
Omrzliny znamenají poškození kůže vlivem působení nízkých teplot. Často postihují turisty a sportovce v horských oblastech. Největší nebezpečí hrozí, pokud je chladné počasí spojeno s větrem a vlhkem. V takovém případě mohou omrzliny vzniknout i při teplotách nad 0°C. Někteří lidé jsou více ohroženi vznikem omrzlin.
Nejprve dochází k postižení výstelky kapilár, vázne prokrvení, buňky trpí nedostatkem kyslíku a živin. Vznikají otoky. Později se začínají tvořit ledové krystalky - tkáň prostě mrzne. Dochází k mechanickému poškození buněk, které je nevratné.
Nejcitlivější jsou tváře, nos, ušní boltce, prsty rukou a nohou. Tedy periferní místa těla, která jsou nedostatečně chráněná před vnějším prostředím nebo v nich z různých důvodů vázne prokrvení.
Nejvíce jsou omrzlinami ohroženi:
- lidé s nedostatečnou výživou a nízkým příjmem tekutin (anorektici)
- lidé s postižením cévního systému a špatným prokrvením tkání
- lidé s cukrovkou, poruchou metabolismu tuků, systémovým onemocněním pojiva (lupus)
- těhotné ženy
- duševně nemocní lidé
- děti a staří lidé
- lidé se sníženou pohyblivostí (např. po úrazu)
- lidé nedostatečně a nevhodně oblečeni
- lidé, kteří kouří a pijí alkohol či užívají některé léky ovlivňující průtok krve
Rozlišujeme tři stupně omrzlin:
- Při 1. stupni je kůže bílá, chladná a necitlivá. Příčinou je stažení drobných cév, dochází k otoku. Vzniku omrzlin předchází palčivá bolest. Po zahřátí dochází k úplnému uzdravení, trvale může přetrvávat místní přecitlivělost k chladu.
- 2. stupeň se projevuje puchýři a fialovým zbarvením kůže, puchýře se objevují až za 1-3 dny. 2. stupeň omrzlin je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při první stupni a nevratným poškozením při 3. stupni.
- 3. stupeň se po několika dnech projevuje úplným ztvrdnutím a necitlivostí postižené části těla. Pokud dojde k infekci, vzniká vlhká gangréna.
V terénu není možné určit stupeň omrzliny. Každá omrzlina zpočátku vyhlíží jako I. stupeň, všechny je však nutné ošetřovat jako nerozpoznané omrzliny III. stupně! Účelem léčby je nejprve obnovit krevní oběh - horké nápoje, v bezpečí a teple místnosti lze použít malé množství alkoholu - pokud není postižený současně podchlazený! Až poté je vhodné přistoupit k zahřívání omrzlé tkáně, aby se v ní při předčasném ohřátí neurychlily rozkladné děje. Omrzlé místo sterilně přikryjeme, nemasírujeme, netřeme!
Prvotním cílem je dostat postiženého do bezpečí a zabránit dalšímu poškození. Z toho vychází první pomoc.
1. Zabránit dalšímu ochlazování, suché rukavice, ponožky.
2. Zahřívání tělesným vlastním nebo kamarádů (např. v podpaží), avšak jen za předpokladu, že se současně nejedná o celkové podchlazení a že nehrozí znovuomrznutí. Aktivní pohyb končetinami a masírování okolní tkáně bez dotyku vlastní omrzliny. Tření sněhem je zakázáno.
3. Upravit dehydrataci - podat postiženému horké, oslazené nápoje s přísadou minerálů.
4. Krýt postižená místa sterilním vatovým obvazem, nesmí omrzlinu stlačovat.
5. V rámci laické první pomoci na místě nehody v terénu se nepodává alkohol, léky, neaplikují se masti. Výjimkou může být tableta Acylpyrinu nebo Ibuprofenu. Kouření se zakazuje.
6. Nemocný s lehčími omrzlinami může jít sám, při větším postižení je nutná přeprava na lehátku - ve horském terénu připadá v úvahu vrtulník.
Další opatření na chatě či v bezpečném teplém úkrytu.
1. Zout, suché prádlo a oblečení.
2. Horké a oslazené alkoholické nápoje (grog, svařené víno) v "rozumném množství".
3. Horká vodní lázeň: ve vodě teplé 35 až nejvýše 42 st.C (nutné přeměřit teploměrem - rozhodně musí být snesitelná pro zdravou osobu) pohybovat omrzlou částí těla pod dobu asi 30 minut resp. až dojde ke zčervenání kůže a dostaví se bolest. Na obličej přikládáme teplé obklady. Lze opakovat několikrát denně. Jestliže lze očekávat nové omrznutí, omrzliny nezahříváme! Neohřívat omrzliny suchým teplem (sáláním).
4. Po lázni kůži šetrně osušíme a sterilně kryjeme vatou. Puchýře nikdy neotvíráme, chráníme je před protržením. Puchýře obsahující světlou tekutinu jsou dobrým prognostickým znamením, tmavý obsah je prognosticky nepříznivý.
5. Transport k lékaři nebo do nemocnice co nejdříve - ale jen pokud nehrozí nové omrznutí. Lékařské ošetření je nutné provést do 48 hodin, v obtížných podmínkách (velehory) nejpozději do týdne. Pozor: znovuomrznutí rozmražených částí těla je možné už při mírném chladu a vlhku.
Prevence:
Vhodné oblečení-teplý suchý oděv, který netěsní, nejvhodnější je mít na sobě více vrstev, čepice výrazně sníží únik tepla z organismu
Ochrana před vlhkem - vodotěsná obuv, náhradní rukavice a ponožky
Správná výživa a dostatek tekutin - na túru vycházejte vždy dostatečně najedeni a se zásobami jídla a tekutin - čokoláda nebo speciální energetické tyčinky zajistí dodání energie v případě náhlého poklesu hladiny krevního cukru, nápoje pro sportovce dodají minerály a vitamíny
Pozornost sebemenším změnám na kůži - pokud se někde objeví bělavá ohraničená místa, ještě ne tuhá, jde pravděpodobně o počínající omrzlinu. Podstatou je stažení drobných cév v kůži, stav může rychle přejít ve skutečnou omrzlinu! Postižené místo zahřívejte třeba dlaní, suchou rukavicí, studené prsty můžete vložit do podpaždí. Nedýchejte na kůži, odpařovaná tekutina ochlazuje.
Zpracováno podle: www.czechaid.cz
www.horska-medicina.cz
Komentáře (20)
- odpovědět
Led 29, 2007- odpovědět
Led 29, 2007- odpovědět
Led 31, 2007- odpovědět
Bře 19, 2007- odpovědět
Feb 19, 2008- odpovědět
Bře 03, 2008- odpovědět
Říj 21, 2010- odpovědět
Lis 29, 2010- odpovědět
Led 03, 2011- odpovědět
Led 04, 2011- odpovědět
Feb 09, 2012- odpovědět
Feb 11, 2012- odpovědět
Feb 12, 2012- odpovědět
Led 28, 2013- odpovědět
Led 28, 2013- odpovědět
Bře 05, 2013- odpovědět
Bře 05, 2013- odpovědět
Bře 05, 2013- odpovědět
Bře 05, 2013- odpovědět
Pro 06, 2016Přidat komentář