V Indii začal platit zákaz kouření na veřejných prostranstvích

V Indii dnes začal platit zákaz kouření na veřejných prostranstvích. Druhá nejlidnatější země světa si od nového zákona slibuje omezení počtu kuřáků a lepší ochranu nekuřáků před následky pasivního kouření, uvedl server BBC News.

Vláda zveřejnila vyčerpávající seznam míst, která jsou považována za veřejná prostranství. Patří mezi ně například zastávky hromadné dopravy, vládní budovy, hotely či restaurace, na nichž se dnes objevily cedule upozorňující na zákaz kouření. Indové si nadále budou smět zapálit cigaretu pouze doma nebo na otevřených prostranstvích.


Ministerstvo zdravotnictví také pohrozilo, že dodržování nového zákona bude pečlivě kontrolováno. Osobám, které zákaz poruší, hrozí pokuta 200 rupií (75 korun).


Podle údajů indického ministerstva zdravotnictví kouří téměř 120 milionů Indů, tedy přibližně jedna desetina populace. Tabák přitom každoročně zabije na 900.000 osob, včetně tisíců nekuřáků. Ministerstvo se obává, že roční počet obětí kouření dosáhne do roku 2010 jednoho milionu.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama