden rok stabilního stavu klienta.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama