Reklama

Řidiči si budou moci pomocí SMS změřit množství alkoholu v krvi

Zejména řidičům je určena nová služba,která umožní prostřednictvím SMS zpráv změřit množství alkoholu v krvi. Po zadání věku, pohlaví, hmotnosti, začátku pití alkoholu, jeho druhu a množství dostane zákazník do jedné minuty na svůj mobilní telefon informaci o tom, kdy bude hladina alkoholu v jeho krvi opět nulová - a tudíž kdy bude moci řídit.

Zpráva stojí 20 korun a posílá se na číslo 9033320. Zájemce písmenem M nebo Z nejprve uvede pohlaví, za něj bez mezery připojí věk a hmotnost, poté zadá bez dělící dvojtečky dobu, kdy začal alkoholické nápoje pít, a jako poslední údaj uvede druh a množství alkoholu. Například velké pivo je označeno písmenem A, malé je B, deci vína je C, malá odměrka destilátu je D. Za písmeno se číslicí připojí množství sklenic.

Obratem se zákazník dozví, jaká je aktuální hladina alkoholu v jeho krvi, čas, kdy hladina klesne na nulu, a stručné informace o rizicích spojených se stavem, v jakém se právě nachází.

Autor české verze původně finského projektu, občanské sdružení Sananim, upozorňuje, že výpočet je pouze orientační, protože odbourávání alkoholu závisí na řadě dalších faktorů, například na individuální míře tolerance vůči alkoholu, zdravotním stavu a dalších okolnostech.

S kontrolou alkoholu souvisí i další projekt zaměřený hlavně na mladé lidi. Pokud jdou společně pít, měli by si předem zvolit svého řidiče, vyzývá je kampaň organizovaná několika sdruženími a Besipem. Domluvený řidič, podle kterého se akce zároveň nazývá, by na večírku pil pouze nealkoholické nápoje a své přátele by pak odvezl domů.

Reklama

Cílem kampaně je zatraktivnit řidiče tak, aby si z něj ostatní účastníci večírku neutahovali, což se nyní často stává, konstatovali autoři projektu na dnešní tiskové konferenci.

Kampaň se mladým poprvé představila na letních festivalech Hip Hop Kemp, Summer of Love a Trnkobraní a podle organizátorů vyvolala velký zájem. Návštěvníci dostali informace o rizicích alkoholu a drog a mohli si vyzkoušet simulátor nárazu rychlosti.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví způsobili řidiči pod vlivem alkoholu za prvních osm měsíců tohoto roku téměř 5000 nehod, při nichž 33 lidí zemřelo. Besip ale uvádí, že podíl nehod způsobených podnapilými řidiči klesá. Pohybuje se kolem čtyř procent z celkového počtu havárií.

Jakub Hornek - ČTK

Alkoholový tester můžete zakoupit zde nebo v prodejně 001shop.cz Krakovská 22, Praha 1, tel. 296230202

Reklama

Komentáře

blaffííííííík (Ne, 4. 1. 2009 - 20:01)
jsem první,jsem první
dobrý že to to existuje TA ESEMESKA
Reklama