Stále více populární lázeňská péče u diabetiků

U pacienta s diabetem patří mezi hlavní léčebné a nejméně finančně náročné prostředky dieta a s ní spojená fyzická aktivita. Je prokázáno, že nevelké změny životního stylu výrazně ovlivní četná kardiovaskulární i jiná rizika, kterými je pacient s diabetem ohrožen. Na základě uvedených faktů se lázeňská střediska rozhodla do svých aktivit zařadit i kurzy určené hlavně pro cukrovkáře.

Cílem je dozvědět se, proč je redukce hmotnosti tak důležitá, jaké jsou spojitosti mezi nadváhou resp. obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, poruchou krevních tuků, nemocemi srdečně cévního aparátu. Diabetik si zde postupně osvojí, jak správně jíst, jak sestavit jídelníček na míru a naučí se vhodně využívat svoji fyzickou aktivitu, která se především jeví jako nejspolehlivější z hlediska dlouhodobého udržení redukce hmotnosti.

V lázeňské léčebně je diabetikům poskytována komplexní odborná zdravotní péče edukačního týmu, vedoucího lékaře, edukační sestry, nutriční terapeutky, psychologa, školených zdravotních sester. Součástí každého pobytu (včetně edukačního) jsou léčebné lázeňské procedury. Jejich druh závisí na celkovém zdravotním stavu pacienta s přihlédnutím na další jeho diagnózy (určuje lékař po úvodní prohlídce a konzultaci s diabetikem). Zpravidla se jedná o procedury, které mají blahodárný účinek na celkový stav diabetu, ať už z pohledu zlepšení funkce slinivky, nebo vedoucí k zlepšení prokrvování, snížení rizikových faktorů poškozujících cévy a prevence kardiovaskulárních onemocnění. Jedná se o pitné kůry - léčivými prameny, koupele - uhličité, perličkové, suché koupele uhličité, klasické masáže, plavání, cvičení diabetiků, dle zdravotního stavu mohou být též předepsány procedury jako slatinné obklady, magnetická rezonance, krátkovlnná diatermie.

Po celý lázeňský pobyt jsou diabetici sledováni jak po stránce zdravotní (kontroly u ošetřujícího lékaře), tak po stránce kompenzace diabetu. 2x za pobyt je měřen u všech glykemický profil, jeho četnost se zvyšuje při špatné kompenzaci. Denně probíhají konzultace s edukační sestrou.

Vysvětlení indikace lázeňské péče pro diabetiky 2. typu poskytla edukační sestra, paní Ivana Gajová z lázeňského střediska v Karlových Varech: "Pro nově diagnostikované diabetiky poskytujeme 14denní edukační pobyty plně hrazené pojišťovnou. Indikace dg. IV/1. Tento pobyt lze uplatňovat do 6 měsíců od zjištění diabetu a doporučuje ho diabetolog, internista nebo obvodní lékař, který vyplňuje Návrh na lázeňskou léčbu."

Dalším vhodným příkladem pro diabetiky může být 21denní pobyt s indikací dg. IV/2, jedná se o pobyt tzv. příspěvkový - pacient si hradí ubytování a stravu, pojišťovna mu hradí léčení jako např. procedury a zdravotnickou péči. Léčbu lze poskytnout po 12 měsících od zjištění diagnózy. Doporučuje ošetřující lékař (diabetolog, internista, praktický lékař).

Lázeňský 21denní pobyt pro diabetiky s indikací IV/3 - jedná se o pobyt pro diabetiky s mikroangiopatií a makroangiopatií (pozdními diabetickými komplikacemi), diabetes s těžkou obtížně ovlivnitelnou obesitou. Pobyt může být jak příspěvkový, tak plně hrazený (komplexní). Závisí na posouzení revizního lékaře. Doporučuje diabetolog a tuto léčbu lze poskytnout 1x u počínajících komplikací nebo při jejich záchytu.

Edukace spojená s lázeňskou léčbou se jeví jako optimální řešení pro nově diagnostikované diabetiky. Kromě získání nových znalostí a dovedností přináší i příjemné zážitky spojené s lázeňským pobytem, pozitivní vliv léčebných procedur na psychiku i tělesnou kondici diabetiků.

"Ano, někteří diabetici skutečně přijíždějí přesvědčeni o zbytečnosti každodenních přednášek (vždyť už vše slyšeli), nám se ale úspěšně daří většinu z nich během pobytu zaujmout a dokázat je přesvědčit o nutnosti správné léčby diabetu. Důkazem jsou diabetici vracející se k nám opakovaně, se zájmem opět si zopakovat některá témata přednášek a lázeňskou péči. Každý pacient, který se opakovaně léčí v naší léčebně, je pro nás odměnou a působí na nás jako pokyn k tomu, abychom v naší práci pokračovali dál. Usvědčuje nás o správné cestě, kterou jsme se dali a která je pro diabetiky užitečná a prospěšná." popisuje edukační sestra Ivana Gajová na příkladu desítek spolupracujících diabetiků. 

Zdroj: Diabetická asociace ČR

 

 

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Kolda
  Kolda (anonym)

  Před lázněmi je vždycky potřeba koupit lékydo zásoby a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele lemra
  lemra (anonym)

  Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!

  Čer 28, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama