Svrab - nepříjemný suvenýr z prázdninových cest

Nepříjemným suvenýrem z prázdninových cest může být i svrab. Stačí přespat v nepřevlečené posteli po někom, kdo tímto nakažlivým kožním onemocněním trpí. "Pobyt v hotelu nižší kategorie, motelu či na ubytovně je vždy spojen s určitým rizikem," řekla ČTK lékařka kožní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Michaela Havlíčková.

Cestovatel by podle ní neměl uléhat do povlečení, v němž už někdo spal, a neměl by používat nevyprané hotelové ručníky a osušky. Pokud to přece udělá, riskuje nákazu, která se projeví do dvou až šesti týdnů. Na těle se objeví červené pupínky, které úporně svrbí, zejména večer v teplé posteli.

"Typické projevy svrabu už dnes v ordinaci málokdy vidíme. U lidí dodržujících vysoký standard hygieny nebývají pupínky spojené podkožní cestičkou, již vyvrtává roztoč. Kůže je většinou jen podrážděna," uvedla lékařka. Nejčastěji jsou postiženy plochy mezi prsty, v okolí genitálu, prsních bradavek, v záhybech loketního a kolenního kloubu. U dětí dlaně a plosky nohou.

Svrab se někdy zaměňuje s alergií a účinná léčba se tím oddaluje. Prokázat totiž zákožku je obtížné, potíže může způsobit i jediný představitel druhu, těžko ho však v kůži najít. Snazší je to při rozsáhlé infekci, kdy je kůže plná roztočů, takoví pacienti se však v českých ordinacích téměř nevyskytují.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu v Česku klesá i počet případů svrabu, za deset let klesl na méně než polovinu: v roce 1993 bylo 14.092 nákaz, loni 6114. Letos jen v červnu bylo 140 případů, loni ve stejném měsíci 349 a před třemi lety 406.

Havlíčková ujistila, že léčba svrabu je poměrně jednoduchá, lidé se nemusejí obávat složitých a nepříjemných procedur. Celý povrch těla s výjimkou obličeje a vlasů se natírá speciálními krémy a mléky, při urputných obtížích míchanými mastmi se sírou.

Svrab postihuje lidi na celém světě bez rozdílu rasy a věku. Šíří se hlavně v kolektivních zařízeních, jako jsou jesle, domovy důchodců, nemocnice a sociální ústavy. Nejčastější cesta přenosu je mezi sexuálními partnery.

Zdroj: Naďa Myslivcová - ČTK

Více o svrabu v sekci nemocí

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Koupím Jacutin emulze nebo Jacutin gel.Pište vialka.v"seznam.cz. Díky.

  Feb 28, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jacutin je šmejd a moc nezabírá.. Jsou k dispozici lepší přípravky..

  Pro 29, 2007
 • Obrázek uživatele om
  om (anonym)

  Jacutin je šmejd a moc...Jsou k dispozici lepší přípravky..jake napřiklad?

  Feb 18, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama