Reklama

Při cestách do vzdálenějších krajů pozor na pásmovou nemoc

Zejména starší lidi může při cestování letadlem do vzdálenějších krajů postihnout pásmová nemoc. Souvisí s přesunem přes více časových pásem v jednom dni. Vnitřní hodiny, které kontrolují v těle tlak, teplotu a hladiny hormonů, se porouchají. Člověka bolí hlava, nemůže jíst ani spát, někdy má i mírnou depresi. Zhruba do dvou dnů se stav upraví. Na serveru www.dobry-spanek.cz najdou lidé rady, jak potížím předejít.

"Obětí pásmové nemoci se člověk může stát po překročení více, nejčastěji nejméně pěti časových pásem v jednom dni. Příznaky jsou obvykle horší při cestování směrem na východ, dramatičtější průběh je u starších lidí," uvádí server.


Při cestě na východ mívá člověk obvykle problém v novém čase usnout, při cestě na západ se zase budí brzy ráno. Oba tyto stavy způsobují únavu, problémy s koncentrací, slabost a špatnou náladu.


Kdo se chce těmto problémům vyhnout, měl by podle serveru využít nejstarší a nejvíce používané metody - dostatečně se před cestou vyspat a v průběhu letu pít hodně nealkoholických nápojů. Po příletu by se měl co nejdříve přizpůsobit novému časovému pásmu. Pokud přiletí ráno nového času, měl by jít spát až večer. Měl by pravidelně jíst sytá jídla, pohybovat se na čerstvém vzduchu a sluníčku.


Další cestou je úprava jídelního režimu před letem a během letu - ve dnech před odletem mají být snídaně i oběd bohaté na bílkoviny, dobré je jíst maso, vejce a luštěniny. Mezi 15:00 až 17:00 by člověk neměl pít kávu. K večeři by si měl dát jídlo s vyšším podílem cukrů jako těstoviny nebo brambory. Kdo není diabetik, může si dopřát i sladkou večeři.


Na den odletu pak připadá hladovění.
Pokud cestovatel letí na západ, například z Prahy do New Yorku, stačí mu hladovět půl dne a do oběda by měl vynechat kávu. Směřuje-li jeho let na východ, měl by hladovět celý den a káva se doporučuje až v době mezi 16:00 a 23:00.


Novinkou je používání tabletového melatoninu, což je tělu vlastní hormon, který upravuje čtyřiadvacetihodinový rytmus, tedy i spánek. Melatonin se užívá před spaním po příjezdu na místo pobytu. Tablety jsou na předpis a o jejich užití by vždy měl rozhodnout lékař.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama