S příchodem mrazů roste na Balkáně počet nemocných běženců

Lékaři pracující v uprchlických táborech na Balkáně upozorňují, že s příchodem mrazů se prudce zvýšil počet onemocnění mezi migranty. Podle organizací International Medical Corps (IMC) a Lékaři bez hranic (MSF) většina pacientů trpí chorobami dýchacího ústrojí, jako je zánět průdušek a chřipka, píše zpravodajská stanice BBC.

Běžencům je v Srbsku nabízena zdravotnická pomoc, teplé oblečení a potraviny ve dvou hlavních základnách pro uprchlíky. Jedna se nachází na jihu u hranic s Makedonií a druhá na severu u Chorvatska. Ve druhé, ve městě Šid, zřídil IMC provizorní kliniku.

“Minulý týden, když byla zima o něco mírnější, jsme tu měli denně 50 až 60 lidí,“ uvedla vedoucí týmu IMC v Srbsku Sanja Djuricová. “Tento týden, když teplota klesla, jich každý den přichází spíš kolem stovky. Téměř všichni trpí nemocemi dýchacích cest způsobenými zimou,“ dodala.

“Jsme na cestě smrti,“ povzdechl si Liad Maarí, který utekl s bratrovou rodinou ze Sýrie před třemi týdny a cestou je zastihlo silné sněžení. Do Evropy se vydali se čtyřmi dětmi, nejmladšímu jsou dva roky. Liadův sedmiletý synovec Muhammad trpí horečkou a hrudní infekcí.

“My vydržíme, ale bojím se o děti. Zima, nemoci a chlad,“ obává se Liad. Jedním dechem ale dodal, že Muhammadovo onemocnění není vážné. Rodina je podle něj rozhodnuta pokračovat v cestě do Německa, kde na děti čeká jejich otec.

Podobní migranti odmítající pomoc dělají zdravotníkům starost. “Někteří lidé po prohlédnutí odmítají další lékařskou pomoc. I když je jim doporučena hospitalizace, většina do nemocnice nejde. Chtějí jen jít dál... pro případ, že by se najednou zavřely hranice a oni by uvázli na místě,“ vysvětluje Tuna Turkman z odbočky MSF v Srbsku.

Lékaři také upozorňují na obrovský psychologický dopad na lidi, kteří se na takovouto cestu vydali. International Medical Corps má v Šidu i psychology, a i když migranti mají v úmyslu zdržet se jen několik hodin, zdravotníci a dobrovolníci mají chvilku na to, aby jim poskytli “psychologickou první pomoc“.

“Jde o emocionální uklidnění, empatické naslouchání a povzbuzování,“ upřesňuje Sanja Djuricová. “Ti lidé jsou vděční už jen za to, že je někdo vyslechne,“ dodává.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (41)

 • Obrázek uživatele RE
  RE (anonym)

  Je to americký záměr.CHtějÍ vyvolat válku. Takže jím přeju tu nevětší zkázu aby věděli co je válka .Ony vyvolali dvě světové války a doma tancovali AT JE VEME SATAN SEBOU!!!!!!!!!

  Led 13, 2016
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Je to problém běženců....Nemají zde co pohledávat ,mají bránit svou zemi, ne čekat až amerikáni vy vybojují a budou mít oběti místo těch vagasů černejch!!!

  Led 13, 2016
 • Obrázek uživatele Flax
  Flax (anonym)

  Jojo... je tu zima. To nevěděli, než se sem vydali?

  Led 13, 2016
 • Obrázek uživatele nechci
  nechci (anonym)

  Je tu.Není to zločin v naší demokratické republice, v právním státě? Je mi z toho na blití.

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Je mi líto všech, těch migrantů, kteří se nechali pobláznit Angelou a Německem a myslí si, že je tam čeká ráj a tomuto naivnímu snu obětují své peníze, zdraví i životy. Německých i ostaních dobrovolníků, kteří padají únavou, aby těmto lidem pomohli a přitom jednoun spatří, jak toto vše rozloží celou Evropu, protože ta vlna je opravdu masivnía zákonitě musí přinést potíže. Je mi líto všech běžných lidí, kteří se budou muset potýkat s problémy, které toto stěhování národů přiněse. Není mi líto jen těch všelijakejch vyžírků a pašeráků, kteří na tom vytřískají peníze.

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele Kritika
  Kritika (anonym)

  No a co????? Nikdo je sem nezval. Kdo pomůže našim bezdomovcům, kteří mrznou pod mostem? Důchodcům, nemocným dětem? A ti jsou tu doma a mnozí z nich mají své odpracované. Mě jich vůbec není líto.....

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele těm
  těm (anonym)

  Je mi líto všech, těch...Dobrovolníkům, co invazi podporují, bych dal prez hubu!

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Je mi líto všech, těch...: Je mi líto všech, těch migrantů, kteří se nechali pobláznit Angelou a Německem a myslí si, že je tam čeká ráj a tomuto naivnímu snu obětují své peníze, zdraví i životy. Oni si nutně nemusí myslet, že je tam čeká ráj. Oni chtějí jenom uniknout ze své stávající bídy a mizérie do bohaté země, kde je čeká sociální pomoc i šance na daleko vyšší výdělky, než jaké by měli doma nebo ve svých stávajících útočištích (například v Turecku). I pokud snad na své cestě na Západ zemřou, i takto své stávající bídě a mizérii uniknou. Mají velmi málo co ztratit - svým pokusem dostat se na Západ můžou prakticky jenom získat. Ztratit mohou maximálně jen země jejich původu (které jejich odchodem ztratí často mladé a zdravé potenciální pracovníky-bojovníky), nebo někteří lidé na Západě (například nekvalifikovaná nezaměstnaná mládež, kterou tito lidé strčí do kapsy na trhu práce, respektive oběti jejich budoucí kriminality). A i ta ztráta ze strany zemí jejich původu je sporná. Až ti migranti začnou na Západě vydělávat, mnozí budou posílat nějaké peníze domů.

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele myslíš
  myslíš (anonym)

  : Je mi líto všech, těch...Že budou dělat? Utekl jsi z psychiatrie?

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Že budou dělat? Utekl jsi z...Možná, že ty sám si neumíš představit práci. Nicméně většina například takových dospělých Syřanů či Iráčanů s prací nějakou zkušenost má, a to mnohdy od dětských let. Bída v jejich zemích nemá kořeny ani tak v lenosti těchto národů, jako spíše v tamních konfliktech. Ti lidé proto jistě budou pracovat i na Západě. Utíkají za vysokou životní úrovní, a zaměstnáním lze zpravidla dosáhnout vyšší životní úrovně než skrze sociální dávky.

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele blbecku
  blbecku (anonym)

  Možná, že ty sám si...Z Anglie. Tobě se nechtělo dělat, tak si vzal kramle di Británie. Já makám na prizivniky jako ty od 18let, a je mi 50!tak zavri hubu. Je mi líto těch, koho tady migranti zabíjí, znásilní, budou obtěžovat, ať již sexuálně, nebo bordelem, rvanim, agresivitou a nekonečnou roztahivacnisti. Budou žít tady na náš úkor, ikdyz je tu nikdo až na pár slaboduchych jedinců nechce. Pokud budou chtít dělat, budou brát práci našim lidem. Proč?nemáme žádnou povinnost jim pomáhat. Jen možnost. Ale domácí obyvatel by měl být na prvním místě, a ne naopak. Jinak je ti zvrhlost.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele no,D
  no,D (anonym)

  Z Anglie. Tobě se nechtělo...Je tady takový obecní blázen ;-)

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Z Anglie. Tobě se nechtělo...Jak jsem zde již uvedl, Česko na mladé a zdravé maso ze současné imigrační vlny nemá šanci, byť by se mu, vzhledem k jeho stárnoucí a zkomírající populaci, moc hodilo. Proto ty vesměs mladé a zdravé migranty, co odcházejí na Západ, tak haní. Jakmile však česká populace ještě více zestárne, a mladí utečou na Západ, aby nemuseli živit mraky českých pensistů, Česko bude tak jako tak nuceno přijmout v průměrné kvalitě ještě daleko horší imigraci než je ta, která se dnes nabízí západní Evropě.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Pičovina
  Pičovina (anonym)

  Jak jsem zde již uvedl,...Débile, nabídka kurevsky převyšuje poptávku. Hlavně nekvalitního zboží.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Vasek
  Vasek (anonym)

  Jak jsem zde již uvedl,...Oni nevsichni mladi se pozenou na zapad, pro mnohe nastesti rodiste, pratele a Cechy celkove znamenaji vic nez precenivany blahobyt na zapade. Mam plno znamych, ci maji za manzele, manzelku partnera ze zapadu a ziji a vychovavaji deti u nas. Zije unas plno Iru, Finu, Americanu - proc asi? Protoze se u nas pres vsechny problemy jeste zije dobre.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Oni nevsichni mladi se...: Protoze se u nas pres vsechny problemy jeste zije dobre. Ještě. Ta rostoucí kategorie pensistů však bude představovat stále větší daňovou a pojistnou zátěž pro řídnoucí kategorii ekonomicky aktivních. A s tím, jak budou mladší ekonomicky aktivní zhusta odcházet na Západ, to břemeno pensistů bude pro zbytek ekonomicky aktivních ještě neúnosnější, takže nakonec budou přinuceni k emigraci i mnozí z těch, kteří ještě dneska s něčím takovým vůbec nepočítají. Nakonec se pensijní systém v současné podobě zhroutí, a do země přijdou cizinci nejen chudí a nekvalifikovaní, ale i neúspěšní, ne zcela mladí a zdraví, nenávistně radikalisovaní, zhusta kriminální a závislí na návykových látkách.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele řeknu ti to takto
  řeknu ti to takto (anonym)

  Jak jsem zde již uvedl,...Jsi ČURAK. jaké mladé maso demente? Spis odpad ne?protože jsi se svými amoralnimi názory odpad též, tak abys to takto nepodal.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele GPS
  GPS (anonym)

  : Protoze se u nas pres...vážený, byl jste detekovan naším satelitním zařízením, jako největší pitomec. Pokud se dobrovolně nedostavite na psychiatrické vyšetření, budete lokalizován, odchycen, a odvezen na uzavřené oddělení.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Vasek
  Vasek (anonym)

  : Protoze se u nas pres...Stale nesouhlasim, protoze si nemyslim, ze mladi budou zhusta odchazet. Ona ta doba, kdy se mladi po skole na dva roky sbalili, odjeli treba do Londyna, tam myli okna a vydelaly si na byt, je pryc. Dnes bude tato prace prednostne davana imigrantum z 3.sveta. Pouze lide, kteri budou v necem vyjimecni se budou moci na zapade uchytit.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele merry39
  merry39

  Třeba nastane odliv mladých "nadějných" .... hádejte ?:-)

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele merry39
  merry39

  Taky by mohli hrát hluchoněmé syřany , jen by se nesměli profláknout při prvním klystýru u dr. Grünsteina :-)

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Stale nesouhlasim, protoze si...Zajímavé. Nicméně západní ekonomiky poptávají řadu posic, zejména v sektoru služeb. Obrovská je například poptávka po pracovních silách v pečovatelském sektoru. A lidé nechtějí žít v zemi, kde jsou za svou práci málo oceněni, kde musí platit vysoké daně a jiné povinné odvody, kde zakouší nepohodlí, kde fungují mizerně veřejné služby atp atp. A všechny tyto problémy již v Česku jsou, a jistě se budou ještě více prohlubovat. Stačí se jenom podívat na věkovou pyramidu české populace, a srovnat ji s obdobnými pyramidymi v jiných zemích: http://populationpyramid.net/czech-republic/2015/

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  Zajímavé. Nicméně...Já zase vím, že dost cechu a Slováků se z Německa a Británie vrací domů, ačkoliv ekonomicky si pohorsi ale nemusí se zatím bát roztahujicich se a agresivních, hlucnych migrantů.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Vašek
  Vašek (anonym)

  Zajímavé. Nicméně...Ale když budou emigranti makat ve fabrikách, na stavbách atd, tak zápaďáci se pracovně přesunou do služeb a nebudou potřebovat služebníky z východní Evropy (ve významném měřítku). Jinak nyní určitě potřebují a budou potřebovat plno učitelů jazyků, zdravotního personálu.Ale nevím, zda to budou povolání snů pro naše mladé. Co jsem četl tak plno doktořů či zdravotních sester, co pracují v německých nemocnicích zvažují návrat, protože již to není co bývalo a v mnoha případech je to dost riziková práce. Peníze nejsou vše.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  Ale když budou emigranti...Je to jen nechutný byznys, a genocida evropské populace. Něco se musí udělat,a rychle. Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko mají velkou šanci. Musí se spojit. Ostatní to budou mít horší. Nesmíme polevit. Jde o vše, o identitu, o budoucnost, o život.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Ale když budou emigranti...Bohatá společnost má rozvinuté potřeby, takže se v ní uživí ty nejrozmanitější profese. Například poradkyně a poradci pro zpestření sexuálního vyžití, sexuální asistentky pro tělesně a mentálně postižené, nebo erotický úklidový personál. Jinak Čechy čeká růst zatížení v oblasti daní a povinných zdravotních a sociálních odvodů. Vyšší zatížení v této oblasti však nepovede k vyšší kvalitě veřejných služeb, a tedy ani k růstu životní úrovně nebo kvality života. Nůžky mezi západní Evropou a Českem (či jinými zeměmi středo-východoevropského regionu) se budou v tomto směru dále rozevírat, což přiměje rostoucí počet zdejších lidí k emigraci.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Jenže
  Jenže (anonym)

  Bohatá společnost má...Zatím u vás vychcipate, nebo vás pobijou hovadko.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Vasek
  Vasek (anonym)

  Ano to se dnes deje, ze na vse, co driv bylo normalni -jist, sexovat, vychovavat deti - se dnes vytvari poradci. Mozna to prispiva k urcitemu zbohatnuti spolecosti, ale soucasne i k degeneraci...zajimave je, ze cim vic bohate spolecnosti, tak tim vic lidi potrebuje antidepresiva

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele je to dáno
  je to dáno (anonym)

  Ano to se dnes deje, ze na...Tím, že společnost vychovává dementy. Decko je zarny příklad. To co dříve znal každý sedlák, dnes začínají tušit vysokoskolsky vzdělání vědci.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Ano to se dnes deje, ze na...Tebou zmíněná skutečnost nepřispívá ani tak ke zbohatnutí společnosti, jako je spíše jedním z projevů bohaté společnosti.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Vasek
  Vasek (anonym)

  Tebou zmíněná skutečnost...Ano, a znaci to mozna pad te bohate spolecnosti, protoze jak jinak muze skoncit spolecnost, kde lide potrebuji na zakladni funkce poradce?

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Ano, a znaci to mozna pad te...Ničí prosperita netrvá věčně. Nicméně kdo je bohatý, ten může uspokojovat i své základní žvotní potřeby (například bydlení, jídlo, pití, sex) daleko příjemnějším způsobem než chudák, jelikož má - narozdíl od chudáka - peníze na zboží a služby, které i navzdory své primární funkci uspokojovat základní životní potřeby zároveň nepostrádají vpravdě exklusivní, ba luxusní charakter.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Blbecku
  Blbecku (anonym)

  Je to americký...Amerika ma uplne jiny starosti nez vyvolavat valku v Evrope. A co komu prejes, to se ti vraci, tak se muzes tesit na zkazu a Satana.

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele jsi
  jsi (anonym)

  Amerika ma uplne jiny...Naivní...

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele erasonebezpecny
  erasonebezpecny

  A to ještě tady není zima jak v Rusku...

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele trapas, ostuda,
  trapas, ostuda, (anonym)

  Je mi líto všech, těch... především to mají na svědomí rusové, protože drží Asada nad vodou, ten si spolufinancuje IS a nevinní lidé trpí. Merkelová nemůže za všechen ten zmatek, už vůbec ne za to že se většina národa pohnula směrem k Německu, oni stejně v

  Led 23, 2016
 • Obrázek uživatele PRAVDA
  PRAVDA (anonym)

  S příchodem mrazů roste na Balkáně především počet nemocných Balkánců. A když už jsme u toho, nejsou to žádní "běženci", nýbrž imigranti, a to většinou za prachsprostým účelem lepšího života bez práce. Co je to vůbec za debilní výraz, "běženec"? Co si mám představit pod slovesem "býti běžen"?

  Led 23, 2016
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  S příchodem mrazů roste na...A co takový dorostenec? Ten taky byl či je někým dorůstán, nebo dorůstá či dorostl sám?

  Led 23, 2016
 • Obrázek uživatele Fery
  Fery (anonym)

  Běženci jsou zvyklí na teplo.Tydy evropa je vítá zimou! Tady nemají co dělat, měli doma udělat revoluci ne lézt k nám, kde jsme si všechno prošli.. Já bych střílel na moři do lodí a kajaků!!!

  Led 23, 2016
 • Obrázek uživatele Fido
  Fido (anonym)

  Pro Trapase (14.35 hod.): Co to plácáte? Asad si financuje svého nepřítele? :-))

  Led 24, 2016
 • Obrázek uživatele Dr.Chocholousek
  Dr.Chocholousek (anonym)

  především to mají na...Merkelova za to opravdu nemůže. Chtělo by ji dostat k nám do lecebny.

  Led 24, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama