Reklama

Turecko: Perfektní prašan pro heli-lyžování

Turecko zpravidla ručí za slunce, pláž a moře. Nicméně Anatolský poloostrov nabízí také rozmanité možnosti pro zimní sportovce, kteří hledají něco výjimečného: Jak nedotčené svahy pro heli-lyžaře, tak i lyžařské oblasti pro rodiny s dětmi.

Mimořádné radovánky: Heli-lyžování
Turecké pohoří Kackar se pro exkluzivní lyžařské heli-dobrodružství a pro přátele hlubokého sněhu ideálně nachází v Evropě, potože základna v Ayderu není moc vzdálena od většiny evropských hlavních měst. Ayder je malá vesnička, vzdálená tři hodiny od Trabzonu. Nejlépe se tam dostanete přes Istanbul a tam zůstanete na noc před tím, než dále pokračujete do Ayderu. Ayder patří k nejlepším lyžařským oblastem země: Organizace a bezpečnost, rozloha lyžařské oblasti, rozmanitost sjezdovek a kvalita sněhu jsou velkými plusy. Toto pohoří se nachází na severovýchodě Turecka, na hranici s Černým mořem, které je možné spatřit z některých vrcholků při dobré viditelnosti.

Lyžařská stanice leží přibližně v 1.300 m nadmořské výšky, zatímco hlavní vrchol pohoří je vysoký 3.900 m. Tato oblast má rozlohu 3.500 kilometrů čtverečních a průměrné sněžení v 1.800 m činí 2,5 m. Na základě své blízkosti k moři je masív Kackar známý svou stabilní sněhovou pokrývkou.

Radovánky na sněhu v pohoří Kackar ...

Lyžařské heli-túry jsou podnikány v malých skupinách o čtyřech osobách, které jsou vedeny profesionálním lyžařským průvodcem. Vrtulník vysadí lyžaře ve 3.000 metrech nadmořské výšky. Průměrný výškový rozdíl svahů je mezi 700 a 1.200 m. Požitek lyžaře vyplývá z rozdílných druhů sněhu: Od pevného sněhu ve výšce se přes lehký prašan dostanete do spíše vlhkého sněhu v oblasti lesa, který podrobí zkoušce i zkušeného lyžaře.

Reklama

... a v pohoří Bolkar
Stejné doporučení coby lyžařská heli-oblast si zasluhuje pohoří Bolkar, které je součástí masivu Taurus a které svými až 3.700 m vysokými vrcholky nabízí svahy snů. Zde je průměrný výškový rozdíl svahů ještě větší než v masivu Kackar: 1.000 až 1.500 m. Příjezd je doporučován přes Adanu, čtvrté největší město Turecka, odkud se dále pokračuje transferem do Darbogazu. Sjezdovky nejrozmanitějších strmostí činí heli-lyžování potěšením. Oblast kolem hor Aladagu není tak rozlehlá jako ta v pohoří Kackar, nicméně oslunění je zde lepší. V důsledku toho je tu relativně malé lavinové nebezpečí.

A také pro tradiční lyžaře
Směrem k Černému moři očekává po sněhu hladovějící lyžaře severoanatolské horské pásmo od 2.500 až téměř k 4.000 m, na druhé straně na jihu pohoří Taurus od 2.000 do 4.100 m. Sníh tam často zůstává ležet déle než šest měsíců. Zlatým hřebem tureckých zimních sportů je horská vesnice Uludag ve stejnojmenném národním parku, odkud si za jasných dní můžete užívat pohledu na Marmarské moře.

Pět velkých center zimních sportů
V Turecku zve k lyžování pět provincií: Uludag (provincie Bursa), Kartalkaya (Bolu), Erciyes (Kayseri), Palandöken (Erzurum) a Sarikamis (provincie Kars). Známou lyžařskou oblastí je Kartalkaya v pohoří Köroglu jihovýchodně od Istanbulu a Ankary. Snowboardisté a lyžaři se zde mohou na území přibližně 40 kilometrů sportovně vyřádit. Lyžařské centrum Palandöken má nejdelší a nejstrmější sjezdovky na světě, které slibují dobrodružné sjezdy.

Uludag: Místo setkávání turecké smetánky
Uludag láká do hor také tureckou smetánku idylickou atmosférou a prašanem. Hora Uludag je nejvyšší v regionu Marmara a jedná se vlastně o vyhaslou sopku. V češtině její jméno znamená "Svatá hora", v hovorové turečtině je také s potěšením nazývána "Horou mnichů", protože se tam ve středověku nacházelo několik klášterů. Sem přijíždějí o víkendu lyžovat především Turci z blízko ležícího Istanbulu. Pouze ojediněle se zde nacházejí návštěvníci z jiných zemí. Sezóna je v nejstarší lyžařské oblasti země od prosince do března a kromě lyžování a snowboardingu se zde nabízí i běžkování, výpravy na lyžích a heli-lyžování.

Dopoledne lyžovat, odpoledne se koupat
Kdo se během své dovolené nechce zcela zřeknout letních koupacích radovánek, má tu možnost v lyžařském centru Saklikent. Saklikent leží pouhých 49 km od Antalyi: Na jaře můžete začít den sjezdem na lyžích, zatímco odpoledne přispěje k potěšení koupel ve Středozemním moři. V lyžařské oblasti Sarikamis si na své přijde také milovník přírody: Celá tato oblast je obklopena poklidnými lesy.

Zdroj: Turecké informační kancelář pro kulturu a cestovní ruch

Reklama

Komentáře

Reklama