Reklama

Účinky světla na psychologii a chování lidí

Kontrolované vědecké pokusy ukázali, že světlo se může použít na léčbu některých chorob, a také může být využité v problematice práce na směny a

Léčebný účinek světla
U pacienta, který prožíval depresi každý rok během podzimních a zimních měsíců, se pozorovalo zlepšení po denní léčbě jasným světlem. Tento poznatek umožnil definování syndromu SAD (Seasonal Affective Disorder) a podnítil rozsáhlé testování účinnosti léčby světlem. Jednotlivci, kteří trpěli na SAD, prožívali emocionální depresi, dramatický pokles fyzické energie, zvýšenou chuť k jídlu, potřebu spánku a touhu upustit od společenských kontaktů během podzimních a zimních měsíců. Denní léčbou světlem se dosáhlo zlepšení u 60 až 80% pacientů s diagnózou SAD. Světlo reguluje neuroendokrinní funkce a cirkadiánní rytmus u zdravých lidí a při léčbě je mu potřebné exponovat oči, ne kůži. Kontrolovaný výzkum prověřoval specifické světelné parametry a expoziční techniku pro léčbu zimních depresí světlem. Pro léčbu SAD je možné použít rozmanité přenosné a polopřenosné osvětlovací zařízení.

Léčba světlem při "jet lag" a při práci na směny
Novější studie naznačují, že správně načasovaná expozice jasnému světlu a též vhodná zábrana ozáření mohou předejít nebo zmírnit „jet lag“. Tyto uvodní poznatky naznačují, že světlo se dá použít jako nástroj na rychlý posun biologických hodi cestovatelů a tím předejít problémům, které jsou spojené s dálkovými lety. Vědci se shodují v tom, že v současnosti chybějí podklady pro doporučení, jak nejvhodněji použít světlo na tyto moderní neduhy.

Pracující na směny, podobně jako mezikontinentální cestovatelé, také náhle mění svůj čas spánku a bdění. Odhaduje se, že přibližně 20% pracujicích v industrializovaných zemích pracuje na směny.

Co se týká zdraví samotného, pozorovalo se, že u pracovníků na směny je vyšší riziko kardiovaskulárních chorob a gastrointestinálních problémů. Výzkumníci se domnívají, že samotné chronobiologické přizpůsobování se permanentním nočním směnám nebo práci na směny může přispívat k některým již uvedeným onemocněním.

Reklama

Závěry
Stále víc je světlo zapojované do léčení specifických klinických onemocnění a taktéž zlepšuje adaptaci člověka při práci na směny a při dálkových letech. Tyto poslední výsledky výzkumu mohou poskytnout základ budoucí strategii osvětlování budov.

Zdroj: Čas. Světlo č.4/1999, str.29-32
Autoři: Brainard, G.C., Bernecker, C.A.
Referát byl přednesen na 23.konferenci CIE, New Delhi, 1995
Překlad: MUDr.Olga Doktorová, Ing.Peter Rybár

Lampy a žárovky poskytující denní světlo naleznete zde

Reklama

Komentáře

irma (Po, 16. 1. 2006 - 12:01)
pokusy ukázaly - pozor na češtinu :)
verena (Pá, 13. 1. 2006 - 19:01)
Článek o vědeckých pokusech s pravopisnými chybami? Jak je asi autor kompetentní se k tématu vyjadřovat, když to vypadá, že sotva prolezl základní školu?
Mary (Po, 20. 2. 2006 - 00:02)
otázka a připomínka neodborníka - nemá být náhodou "účinky na psychiku" než na "psycholoii?" I z článku je jasné, že ne psychologii, jakožto vědě se nedaří lépě v zimě či v létě, ale psychice - lidskému chování a prožívání se tak děje ... Co jsem slyšela tak u přijímaček na fakutlu je takovéto, nevím jeslti přeřeknutí, ale pletení si pojmů, považováno za velikou chybu ... :-/
Pešek (Ne, 25. 6. 2006 - 23:06)
Spíš bych si všímal náplně článku, než pravopisu. Ne každej (hloupý i geniální) člověk je výborným češtinářem, který zvládne byť jen větu bez pravopisné chyby. Je potom hloupé myšlenky jen pro toto zatracovat.
Pravdivost je věc jiná...
jana (Po, 20. 11. 2006 - 16:11)
souhlasím ,proč jinak bychom se učili 9 let česky,
HANKA (Po, 20. 11. 2006 - 17:11)
Nechápu, jak můžete zpochybňovat obsah článku a jeho věrohodnost podle pravopisné chyby, když tu způsobil očividně překladatel (autoři jsou zřejmě cizinci) či redakce. Sice někdo umí česky, ale zato mu to taky moc nemyslí. Takže, kdo je bez chyby, ať hází kamenem.
jkh (So, 18. 10. 2008 - 14:10)
Zúčastněte se psychologického průzkumu na www.hranaasociace.cz !!!
Natura (Ne, 19. 10. 2008 - 06:10)
A já myslela, že články procházejí nějakou tiskovou kontrolou, než je vypustí do světa! A prd.

Ale k tématu:
Chodila jsem 10x na "bílé světlo" s relaxační hudbou ke svému psychiatrovi. Hezky v 7 h ráno. Málem jsem u toho usnula a účinek žádný, páč byl tenkrát červen a venku svítilo slunko jak urvané! :oD Ale pořád lepší, než píchání injekcí. Nepomůže, neuškodí. Nemělo to žádný vliv ani na ostatní spolupacientky, co tam se mnou chodily.
sake (Ne, 19. 10. 2008 - 10:10)
Naturo, a hradila to pojišťovna? Na fototerapii se opravdu chodí v zimě, to je divné...
plk (Ne, 15. 11. 2009 - 11:11)
A já myslela, že články...Chodit "na světlo 10x v létě" nemá moc smysl. Funguje to hlavně na zimní deprese. Navíc, když se přestane, tak to přestane fungovat - jen to kompenzuje nedostatek světla. Smysl má koupit si přístroj domů. Blíže www.svetlo-lecba.cz nebo fototerapie.
Darna (Út, 28. 5. 2013 - 12:05)
Upřímně, denní světlo má opravdu velký účinek na člověka. Měli jsme dům s opravdu minimálním počtem oken a většina místnosti byla tmavá. Ono vám to hned nepříjde ale poté co jsme instalovali světlovody ( nebudu vysvětlovat, co to je, kdo má zájem se může kouknout sem http://www.lightway.cz/ ) je to opravdu změna. Mám dobrou náladu a navíc nemusíme tolik svítit.
D (Út, 28. 5. 2013 - 13:05)
Domnivam se, ze ucinek svetla na psychiku lidi nemusi nutne byt nasprosto diametralne odlisny od ucinku svetla na psychiku mysi. Jak lide, tak mysi totiz patri mezi supraprimaty, a nejnedavnejsi spolecny predek lidi a mysi zil ne drive nez pred pouhymi cca 90 miliony lety.
Reklama