Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Při uštknutí hadem jed nevysávejte

Pokud se vám při dovolené v exotických zemích nebo i na výletě v republice stane, že vás či někoho z vašich přátel uštkne had, nesnažte se z rány vysát jed a raději okamžitě zavolejte rychlou pomoc.

"Jak se zdá,jedinou zaručenou pomocí při uštknutí hadem je mobilní telefon a vrtulník," uvedl doktor Sean P. Bush z fakulty medicíny na kalifornské Loma Linda University.


"Dřívější běžně užívané ošetření naříznutím rány a vysátím jedu jsme během posledních let zavrhli. Je to neúčinné a navíc se může ještě přiotrávit člověk, který se snaží uštknutému pomoci, pokud má například v ústech zranění. Nemluvě o tom, že se řeznou ranou velice poškodí tkáň v okolí uštknutí a špatně se pak hojí," vysvětlil doktor Bush.


Vědci nyní proto přišli s novým vynálezem, který měl lidem s hadím jedem v těle poskytnout první pomoc ještě před příjezdem lékařů. Jedná se o speciální pumpu s názvem Sawyer Extractor, která by po přiložení z rány vysála krev i s jedem.


"Bohužel jsme s vynálezem příliš neuspěli. Po patnácti minutách odsávání se nám podařilo z rány dostat s krví jen dvě procenta jedu. Lidi tak tímhle způsobem před následky jedovatého uštknutí neochráníme. Dokonce jim pumpou můžeme i jejich zranění zhoršit," konstatoval odevzdaně Sean P. Bush, který své závěry prezentoval v odborného časopisu Annals of Emergency Medicine.


Podle Bushe je tak jedinou spolehlivou ochranou před následky hadího uštknutí co nejrychlejší převoz postiženého do nemocnice.


I přes nezdary při testech se ale objevují hlasy, podle nichž speciální pumpa již mnoha lidem život zachránila. Výsledky totiž podle některých odborníků může zkreslovat fakt, že se při testech pracuje s náhražkou jedu.
"Pumpa může výborně fungovat, ale my to jen nezjistíme, protože do dobrovolníků vpravujeme náhražku hadího jedu," uvedl doktor William Forgey.


"Znám mnoho lidí,jimž pumpa pomohla zvládnout jedovaté uštknutí a zachránila jim život. Podle neoficiálních studií totiž dokáže vysát až třicet procent jedu a nikoliv jen mizivá dvě procenta," dodal.
Jen ve Spojených státech uštkne had osm tisíc lidí ročně. Pumpa měla být nabízena například v obchodech, autopůjčovnách, kempech a sportovních obchodech v nejrizikovějších oblastech.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele MUDr. Robert Pleskot
  MUDr. Robert Pleskot (anonym)

  Přibližně polovina hadích kousnutí není spojena s otravou (had nevstříkne jed do rány nebo jen minimální množství) (zdroj: prof MUDr Kornalík - UK přední evropský odborník na hady) První pomoc při uštknutí CO ANO: Ruka na dlahu pod úroveň srdce Mírná komprese elastickým obinadlem Chladit (igelitový sáček s vodou a ledem nebo vlhký obklad) Klid, nemocný by se neměl vůbec pohybovat Celý smysl této první pomoci je zpomalit vstřebávání jedu, se kterým si potom tělo dokáže poradit samo. Transport do nemocnice je vhodný, pokud příliš nerozpumpuje krevní oběh Aplikace séra jen v případě možnosti zvládnout případnou alergickou reakci, která může být daleko nebezpečnější (a rychlejší) než had CO NE: použití škrtidla se nedoporučuje (poškozuje končetinu, nabezpečí amputace) odsávání jedu je sporné (minimální efekt ale zvýší prokrvení) vyřízutí tkáně je nesmysl (totéž ale mnohem hůř) aplikace séra je vysoce nebezpečné pro těžkou alergickou reakci, která je nebezpečnější než účinek jedu Zdraví MUDr. Robert Pleskot, Výuka první pomoci zážitkem www.zdrsem.cz

  Črv 17, 2004
 • Obrázek uživatele OTA
  OTA (anonym)

  GGGGGGGGGGGGGGGGGG

  Bře 03, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Největší had je moje manželka,její ušknutí je vždy těžká otrava.

  Bře 03, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  My všichni ženáči ti to věříme. To jsou kluzké zmije, zákeřné kobry a zabijácké anaKUNDY.

  Bře 12, 2008
 • Obrázek uživatele Opatrný Čeněk
  Opatrný Čeněk (anonym)

  a co když mě na bramborách uštkne kobra naťová, prý její jed působí za 500 minut bouly.

  Bře 13, 2008
 • Obrázek uživatele Jedovatý Václav
  Jedovatý Václav (anonym)

  To je ale opravdu,ale opravdu nestandardní řešení,já bych to řešil s Livií transparentně.Řekl bych hadovi o globálním oteplování a on by hrůzou utekl.

  Čer 10, 2008
 • Obrázek uživatele Fantomas
  Fantomas (anonym)

  Legrace je velmi dobrá věc, skutečně se srdečně zasměji. Ale tyto stránka nejsou jenom pro srandu. Takže něco normálnějšího by mě v diskusi zajímala také-

  Srp 19, 2008
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  na to , že tepr studuju zdrávku tak je to dobrý

  Říj 31, 2008
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  na to , že tepr studuju zdrávku tak je to dobrý

  Říj 31, 2008
 • Obrázek uživatele keni smrdí
  keni smrdí (anonym)

  martin vinš je jakohovmo co zpadne z 120 metrů

  Lis 10, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama