Vinařská turistika

Češi jsou národem turistů a rádi vyhledávají nová a zajímavá místa, zvláště pokud jsou spojena s dobrým jídlem a pitím. Trendem posledních dvou let je zvýšený zájem o vinařské oblasti na jižní Moravě.

„Jižní Morava, zvláště Velkopavlovický region, byl dlouho turisty opomíjen. V popředí zájmu byly české a moravské hory jako jsou Jeseníky, Šumava a Krkonoše. Nyní se situace obrátila a Češi míří do vinařských oblastí. Zajímají se nejenom o místní folklor, ale také o přírodní a kulturní památky a hlavně je láká tradice výroby vína,“ popisuje současný trend generální ředitel Vinium Velké Pavlovice Karel Lyčka.  Čechům už asi nikdo nesejme nálepku pivního národa, přesto zájem o vinařské oblasti a o víno jako takové je stále výraznější.

Vedle klasických zájezdů do sklípků a sklepů jsou oblíbené vinné výpravy na kolech. „Cyklovýlety za vínem nejsou nic nového, v zahraničí jsou velmi populární. Dokonce i Češi často jezdí do zahraničních vinařských oblastí.  To, co tam uvidí a zažijí je srovnatelné s jižní Moravou a často je i předčíme. Letos dokončujeme ve Velkých Pavlovicích opravy v historickém sklepě, který bude určen pro ochutnávky. Atmosféra tohoto sklepu dodá vínu zcela jinou chuť,“ říká Karel Lyčka a tím i vysvětluje důvody, které turisty táhnou právě na jih Moravy.

Jižní Morava je státem ve státě. Češi ji chtějí lépe poznat        

Nejznámější vinařskou cyklostezkou je Moravská stezka dlouhá  290 km. Začíná ve Znojmě, vede přes Velké Pavlovice a končí v Uherském Hradišti. „Je to krásná trasa, která vede nádhernou krajinou plnou vinic. Navíc jižní Morava je státem ve státě. Lidé jsou milí a ochotní, možná to dělá to víno,“ sděluje své zážitky Jiří Voborný, který se o Velikonocích vypravil na Velkopavlovicko a už nyní plánuje, že tam stráví dovolenou.

Eva Fruhwirtová

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Pozor ale na ty podnikavce, kteří to mimo sklípek rádoby přelévají do flašek a nezapomenou tam přidat někdy až nechutné množství vody. Zásada - ochutnávka u sudu a pít jen to vybrané, nenechat si už nic jinýho vnutit.

  Kvě 18, 2011
 • Obrázek uživatele synek
  synek (anonym)

  Pozor ale na ty podnikavce,... TAK,TAK musíš vědět kde pít a od koho pít!!! však znáš to přísloví,, Dá sa'' ,,Dá sa vypit'' Nedá sa'' ,, Dá sa pražákovi''.Já mam svého vinařa a od teho sklénka vavřinečka je balzám na chuťové buňky.Však sa stú sklénků mosíš pomazlit jak s robú pak ti teprv zachutná,první doušek poválaš po jazysku a slastně polkneš,je to to najlepší po tydnu roboty když se staříčkem dondem do sklepa.

  Kvě 18, 2011
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  I ta nejlevnější francouzská vína/kolem stovky/ jsou xnásobně lepší než ty tolik vychvalované moravské pačoky! A když připočtu tu bezbřehou nadutost Moraváku na svoji pochybnou produkci, tak opravdu není co řešit!!!

  Kvě 18, 2011
 • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
  tomaslezal@yahoo.com (anonym)

  ja provozuji spise pivni turistiku a to poctive kazdy den

  Čer 03, 2011
 • Obrázek uživatele marek
  marek (anonym)

  Ubytování v Jižních čechách Při plánování vaší dovolené v Jižních Čechách je dobré si zajistit kvalitní ubytování, které bude splňovat všechny vaše požadavky. Jako ideální ubytování v jižních čechách se jeví Apartmány Modrý statek v malebné vesničce Květov u přehrady Orlík. Tato obec leží uprostřed krásné přírody. Modrý statek je špičkově vybaven a v jeho okolí je krásná příroda, která poskytuje spoustu možností. Jak houbaření a rybaření, tak i jízdu na kolech, bruslích a procházek přírodou. Toto ubytování v jižních Čechách se řadí mezi jedno z nejlepších v tomto kraji. Oblast Milevsko, stejně jako vesnice Květov, je zajímavá svémi hystorickými objekty ve stylu selského baroka. I v okolí najdeme spoustu možností na výlety jako jsou Jihočeská města, Tábor, Písek nebo strakonice. Tyto města jsou velmi zajímavá svými historickými budovami a úzkými uličkami. Jestli že si chcete naplánovat vaší dovolenou v Jižních Čechách, tak Vám můžeme Modrý statek vřele doporučit. Více najdete na www.modrystatek.cz Přejeme krásnou dovolenou.

  Led 11, 2012
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Dobrý vinný sklep je v Mikulově Pod Kozí věží u pana Solaříka. Sklep v jeskyni jsem ještě neviděla.

  Led 24, 2012
 • Obrázek uživatele Ich
  Ich (anonym)

  I ta nejlevnější...Petro, napsala jsi to, co jsem chtěl zrovna napsat já. Vinařská turistika ano, ale ne na Moravě. Bléééé!

  Led 24, 2012
 • Obrázek uživatele HanaL
  HanaL (anonym)

  Podrobná nabídka vinařské turistiky: www.pivoavino.cz

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele Karel Hradecký
  Karel Hradecký (anonym)

  Jenom nesmíte na té vychvalované Již.Moravě bydlet jako přivandrovalec natrvalo. To vás místní jako sobě rovného nevezmou. Možná až vaše vnoučanta...osobně jsme to zažili u Klobouk.

  Čer 04, 2014
 • Obrázek uživatele starosta1031
  starosta1031 (anonym)

  zdravím všechny, chtěl jsem připomenout co se moravy týče i obec Vřesovice u Kyjova, je tam spousta dobrý lidí i vinařů. Sklípky se nacházejí spíš jako součásti domů, ale každý ás rád přivítá. Pro zážitek je možnost navštívit muzeum Oldřicha Pechala, které je otevřeno v letních měsících nabízí výstavu amerického letounu Douglas C-47 a dalších místních tradic.

  Dub 21, 2016
 • Obrázek uživatele hmhm
  hmhm (anonym)

  zdravím všechny, chtěl...Jak tu psali už výše, vinařská turistika jo, ale ne na Moravě, to už nikdy více. Zato Francii vřele doporučuji.

  Dub 21, 2016
 • Obrázek uživatele Poradím ti
  Poradím ti (anonym)

  Jak tu psali už výše,... Tož tak; já taky doporučuji Francii ale lze kousek od moravské oblasti slušně a bez podvodníků se ovínit, na rakouské straně. A dokonce budou rádi. Mám na Moravě dobré přátele, třeba v Lanžhotě, tací malí vinaři mají sami pro sebe kolem 500 l ročně, dá se s nima popít a rozumně pobavit, ale někteří sami jezdí do Rakous, okusit. Tož pražákům těm je hej a někteří jsou určitě znalci vína, než nějací dacani vidlákovští. Nemám rád, když jste u cizího ve sklepě, žvaní a vínu rozumí jako koza petrželi, přetvařuje se a nalévá chcanky. To poznám, tak blbej ještě nejsem váš pražák

  Dub 21, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama