Uštknutí zmijí

Uštknutí zdravého mladého člověka většinou neznamená ohrožení na životě. Vyšší riziko ale hrozí lidem se závažnými srdečními, plicními či jinými onemocněními, a to především ve vyšším věku. Pozor by si měly dávat také malé děti.

Závažné komplikace však nelze vyloučit ani u lidí mladých a zdravých. Proto je po uštknutí hadem nezbytné lékařské ošetření včetně hospitalizace.

    Uštknutí zmijí se projeví okamžitě krvavým otokem. Může se také objevit nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.

    Při poskytování první pomoci je nutné končetinu znehybnit, nad místem uštknutí přiložit elastickou bandáž. Rozhodně by se končetina neměla zaškrcovat, rána se také nemá rozřezávat a vytlačovat z ní jed. Důležité je rovněž postiženého člověka uklidnit a psychicky podpořit. Protože nelze vyloučit komplikace, je v každém případě nutný rychlý převoz postiženého do nemocnice.
    David Moravec - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele loijhgfggh
  loijhgfggh (anonym)

  je to dobré doporučuji všem

  Dub 26, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Zmije jsou u nás stále vzácnější a uštknutí zmijí je rarita. Většina zdravotnických zařízení ani sérum proti zmijímu uštknutí nevlastní.

  Dub 26, 2010
 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  U nás na chalupě je každý rok zmijí hodně.Dokonce lezou až k baráku.Slyšela jsem,že sérum se už nepoužívá,prý na uštknutí používají něco jiného.Ale co,to nevím.

  Dub 26, 2010
 • Obrázek uživatele krá....
  krá.... (anonym)

  takcomám sakra dělat??!!!???.....§§§§§§§§§§§§§

  Pro 15, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama