Šanci přežít v lavině zvyšuje doporučená výbava

Kdyby turisté na horách měli doporučenou lavinovou výbavu, zvýšily by se jejich šance na přežití při zasypání masou sněhu. Laviny si na Slovensku téměř každý rok vyžádají oběti, řekl ČTK Milan Lizuch ze Střediska lavinové prevence (SLP).

K základní výbavě skialpinistů, kteří se na lyžích pohybují ve volném horském terénu, patří lavinový vyhledávací přístroj, lavinová sonda a lopata. Šance na záchranu podmiňuje čas, za jaký se najde místo, kde zasypaný leží. Podle Lizucha už po 18 minutách šance na přežití rychle klesají.

"Během zimní sezony 2005/2006 zahynulo na Slovensku v lavinách sedm lidí. V předcházejících čtyřech letech to bylo vždy méně," řekl Lizuch. Až 90 procent lavin spustily samy oběti. Zatím není zřejmé, zda laviny zabíjely i tuto zimu. Teprve před několika dny záchranáři totiž objevili tělo skialpinisty, který se ztratil již v lednu. Až pitva ukáže, co bylo příčinou jeho smrti.

Na Slovensku se laviny uvolňují ve Vysokých, Západních a Nízkých Tatrách a ve Velké a Malé Fatře. Za předminulou zimu tam celkem zaznamenali 249 lavin.

SLP během zimní sezony denně vydává informace o stupni lavinového nebezpečí. Nemá však pravomoc ohrožené oblasti uzavřít, a tak na cesty vedoucí do míst, kde by se lavina mohla uvolnit, alespoň umisťuje varovné tabule. Turisté však upozornění často ignorují.

V České republice loni v lavině zahynul jeden člověk. "Situace se částečně zlepšuje, turisté mají více informací a před návštěvou hor se zabezpečují speciálními pomůckami," řekl ČTK Pavel Cingr z české Horské služby.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama