Reklama

Každé desáté dítě v Česku se narodí po léčbě neplodnosti

Každé desáté dítě v Česku se narodí po léčbě neplodnosti. Z 90.000 dětí, které ročně přijdou na svět, je počato metodami asistované reprodukce 9000. Z nich je 3000 ze zkumavky, ostatní byly počaty například po inseminaci či léčebné podpoře dozrávání vajíček. Novinářům to řekl Tonko Mardešič ze Sanatoria Pronatal. Připomněl, že v 90. letech se ze zkumavky rodilo ročně 2000 dětí.

"Tlak na léčení neplodnosti bude dál narůstat s tím, jak ženy odkládají mateřství do vyššího věku, kdy jejich plodnost klesá," řekl.

Zatímco počátkem 90. let rodily dvě třetiny žen do 24 let věku, na přelomu tisíciletí jen třetina. Průměrný věk ženy při prvním porodu byl v 90. letech 21 let, v současnosti 27 let. Situaci v posledních letech vylepšily silné ročníky sedmdesátých let, které po třicítce začaly rodit.

V Česku je podobně jako v celé Evropě neplodných 15 procent párů. Ani po roce nechráněného pravidelného styku se jim nedaří počít dítě, uvedl lékař Centra Iscare Milan Mrázek. Dříve bývala příčina neplodnosti většinou na straně ženy, v posledních letech přibývá neplodných mužů. "Podílí se na tom životní styl, léky, stresy a chemické látky v prostředí. Spermie jsou na zevní prostředí velice citlivé," vysvětlil.

První dítě ze zkumavky na světě se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky je z roku 1983. V současnosti se v Česku zabývá léčbou neplodnosti 18 center, zdravotní pojišťovny hradí ženám od 18 do 39 let věku tři léčebné cykly, pokud jsou neúspěšné, platí částečně i čtvrtý.

Reklama

Léčba neplodnosti je v Česku výrazně levnější než v cizině. V USA vyjde až na 47.000 dolarů (1,2 milionu korun), ve Španělsku až 15.000 eur (480.000 korun), v Česku na 343.000 korun.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama