Virus nipah v Indii a Malajsii

Nejméně tři lidé v jižní Indii podlehli smrtícímu viru nipah, proti kterému neexistuje vakcína. Lékaři mají podezření, že stejná nákaza způsobila i smrt dalších šesti pacientů; to však zatím úřady nepotvrdily.

Hospitalizováno bylo i dalších 25 osob s příznaky infekce, informoval zpravodajský server BBC News.

Zmíněná virová encefalitida (zánět mozku) byla poprvé identifikována koncem 90. let v Malajsii, kde bylo registrováno 300 případů infekce, stovka nakažených tehdy zemřela.

Virus byl pojmenován podle malajsijské vesnice Nipah, kde zabíjel poprvé. Nakažení trpí zpravidla vysokými horečkami, bolestmi hlavy, dýchacími obtížemi, zvracením, křečemi, následně se dostavuje dezorientace a malátnost a v řadě případů pak kóma a smrt.

Všechna tři potvrzená úmrtí na virus nipah jsou ze stejné rodiny, která žije v jihoindickém státě Kérala. Lékaři se domnívají, že virus nipah mohl způsobit smrt i dalších pěti lidí, které v posledních dnech sužovaly vysoké horečky, a také zdravotní sestry, která je ošetřovala.

V Malajsii se tento odolný virus přenesl na lidi z prasat, v Indii se na lidi rozšířil s největší pravděpodobností od kaloňů. Nákaza se ale může šířit také z člověka na člověka.

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí virus nipah mezi deset chorob, u nichž v současné době hrozí, že přerostou v další velkou epidemii.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama