V Ásii se nosí rouška přes ústa i jako modní doplněk

V Číně a dalších asijských zemích je celkem běžné nosit roušku na ulici. Důvody mohou být různé - smog, obava z infekčních nemocí, ale v poslední době čím dál více i móda. Řada lidí už totiž nosí kousek látky přes část obličeje i jako prostředek vyjádření vlastní osobnosti. Pružný trh nabízí roušky pestrých barev či s obrázky zvířat a postaviček z kreslených seriálů.

“Zvyk nosit roušku na ulici má kořeny v Japonsku počátku 20. století, kdy pandemie chřipky zabila ve světě 20 až 40 milionů lidí,“ poznamenává internetový server Quartz. Lidé tehdy nosili šátky, šály a roušky, aby se chránili před nemocí. Krátce nato, v roce 1923, postihlo Japonsko velké zemětřesení v Kantó, které zabilo přes 100.000 lidí a zdevastovalo mimo jiné Tokio či Jokohamu. Prach z rozbořených domů zaplavil na několik týdnů ovzduší, takže roušky se tehdy úplně vyprodaly.

Další epidemie chřipky v roce 1934 upevnila zálibu Japonců v rouškách, které se tak staly pravidelnou součástí oblečení zejména v zimních měsících. Tehdy ji ale Japonci nosili spíše z ohleduplnosti, aby nenakazili ostatní ve společnosti, než ze strachu o své zdraví.

Rychlá industrializace Japonska po druhé světové válce zhoršila kvalitu ovzduší. Paradoxně k tomu tehdy přispěla i masivní výsadba stromů. Kvůli velké spotřebě dřeva pro stavební průmysl se hodně vysazoval japonský cedr, který rychle roste, ale produkuje velké množství pylu. A tak se rouška v Japonsku stala běžnou praxí.

Kvůli smogu se brzy tento zvyk rozšířil i do Číny a Koreje. V novém tisíciletí k masivnímu nošení roušky přispěly mimo jiné akutní syndrom dýchacích cest SARS, ptačí chřipka či ebola.

Realita je však taková, že roušky poskytují pouze minimální ochranu proti virům ze vzduchu. Chirurgové používají roušky proto, aby nenakazili pacienta. “Nosíte-li roušku jako prevenci, abyste se ochránili před chřipkou, není to příliš efektivní,“ tvrdí profesor medicíny Lindsay Grayson z univerzity v Melbourne. A dodává, že má-li někdo chřipku, kašle a prská, pak může ochránit před bacily své okolí.

A proč nosí roušky masově zejména obyvatelé východní Asie? Důvod může být filozofický: tyto země jsou hodně ovlivněny taoismem a tradiční čínskou medicínou, v níž je dýchání považováno za základní předpoklad pro dobré zdraví. Podle této filozofie je životní silou energie čchi, doslovně přeloženo “dýchání“ či “vzduch“. Tuto sílu člověk získá částečně při početí a poté se mu jí dostává ze vzduchu a z potravy.

Mladí Japonci používají roušky v posledních letech jako módní doplněk a jako jakýsi “sociální firewall“ (bezpečnostní bránu). Teenageři zdraví jako řípa je nosí spolu se sluchátky, aby tak podle psychologů signalizovali neochotu komunikovat s lidmi kolem.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Esterka
  Esterka (anonym)

  V Japonsku jsem strávila 3 týdny a neměla jsem pocit, že by roušku nosili jako módní doplněk. Spíše jsem oceňovala tu snahu, aby nenakazili ostatní lidi. Mohlo by se to zavést i u nás.

  Feb 29, 2016
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  No já kupovala dceři buddha náramky a měla velkou radost

  Srp 20, 2016
 • Obrázek uživatele Ivet
  Ivet (anonym)

  No já kupovala dceři buddha...tady jsou pěkné http://topnaramek.cz

  Srp 20, 2016
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Pokud má hubu jak rošlápnutej kravinec, tak bych to zchválil klidně i u nás. Kdo se má na to koukat?

  Srp 20, 2016
 • Obrázek uživatele hrc
  hrc (anonym)

  To je pravda a měli by to uzákonit! Je dost těch, který takový rozšlápnutý kravinec mají!

  Srp 21, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama