V tokijském metru budou kvůli koronaviru používat stříbro

Tokijský dopravní podnik chce snížit možnost přenosu koronaviru v metru pomocí nanočástic stříbra. Roztok s antibakteriálním stříbrem se bude kromě klasické dezinfekce aplikovat ve vozech metra zejména na těch nejvíce namáhaných místech jako jsou sedadla, madla či dveře, napsala agentura Reuters.

"Pouhá dezinfekce vozů má jen krátkodobý efekt, proto jsme hledali další antibakteriální prostředek, abychom ujistili naše cestující, že soupravy jsou bezpečné," uvedl zástupce dopravního podniku Masaru Sugijama.

Do více než 3000 vagónů nyní pracovníci postupně aplikují roztok s nanočásticemi stříbra o velikosti deseti mikronů, přičemž doufají, že v takto ošetřených vlacích zabrání šíření koronaviru.

Firma Tokyo Metro připustila, že působení stříbra proti koronaviru zatím nebylo prokázáno. Vychází ale z toho, že se osvědčilo proti jiným virům - kupříkladu chřipkovým - či proti bakterii Escherichia coli.

Obří systém tokijského metra s 900 stanicemi a více než 80 linkami se po ukončení karantény koncem května potýká s rostoucím počtem pasažérů a dodržení doporučených rozestupů často není v přeplněných vlacích možné. S podobným problémem se potýkají i další japonští dopravci - například železniční společnost East Japan Railway kvůli tomu minulý měsíc inovovala svou mobilní aplikaci pro cestující.

Ti se tak nyní v reálném čase dozvědí přesné informace o obsazenosti jednotlivých vlaků nebo počtu čekajících na jednotlivých zastávkách, a mají tak možnost zvolit některý z méně vytížených spojů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama