Spavá nemoc vítězí tím, že požírá krevní protilátky

Němečtí vědci z univerzit v Darmstadtu a Göttingenu objevili příčiny toho, proč spavá nemoc dokáže překonat imunitní systém lidí. Vřetenovití paraziti, kteří spavou nemoc vyvolávají, se totiž v lidském krevním oběhu umějí vyhnout většině protilátek a ty, které je zjistí, zničí. Protilátky, zvané též antitělíska, pak nemohou o zjištěné přítomnosti "nepřítele" informovat imunitní systém. Tento objev, který může vést k vyvinutí účinného léku proti spavé nemoci, zveřejnil v odborném časopise Cell tým biologů vedený Markusem Engstlerem.

Dosud nebylo zřejmé, jak mohou paraziti v krvi nakaženého člověka přežít, přestože jeho imunitní systém produkuje stále více protilátek. Důvodem je, že parazit trypanozóma spavičná (Trypanosoma brucei gambiense) přenášený mouchou tse-tse, pluje v krvi člověka bez ustání stejným směrem obrácen dozadu, čímž vytváří zvláštní proudění. Tímto vírem strhává antitělíska, která se jej dotkla, k buněčným "ústů". Ta antitělíska zachytí a pohltí, čímž je imunitní systém ponechán v nevědomosti.


"Jednobuněčný parazit prostě antitělíska, která jsou pro něj smrtelně nebezpečná, sežere," zdůrazňují vědci.


Jednoduchým testem si také vyzkoušeli, zda je jejich předpoklad správný. Pomocí genetického triku obrátili parazitům v laboratoři směr plavby, takže ti plavali "ústy" dopředu. Trypanozóma pak nestačila pohltit všechna antitělíska, s nimiž přišla do styku, a imunitní systém začal být úspěšný. Pokud by se tedy podařilo změnit směr plavby parazitů i v krvi nakaženého člověka, byla by trypanozóma vydána imunitnímu systému na milost a nemilost.


Tím vědci mimo jiné objasnili, proč parazit v krvi nikdy nepřestává plavat, i když vzhledem k rychlosti toku lidské krve stěží postupuje kupředu: plave totiž doslova o život. Jakmile by stálým pohybem nevytvářel víření, které mu podává protilátky k "ústům", rychle by zahynul, uvedl internetový server Netzeitung.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele nikola
  nikola (anonym)

  Kdyš je někdo nemocní tak se musí léčit samodřejmě v posteli ležed ani nepobíhad venku v šak ptačí křipka je víc avíc nakažlivější a třeba uněkoho se nedá víléčid.

  Lis 30, 2007
 • Obrázek uživatele JITA
  JITA (anonym)

  JSEM TEHOTNA A DVAKRAT MI NEVYSLI PROTILATKY JAK SE TO BUDE LECIT?

  Srp 08, 2008
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Můj syn kterému je 24let tak by mohl spát v kuse3dny a pak zase 3dny nespat vůbec k lékaři jit nechce že je zdráv ale mě to nepřipadá normální chtěla bych od někoho poradit co s nim

  Dub 27, 2009
 • Obrázek uživatele veronika
  veronika (anonym)

  Můj syn kterému je 24let tak...Budu strucna ,mam pocit ze vas syn holduje drogam, priznaky jsou jasne

  Pro 03, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama